کد خبر: 102812
A

بعد از چند رو پیاپی که شاخص کل روند منفی را پشت سرگذاشت و حجم و ارزش معاملات نیز بسیار کم رمق بود، روز سه‌شنبه علیرغم اینکه شاخص کل بورس منفی شد، اما صف فروش بسیاری از نماد‌های شاخص ساز جمع شد و برخی از آن‌ها نیز به صف خرید رسیدند. برای بسیاری سوال مطرح شده؛ که روند بورس در پایان سال چگونه خواهد بود

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ بعد از چند رو پیاپی که شاخص کل روند منفی را پشت سرگذاشت و حجم و ارزش معاملات نیز بسیار کم رمق بود، روز سه‌شنبه علیرغم اینکه شاخص کل بورس منفی شد، اما صف فروش بسیاری از نماد‌های شاخص ساز جمع شد و برخی از آن‌ها نیز به صف خرید رسیدند.

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات روز چهارشنبه ششم اسفندماه نیز با کاهش پنج هزار و ۹۱۵ واحدی به رقم یک میلیون و ۲۰۵ هزار و ۷۲۷ واحد رسید و در آستانه خروج از کانال ۱.۲ میلیونی قرار گرفت. چهارشنبه شاخص کل در ابتدا صعودی بود، اما مدت زیادی طول نکشید که دوباره صف‌های فروش به جان بازار افتادند و باعث کاهش ۴۹ صدم درصدی شاخص کل شدند.

روند بازار بورس در روزهای پایانی سال چگونه خواهد بود؟

حمید میرمعینی کارشناس بازار سهام در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه روز سه‌شنبه تقاضا در بازار به نسبت روز‌های دیگر هفته جاری بهبود یافت، اظهار داشت: اینکه این تقاضا و میل بازار به مثبت شدن ادامه پیدا کند و به نوعی تداوم داشته باشند، به اعتقاد بنده محل تردید جدی است، زیرا که سابقه دو ماهه بازار نشان داده که عملاً همه به دنبال نوسان گیری هستند و در یک بازه ۵ تا ۱۰ درصدی سهام خود را به فروش می‌رسانند حال باید دید در معاملات روز چهارشنبه این روند چگونه طی خواهد شد.

وی افزود: هرچند قیمت‌های جهانی از جمله فلزات اساسی با یک افزایش روبرو بوده و این مسئله نیز در برخی از نماد‌های این صنعت بسیار تأثیرگذار بوده، اما قیمت‌های جهانی نیز در روز‌های آینده ممکن است به رشد خود ادامه ندهند و اصلاح کنند، بنابراین چنین مسائلی نمی‌تواند محرک جدی بازار برای یک رشد قابل توجه باشد.

میرمعینی اظهار داشت: در حال حاضر بازار نیاز به محرک قوی و جدید به نام کاهش تنش‌های سیاسی و توافق بر سر برجام نیاز دارد، به بیان دیگر اگر منازعات سیاسی و بین المللی حل و فصل شوند، این مسئله می‌تواند به نفع بازار سرمایه باشند و موجبات افزایش قیمت سهام را نیز فراهم آورد، اما در سوی مقابل واکنش بازار به کاهش قیمت دلار که می‌توانند با کاهش تنش‌ها با افت روبرو شود نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است، چراکه در این صورت ممکن است بازار به کاهش قیمت دلار واکنش منفی نشان دهد و این در حالیست که افت نرخ ارز به بازار سهام نیز فشار خواهد آورد.

این کارشناس بازار سهام‌ها اشاره به اینکه همواره و به صورت سنتی در اسفندماه فشار فروش در بازار وجود داشته است، اضافه کرد: این فشار به خصوص در هفته پایانی اسفند ماه به دلیل اینکه برخی از افراد و همچنین حقوقی‌ها می‌خواهند برای تسویه بدهی‌های خود سهام را بفروشند، بسیار پررنگ می‌شود، همچنین به دلیل اینکه سال مالی برخی از کارگزاری‌ها نیز در پایان اسفند ماه سر می‌رسد، مشتریانی که از کارگزاری‌ها اعتبار دریافت کردند، باید برای تسویه اعتبار اخذ شده سهام خود را به فروش برسانند، با توجه به موضوع احتمال اینکه تا پایان اسفند روند نزولی و نوسانی را در بورس شاهد باشیم وجود دارد.

شاهد خروج نقدینگی از بورس هستیم

همایون دارابی کارشناس بازار سهام با اشاره به اینکه در حال حاضر قیمت سهام شرکت‌های بورسی، ارزنده به حساب می‌آید، اظهار داشت:، اما به نظر می‌رسد ارزندگی برای کسانی که سهام خود را این روز‌ها در بورس به حراج گذاشته‌اند کفایت نمی‌کند، خروج پولی که بورس این روز‌ها رخ می‌دهد، اکثراً به صندوق‌های درآمد ثابت، اوراق دولتی و همچنین بانک‌ها سرازیر می‌شوند.

وی افزود: این جوی که به راه افتاده در مورد خروج پول از بورس و ورود آن به بازار رمز ارز‌ها با آن آب و تابی که در موردش صحبت می‌شود، وجود ندارد، بخش کمی نقدینگی از بازارسرمایه به بازار کریپتوکارنسی رفته، اما مقدار آن قابل توجه نیست.

دارابی گفت: در حال حاضر بیت کوین با ریسک بسیار زیادی روبرو است، از سویی با توجه به اینکه این بازار بسیار ناشناخته است، به اعتقاد بنده سرمایه‌گذاری در آن به هیچ عنوان توجیه پذیر نیست، این درحالیست که بستر قانونی آن نیز در کشور وجود ندارد، در این زمینه لازم است سازمان بورس یک صندوق مبتنی بر رمز ارز طراحی کند و کسانی که می‌خواهند، این کار را انجام دهند در یک بستر قانونی و شفاف در داخل کشور بتوانند از این امکان استفاده کنند، با این کار ریسک حضور در بازار رمزارز‌ها برای سرمایه‌گذاران بسیار کم و قابل کنترل خواهد شد.

این کارشناس بازار سهام در مورد وضعیت بورس نیز یادآور شد: اینکه چه زمانی بورس یک رشد پایدار را آغاز خواهد کرد، پیش بینی موضوع بسیار سخت است، از سوی دیگر این ۸ مصوبه‌ای که طی یک هفته اخیر توسط شورای عالی بورس به تصویب رسید، در حال اجراست و این قوانین به مرور زمان طول خواهد کشید که جا بیفند، قدر مسلم این موضوع زمان‌بر خواهد بود، این در حالیست که فقط در بین این مصوبه‌ها دامنه نوسان نامتقارن بولد شد، در صورتی که ۷ مصوبه دیگر نیز مکمل هم هستند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر