کد خبر: 111487
A

در پایان معاملات بازار سهام در روز یکشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۰، شاخص کل بورس تهران با افتی ۰٫۱۹ درصدی به کار خود پایان داد، گروه خودرویی پرمعامله‌ترین گروه بازار بودند. به نظر می رسد نداشتن برنامه اقتصادی در ماه های آینده مهم ترین دلایل بی توجهی سرمایه گذاران به بورس باشد. چرا که این احتمال وجود دارد ارزش سهام کاهش چشمگیر پیدا کند.

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ در پایان معاملات بازار سهام در روز یکشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۰، شاخص کل بورس تهران با افتی ۰٫۱۹ درصدی (۲۳۰۰ واحدی) و قرار گرفتن در سطح یک میلیون و ۲۴۳ هزار و ۷۹۲ واحدی به کار خود پایان داد. این در حالی بود که افت شاخص کل هم‌وزن هم ۰٫۱۹ درصد به ثبت رسید.

در بازار امروز حدود ۶ میلیارد برگه سهم معامله شد که ارزش این معاملات بیش از ۵ هزار میلیارد تومان بود. سه نماد شستا، شپنا و شتران به ترتیب با ۷۸۰، ۷۲۱ و ۶۰۰ واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند و پارسان و شبریز نیز دو نمادی بودند که با تاثیرگذاری مثبت خود باز هم نتوانستند مانع افت شاخص کل شوند.

امروز گروه خودرویی با ارزش معاملات ۴۷۶ میلیارد تومانی لیدر بازار بود و دو گروه شیمایی و فراورده‌های نفتی هم هر کدام ۴۶۵ و ۳۸۳ میلیارد تومان معامله را به ثبت رساندند.

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ در میان نمادهای بورسی هم برکت، کمند و شپنا به ترتیب با ۲۴۰، ۱۹۷ و ۱۶۴ میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. این در حالی بود که صندوق دولتی پالایشی نیز امروز حجم معاملات ۲۱ میلیونی را پشت سر گذاشت و در نهایت با افتی ۱٫۵۸ درصدی به کار خود پایان داد.

 در جریان دادوستد‌های امروز بازار سرمایه بیش از ۵ میلیارد و ۸۸۹ میلیون سهم و حق‌تقدم به‌ارزشی بالغ بر ۵ هزار و ۴۰ میلیارد تومان در بیش از ۸۷۵ هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با افت ۲ هزار و ۳۱۹ واحدی در ارتفاع یک‌میلیون و ۲۴۳ هزار و ۷۹۲ واحد قرار گرفت.

بیشترین اثر منفی بر دماسنج بازار سهام در روز جاری به نام نماد‌های معاملاتی شرکت‌های سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی، پالایش نفت اصفهان و پالایش تهران شد و در مقابل شرکت‌های گسترش نفت و گاز پارسیان، پالایش نفت تبریز و پتروشیمی پارس با افت خود مانع افزایش بیشتر نماگر بازار سهام شدند.

شاخص‌های اصلی بازار سرمایه هم روزی منفی را پشت‌سر گذاشتند؛ به‌طوری که شاخص قیمت (وزنی ــ ارزشی) ۵۹۷ واحد، کل (هم‌وزن) ۷۰۹ واحد، قیمت (هم‌وزن) ۴۵۴ واحد، آزاد شناور ۴۹۲۷ واحد و شاخص‌های بازار اول و دوم به ترتیب ۱۵۰۴ و ۵۳۴۹ واحد افت کردند.

بر اساس این گزارش، در بازار‌های فرابورس ایران هم با معامله ۲ میلیارد و ۱۳۶ میلیون ورقه به‌ارزش ۲ هزار و ۳ میلیارد تومان در ۶۰۹ هزار نوبت، شاخص فرابورس (آیفکس) ۴ واحد رشد کرد و در ارتفاع ۱۸ هزار و ۱۱۶ واحد قرار گرفت.

در این بازار هم امروز بیشترین اثر مثبت بر شاخص فرابورس به نام نماد‌های معاملاتی پتروشیمی مارون، صنعتی مینو و پتروشیمی تندگویان شد و در مقابل شرکت‌های ذوب آهن اصفهان، پلیمر آریا ساسول و بیمه کوثر بیشترین اثر مثبت را بر این شاخص به نام خود ثبت کردند.

 به نظر می رسد نداشتن برنامه اقتصادی در ماه های آینده مهم ترین دلایل بی توجهی سرمایه گذاران به بورس باشد. چرا که این احتمال وجود دارد ارزش سهام کاهش چشمگیر پیدا کند.

photo_2021-07-04_12-46-27

1

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر