کد خبر: 119354
A

استاد دانشگاه الزهرا هشدار داد: می توان به صراحت عنوان کنم، با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی فساد بیشتر می‌شود.اگر این ارز در مبادلات حذف شود شک نکنید قیمت ارز بالاتر از این می رود و حتی به دلار ۳۵ هم خواهیم رسید که باید منتظر افزایش تورم بالا باشیم.

به گزارش دیده بان ایران؛ حسین راغفر، عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا و اقتصاددان با اشاره به اقدامات دولت برای کاهش قیمت ها بیان کرد: به نظر من، دولت برای اینکه بخواهد قیمت ها را کاهش بدهد باید بازار ارز را مدیریت کند. شاهد بودیم در این چند سال اخیر قیمت ارز به شدت افزایش داشته است که در قبال افزایش قیمت ارز قیمت های دیگر نیز افزایش چشمگیری به خود اختصاص داده شد همچنین سرمایه‌گذاری خالص منفی شد. دولت باید برای اینکه سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی امکان پذیر شود، قیمت نهاده‌ها و سرمایه‌گذاری را به شدت کاهش بدهد.

این استاد دانشگاه درباره حذف ۴۲۰۰ تومان اظهار کرد: مدتی است که مسئولین ذیربط در تلاش حذف ارز ۴۲۰۰ هستند. این نکته را بخاطر داشته باشیم کسانی که در تلاش چنین اقدامی هستند آینده اقتصاد کشور در دستان آنهاست و با این اقدام دست دلالان و مافیا بیشتر از قبل می شود. می توان به صراحت عنوان کنم، با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی فساد بیشتر می‌شود. دولت باید اقدام اساسی در این باره انجام بدهد نباید بگذاریم بیشتر از این وضعیت ارز و اقتصاد بهم بخورد.

راغفر براین باور است: اگر این ارز در مبادلات حذف شود شک نکنید قیمت ارز بالاتر از این می رود و حتی به دلار ۳۵ هم خواهیم رسید که باید منتظر افزایش تورم بالا باشیم. حتی این اقدام نیز بوجود می آید که تنش ها و نارامی هایی در خیابان ها شاهد باشیم.

این اقتصاددان در خصوص وعده های دولت در خصوص بهبود اقتصاد گفت: شاهد هستیم شخص رییس جمهوری و تیم اقتصادی وی وعده کاهش قیمت‌ها می دهند ولی تا به امروز چنین چیزی شاهد نبودیم و حتی شاهد افزایش تورم نیز بودیم. دولت سیزدهم باید هرچه سریعتر راهکار اساسی را در این پی تنظیم کند.

او با اشاره به اینکه اگر دولت بتواند قیمت را کاهش بدهد به راحتی می تواند فرصت سرمایه گذاری ایجاد کند اذعان داشت: یکی از پیامدهای کاهش قیمت ارز فراهم کردن فرصت‌هایی برای سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی از سوی دولت است و این اطمینان را به آن‌ها داده شود که با رشد تولید در کشور می‌تواند قیمت ارز را باز هم برای تولیدکننده آن هم نه همه تولیدکنندگان کاهش دهد.
راغفر در پایان در خصوص کاهش قیمت ارز گفت: به نظر من، کاهش قیمت دلار به صورت دستوری می تواند اتفاق بیفتد ولی آن چیزی که مهم است کنترل پیامدهای آن که باید تدارکات لازم در این راستا دیده شود. با کاهش شدید قیمت ارز دستگاه قضا باید با کسانی که حاضر به کاهش قیمت‌ها نیستند و از قیمت‌های بالایی که به صورت حباب درست شده است، دفاع می‌کنند، برخوردی قاطع داشته باشد.

 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر