کد خبر: 125336
A

نایب رئیس کمیسیون بررسی طرح صیانت از فضای مجازی گفت: چین تجربیات قابل اعتنایی در حوزه اینترنت ملی دارد که ایران می‌تواند از این تجربیات در شبکه ملی اطلاعات بهره ببرد.

به گزارش دیده بان ایران؛ علی یزدی خواه با اشاره به مزیت‌هایی که قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات برای کشور به همراه خواهد داشت، افزود: در شرایط کنونی کشور نیازمند سرمایه‌گذاری خارجی است و چین می‌تواند در حوزه‌های مختلفی همچون توسعه ناوگان حمل و نقل، بنادر، نفت و گاز و پتروشیمی که ما نیاز به طرف‌های خارجی برای سرمایه‌گذاری داریم، مؤثر واقع شود.
نماینده کمیسیون فرهنگی مجلس اضافه کرد: از سوی دیگر چین مخالف تسلط و یکجانبه گرایی آمریکاست و عملکرد این کشور در حوزه اقتصادی نیز نشان می‌دهد که مطابق پیش بینی‌ها، چین تا سال ۲۰۲۵ از نظر توانمندی اقتصادی به قدرت بزرگ مالی دنیا تبدیل می‌شود.
نماینده مردم تهران افزود: در همین حال کشور چین ظرفیت‌هایی در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات دارد که می‌تواند به توسعه شبکه فیبرنوری و شبکه مخابراتی کشور کمک کند. همچنین ایران می‌تواند در تسریع طرح‌هایی ازجمله دولت هوشمند و دولت الکترونیک از ظرفیت‌های این کشور استفاده کند.
یزدی خواه خاطرنشان کرد: چین تجربیات قابل اعتنایی در حوزه اینترانت ملی دارد که ایران می‌تواند از این تجربیات در شبکه ملی اطلاعات بهره ببرد.
وی تاکید کرد: چین در حوزه هوش مصنوعی نیز اقدامات مهمی در دست انجام دارد که گسترش روابط با این کشور در این حوزه نیز مؤثر خواهد بود.
نایب رئیس کمیسیون بررسی طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی گفت: از سوی دیگر چین به دسترسی ارزان در بازار جهانی نیاز دارد و کشور ما به واسطه موقعیت جغرافیایی برای دسترسی این کشور به آب‌های جنوب و شمال، کریدور قابل اطمینانی است؛ از این نظر این قرارداد می‌تواند ترانزیت دو کشور را تقویت کند.
وی گفت: به طور کلی قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین قرارداد برد - برد برای دو کشور محسوب می‌شود و امیدواریم شاهد توسعه همکاری‌های دو کشور باشیم.

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر