کد خبر: 130452
A

قیمت بادمجان در خرده‌فروشی‌ها به محدوده ۲۷ هزار تومان رسید تا رکورددار گرانی میوه و صیفی‌جات شود. این در حالی است که تا همین شهریور پارسال این محصول بین ۴۵۰۰ تا ۷۰۰۰ تومان عرضه می‌شد. اما دلیل اصلی نجومی‌شدن بادمجان چیست؟

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ قیمت بادمجان با نزدیک‌شدن به رقم ۲۷ هزار تومان در سطح خرده‌فروشی‌ها رکورددار قیمت میوه و صیفی‌جات طی هفت ماه اخیر شد. چراکه بررسی‌ها نشان می‌دهد این محصول در پایان شهریور سال گذشته تنها بین ۴۵۰۰ تا ۷۰۰۰ تومان به فروش می‌رسید.

نرخ بادمجان در حالی طی مدت مذکور رشد ۳٫۸ تا شش برابری را پشت‌سر گذاشت که وزیر جهاد کشاورزی در ابتدای فعالیت خود اقتدار غذایی را هدف اصلی این وزارتخانه عنوان کرد.

ما اکنون پس از گوشت، برنج، مرغ، گوجه، سیب‌زمینی و … شاهد رکوردشکنی قیمت بادمجان در بازار هستیم. طوری‌که از لحاظ بازدهی قیمت حتی طلا و دلار هم به پای این محصول زراعی نرسیده‌اند. به نظر می‌رسد تمرکز روی صادرات، باعث کمبود و به‌تبع آن گرانی بادمجان در طول فعالیت دولت سیزدهم شد.

حدود ۸۰ درصد بادمجان صادر می‌شود

در رابطه با چرایی افزایش قیمت بادمجان رئیس اتحادیه بارفروشان به تجارت‌نیوز گفت: ۸۰ درصد بادمجان گلخانه‌ای صادر می‌شود. کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، روسیه، عمان، فطر و ارمنستان خریداران اصلی این محصول هستند. قبل از شروع جنگ روسیه و اوکراین نیز آذربایجان از دیگر خریداران بادمجان گلخانه‌ای ایران بود. دلیل کمبود و گرانی بادمجان گلخانه‌ای به همین موضوع بازمی‌گردد.

قیمت بادمجان چند؟

مصطفی دارایی‌نژاد همچنین درباره قیمت بادمجان موحود در بازار اظهار کرد: بادمجان بندری در حال حاضر در میادین اصلی میوه و تره‌بار بین ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ عرضه می‌شود که خریدار چندانی ندارد. بادمجانی که مصرف‌کنندگان معمولا از آن می‌خرند، بادمجان گلخانه‌ای است که در میدان تره‌بار با قیمت حدود ۱۷ هزار تومان هم به دست خریداران می‌رسد.

 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر