کد خبر: 130500
A

در حال حاضر مشاهدات بازار نشان می دهد علاوه بر کالاهای اساسی قیمت برخی از کالاها که مشمول قیمت پیشینی هستند نیز شاهد افزایش است به نحوی که طی روزهای اخیر پوشک های توزیع شده در بازار رشد ۲۵ تا ۳۰ درصدی را تجربه کرده است.

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ 24 فروردین ماه تابش رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در اظهاراتی قابل تأمل به تولیدکنندگان اعلام کرد: ”افزایش قیمت کالاهایی که مشمول قیمت پیشینی هستند، بدون مصوبه ستاد تنظیم بازار غیر قانونی است و اگر بدون مصوبه تنظیم بازار و بررسی کارشناسی اسناد، نسبت به افزایش قیمت این کالاها اقدام شده باشد باید آن را اصلاح و به قیمت های سال 1400 برگردانند.»

وی کالاهایی که مشمول قیمت پیشینی هستند را لبنیات پر مصرف، شیرخام، حبوبات، گوشت مرغ، گوشت قرمز، تخم مرغ، قند و شکر، کودهای شیمیایی پایه، روغن خام و تصفیه شده خوراکی، دانه های روغنی، نهاده های دام و طیور، گندم، آرد، نان، برنج، رب گوجه فرنگی، کنسرو تن ماهی، دارو و مکمل های دام و طیور، ماکارانی، دارو و تجهیزات پزشکی، انواع خودرو، انواع شوینده، یخچال، یخچال فریزر، تلویزیون، ماشین لباسشویی، کاغذ مطبوعات، چاپ و تحریر، روغن موتور، لاستیک خودرو، انواع پوشک و دستمال کاغذی، خدمات پزشکی، درمانی، تشخیصی و آزمایشگاهی، حمل و نقل بار و مسافر درون و برون شهری و عوارض جاده ای و بندری، اعلام کرد و هشدار داد که هیچ بهانه ای در افزایش قیمت این کالا پذیرفته شده نیست.

جالب اینجاست واکنش بازار نسبت به این خط و نشان معاون وزیر منفی بود و نه تنها قیمت کالاها به 1400 برگشت پیدا نکرد بلکه روند تغییرات قیمتی در کالاهای اساسی وارد فاز جدیدتر هم شد.

در حال حاضر مشاهدات بازار نشان می دهد علاوه بر کالاهای اساسی قیمت برخی از کالاها که مشمول قیمت پیشینی هستند نیز شاهد افزایش است. به نحوی که طی روزهای اخیر پوشک های توزیع شده در بازار رشد 25 تا 30 درصدی را تجربه کرده است.

تولیدکنندگان در واکنش به این افزایش قیمت ها اعلام می کنند مواد اولیه وارداتی در بخش پوشک از جمله خمیر سلولوزی و پلیمر اکریلیک‌ و پودر جاذب افزایش قابل توجهی درسطح بین المللی داشته است و ما به همین دلیل با قیمت تمام شده بسیار بالایی روبرو شده ایم. البته علاوه بر افزایش قیمت ها در بخش مواد اولیه وارداتی در بخش داخلی هم با رشد قیمت مواجه شده ایم.

تولیدکنندگان معتقدند، انتظار ما از دولت این است که فکری به حال هزینه های تولیدکننده نمایند. امروز تولیدکننده داخلی به زحمت سهمی از بازار را از‌ آن خود کرده و اگر حمایتی از سوی دولت صورت نگیرد کالاهای وارداتی جایگزین آنها خواهند شد.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر