کد خبر: 130888
A

رئیس کمیسیون اصل نود مجلس گفت: چهار درصد بازار تلفن همراه در اختیار گوشی‌های لوکس است؛ اما ۲۵ درصد ارز صرف آن می شود و اختصاص ارز نیمایی به گوشی‌هایی که مورد استفاده ۴ درصد جامعه است، ضرورتی ندارد.

به گزارش دیده بان ایران، حجت‌الاسلام حسن شجاعی علی‌آبادی رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در خصوص موضوع ممنوعیت واردات کالاهای لوکس اظهار داشت: در شرایطی که درگیر جنگ اقتصادی و کمبود منابع ارزی هستیم و برای تامین ارز مورد نیاز کالاهای اساسی و دارو دچار مشکلاتی هستیم، منطقی نیست که ما برای واردات کالاها و از جمله گوشی‌های لوکس ارز مصرف کنیم و این مورد تذکر رهبری انقلاب نیز بود.

وی افزود: سال گذشته حدود سه میلیارد دلار برای دارو اختصاص دادیم، در حالی که تنها برای واردات گوشی‌های لوکس نزدیک یک میلیارد دلار ارز نیمایی مصرف شده و حتماً ارزپاشی برای کالاهای لوکس به نفع کشور نیست در این جهت وزیر صنعت، معدن و تجارت به کمیسیون دعوت شد.

نماینده مردم ابهر، خرمدره و سلطانیه در مجلس ادامه داد: وزیر وعده داد این موضوع را بررسی و در ستاد تنظیم بازار تصمیم لازم را اتخاذ کنند، آنچه مطالبه ما است عدم اختصاص ارز یارانه‌ای به کالاهای لوکس در مرحله اول و سپس بررسی ضرورت ورود اینگونه کالاها حتی با ارز غیر دولتی است.

وی تصریح کرد: موضوع ممانعت از اختصاص ارز نیمایی به کالاهای لوکس و همچنین گوشی‌های لوکس، مختص یک نشان خاص نیست؛ بلکه در هر شرکتی می‌تواند بخشی از محصولات لوکس و بخشی غیر لوکس باشد که می‌بایست مصادیق آن توسط دولت با معیارهای دقیق تعیین شود.

شجاعی افزود: براساس بررسی‌ها چهار درصد بازار تلفن همراه در اختیار این کالاها است. اما ۲۵ درصد ارز صرف آن می شود و اختصاص ارز نیمایی به گوشی‌هایی که مورد استفاده ۴ درصد جامعه است، ضرورتی ندارد و باید دولت تصمیم بگیرد.

وی در پایان تاکید کرد: دغدغه ما این است که در شرایط جنگ اقتصادی یارانه‌ای از جیب عموم مردم صرف واردات کالاهای لوکس و غیرضرور نشود که در شرایط فعلی اقتصادی حتماً به مصلحت عمومی نیست و به ضرر مردم عزیز است.

منبع: فارس

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر