کد خبر: 133671
A

با وجود اینکه قیمت مصوب جدید لبنیات افزایش چشمگیری داشته و این نرخ‌ها با موافقت خود صنایع لبنی تعیین شده است، اما حتی این نرخ‌ها از سوی برخی صنایع لبنی که سهم بزرگی از بازار دارند، رعایت نمی‌شود. از طرفی درحالی که قیمت شیر خام کم‌چرب بطری یک‌لیتری ۱۸ هزار تومان تعیین شده است، اما برخی از برند‌ها یا این محصول را عرضه نمی‌کنند یا به‌حدی کم است که برای خرید یافت نمی‌شود.

 به گزارش سایت دیده بان ایران؛ با وجود اینکه قیمت مصوب جدید لبنیات افزایش چشمگیری داشته و این نرخ‌ها با موافقت خود صنایع لبنی تعیین شده است اما حتی این نرخ ‌ها از سوی برخی صنایع لبنی که سهم بزرگی از بازار دارند، رعایت نمی‌شود.

بعد از اصلاح یارانه کالاهای اساسی قیمت چهار محصول پرمصرف لبنی مشخص شد به‌طوری که قیمت ماست کم‌چرب 2.5کیلوگرمی 49800 تومان، پنیر (UF) 400گرمی 37 هزار تومان، شیر کم‌چرب یک‌لیتری 18 هزار تومان و شیر نایلونی کم‌چرب 900گرمی 15 هزار تومان تعیین شد؛ همچنین قیمت هر کیلوگرم شیر خام دامداران نیز 12 هزار تومان اعلام شد.

با وجود اینکه برای سه محصول کم‌چرب و یک محصول نیم‌چرب یادشده قیمت مصوب اعلام شده است گویا سایر قیمت‌ها نرخ معینی ندارند و دیگر محصولات در برندهای متفاوت با قیمت‌های مختلف و فاصله عمیقی به فروش می‌رسد.

در حالی که قیمت هر کیلوگرم شیر خام پرچرب 3.2 درصد چربی (چربی کامل) 12 هزار تومان توسط صنایع لبنی خریداری می‌شود اما بر اساس مشاهدات میدانی قیمت هر لیتر شیر پاستوریزه پرچرب (3 درصد چربی) با بسته‌بندی‌های مدت‌دار و بطری با قیمت‌های 29 تا 37 هزار تومان به فروش می‌رسد.

به‌طور مثال قیمت یک لیتر شیر پرچرب سنتی با بسته‌بندی بطری 37 هزار تومان و شیر پاکتی پرچرب 30 هزار تومان برای فروش قیمت‌گذاری شده است.

عدم‌پایبندی به قیمت‌های مصوب

از طرفی درحالی که قیمت شیر خام کم‌چرب بطری یک‌لیتری 18 هزار تومان تعیین شده است اما برخی از برند‌ها یا این محصول را عرضه نمی‌کنند یا به‌حدی کم است که برای خرید یافت نمی‌شود.

برخی از برندها نیز این محصول را با قیمت‌های بالاتر و با قیمت 20 تا 24 هزار تومان به فروش می‌رسانند و قیمت‌های مصوب رعایت نمی‌شود.

برخی از برندها نیز احتمالاً برای اینکه بتوانند از واکنش‌های تعزیراتی در امان باشند، اقدام به تغییر وزن کرده‌اند یا افزودنی‌هایی مانند ویتامینD به محصول خود اضافه می‌کنند تا بتوانند آنها را به‌قیمت دلخواه بفروشند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر