کد خبر: 16727
A
سیف:

رییس کل بانک مرکزی گفت: در حال حاضر میزان تسهیلات اعطایی به بنگاه های کوچک و متوسط، بیش از میزان هدف گذاری شده 16 هزار میلیارد تومانی بوده و تاکنون 16 هزار و 500 میلیارد تومان تسهیلات توسط شبکه بانکی در اختیار بیش از 22 هزار و 500 واحد کوچک و متوسط قرار گرفته است.

به گزارش دیده بان ایران از بانک مرکزی، رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: شاید پیش نیاز تحقق این هدف، جهت گیری به سمت تعدیل توقعات از نظام بانکی است. نظام بانکی همواره با انواع توقعات مواجه است منتها وقتی این توقعات را تحلیل کنیم می بینیم برخی از آنها به جاست اما برخی دیگر، توقعاتی نیستند که نظام بانکی بتواند آنها را پاسخ دهد.

وی با تاکید بر لزوم استقبال نظام بانکی کشور از نقد و استفاده از آن درجهت اعتلای خدمت رسانی به مردم گفت: برگزاری این جشنواره ها، فضای مناسبی را برای شناخت و اشراف بر مسائل و مشکلات ایجاد می کند و نظام بانکی با بهره گیری از نکات مطرح شده در نقدهای رسانه ای می تواند راهکارهای مناسب را درجهت تامین نظرات ذینفعان نظام بانکی پیدا کند.

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه مخاطبان نظام بانکی اقشار خاصی از جامعه نیستند، بلکه تمام افراد جامعه به نحوی با بانک‌ها در ارتباطند، تاکید کرد: بنابراین انعکاس نظرات و ارایه راهکارها و انعکاس منصفانه نقاط ضعف، فضای مناسبی را برای اتخاذ تصمیم‌های مطلوب درخصوص ارتقای خدمات بانکی و افزایش کارایی و بهره وری بانک ها ایجاد می کند.

سیف تصریح کرد: نقد، زمانی می تواند تاثیر درستی داشته باشد که منصفانه باشد و با اهداف و اغراض دیگری مخلوط نشود. اگر نقد از منظر سیاسی نشات گرفته باشد، اعتقاد مخاطب را ضعیف می کند و اثربخشی خود را از دست می دهد. نقد منصفانه نیز زمانی صورت می گیرد که نقدکننده، اشراف کاملی بر پدیده و نهاد مورد نقد خود داشته باشد.

رییس شورای پول و اعتبار با اشاره به اینکه نظام بانکی ما شرایط ویژه‌ای را سپری می‌کند و در کنار نقاط ضعفی که وجود دارد نباید نقاط قوت موجود را نادیده گرفت، خاطرنشان کرد: شاید در شرایط امروز، نظام بانکی از برخی ابعاد در تنگنا قرار گرفته باشد اما نباید نقاط منفی بزرگنمایی شوند و لازم است علت بروز آنها را شناسایی کرد؛ خدمات نظام بانکی در اقتصاد بسیار تاثیرگذار است و حرکت‌های مثبتی که در طول خدمت دولت یازدهم انجام شده، نظام بانکی نقش بسیار سازنده و اثرگذاری در آنها داشته است؛ دستاوردهای تورمی، رشد اقتصادی و پیشرفت‌هایی که در زمینه اقتصادی حاصل شده و آرامش موجود در اقتصاد و بازارها از جمله این اقدامات است. این در شرایطی است که بانک ها در ظرفیت کامل، کارایی ندارند و بخش زیادی از دارایی های نظام بانکی، دارایی منجمد است.

رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه ما در تلاشیم دارایی‌های منجمد را به چرخه اقتصادی بازگردانیم و کارایی نظام بانکی را افزایش دهیم، گفت: اگر بتوانیم قدرت اعطای تسهیلات در نظام بانکی را افزایش دهیم نقش مضاعف فعالیت‌ها و تحرک نظام بانکی را در اقتصاد می بینیم. همان طور که در سال 1395 اقدام بزرگ نظام بانکی هدف گیری به سمت بنگاه های کوچک و متوسط بود چرا که می تواند بیشترین تاثیر را بر زمینه اشتغال و رشد اقتصادی و استفاده از ظرفیت های موجود تولیدی داشته باشد. اما در حال حاضر به دلیل محدودیت هایی که در اعطای تسهیلات در نظام بانکی وجود دارد ما باید بیشتر احساس مسئولیت کنیم تا از منابع محدود استفاده بهینه کنیم و به سمت اهدافی هدایت کنیم که می تواند بیشترین تاثیر را در رشد اقتصادی و اشتغال در کشور داشته باشد.

به گفته سیف، در حال حاضر میزان تسهیلات اعطایی به بنگاه های کوچک و متوسط، بیش از میزان هدف گذاری شده 16 هزار میلیارد تومانی بوده و تاکنون 16 هزار و 500 میلیارد تومان تسهیلات توسط شبکه بانکی در اختیار بیش از 22 هزار و 500 واحد کوچک و متوسط قرار گرفته است.

وی افزود: این موضوع، دستاورد بزرگی است و این بنگاه ها توانسته اند به حرکت درآیند و نتیجه این اقدام را می توان در رشد اقتصادی و رشد بنگاه های صنعتی دید. بر همین اساس در سه ماهه اول سال جاری، بنگاه های صنعتی ما نسبت به سه ماهه اول سال قبل، 1.8 درصد داشت. در سه ماهه دوم 4.4 بود و در سه ماهه سوم این رقم به 14.4 درصد رشد رسیده است.

رییس کل بانک مرکزی از انتشار گزارش کامل رشد اقتصادی در سه ماهه سوم سال جاری و 9 ماهه در هفته آینده خبر داد و گفت: در این گزارش، نتایج آثار مثبت جهت گیری های نظام بانکی مشخص می شود.

سیف با اشاره به اینکه در حال حاضر شناخت کامل از مسائل نظام بانکی حاصل شده و زمان آن فرارسیده که با همکاری نهادهای ذی ربط و مجلس محترم شورای اسلامی، نظام بانکی در معرض تحول قرار گیرد، تصریح کرد: به خصوص در فضای پسابرجام با توجه به شرایط مثبت پیش آمده شاهد گسترش تدریجی ارتباطات بانکی هستیم و دستاوردهای حاصله، ما را در وضعیتی قرار داده که به هیچ وجه قابل مقایسه با قبل از برجام نیست. ارتباطات کارگزاری و روابط بانکی ایجاد شده در حال حاضر، به طور کامل می تواند خدمات بانکی مربوط به ارتباطات تجاری و اقتصادی بین المللی کشورمان را ارائه و تامین کند.

رییس کل بانک مرکزی تاکید کرد: در اوایل برجام، اقبال بانک های دیگر کشورها برای ارتباط با بانک های ایران کمتر بود اما به مرور شاهد بهبود وضعیت هستیم.

رییس شورای پول و اعتبار ضمن تاکید بر اینکه انتقاد، می تواند جهت گیری منطقی را که متوجه نظام بانکی است شناسایی کند، گفت: نظام بانکی نیز با استفاده از نقد منصفانه می تواند بر تامین توقعات درست، تمرکز کند چرا که اگر توقعات نابجا از نظام بانکی ایجاد کنیم در بلندمدت می تواند برای نظام بانکی ما خسارت های زیادی را به بار آورد.

سیف در پایان ضمن تشکر از هیئت داوران این جشنواره که بیش از 800 اثر را بررسی کردند، گفت: همچنین از همه دست‌اندرکاران رسانه ای به خاطر نوع نگاهی که در جهت اعتلای نظام بانکی دارند، تشکر می کنم. امیدوارم در سایه این نوع نگرش و همکاری های متقابل، نظام بانکی ما بتواند روز به روز شرایط بهتری داشته باشد و در معرض رشد و اعتلا قرار گیرد.
همچنین در این جشنواره ضمن تقدیر از آثار برگزیده، از زحمات هیئت داوران تقدیر شد.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر