کد خبر: 23349
A

سهم شرکت های بورسی از مجموع تولید ناخالص داخلی کشور (جی.دی.پی-GDP)* بدون احتساب نفت در 9 ماهه پارسال نزدیک به 23 درصد بود که صنعت فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای بیشترین سهم را از این میزان داشت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، سهم بازار سرمایه در اقتصاد سالیانه در حال افزایش است. 

معاملات سهام در بورس، روندی پرنوسان را تجربه می کند اما در مجموع، بازار سرمایه مسیر رو به رشد را در پیش دارد.
زمانی که نظام بانکی برای تامین مالی طرح ها دچار مشکل شد و قادر نبود خواسته های سرمایه گذاران و متقاضیان را به طور شایسته تامین کند، سهم بازار سرمایه در تامین مالی رو به افزایش گذاشت؛ به طوری که در این بخش شاهد رشد 750 درصدی در چهار سال گذشته بودیم.
بررسی ها نشان می دهد تامین مالی طرح ها از طریق بازار سرمایه نیز از 143 هزار میلیارد ریال در سال 1391، به یک هزار و 220 هزار میلیارد ریال در سال 1395 رسید که بیانگر رشد 750 درصدی است.
ارزش معاملات بازار سرمایه (شامل سهام، اوراق و آتی و مشتقه) در بورس تهران، فرابورس ایران، بورس کالا و بورس انرژی نیز از یک هزار و 96 میلیارد ریال در سال 1391 به یک هزار و 902 میلیارد ریال در سال 1395 رسید که رشد 74 درصدی را نشان می دهد.
پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه نیز بتازگی اعلام کرده است، بر اساس آمارهای منتشر شده از شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار در 9 ماه نخست سال 1395، تولید و فروش این شرکت ها به 2 هزار و 130 میلیارد ریال رسید.
با توجه به اینکه تولید ناخالص داخلی کشور در این دوره 10 هزار و 80 میلیارد ریال بود، این شرکت ها 21.1 درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص دادند.
همچنین سهم ارزش افزوده مجموع شرکت های بورسی نزدیک به 22.9 درصد از کل تولید ناخالص داخلی بدون احتساب نفت را شامل می شود.
تولید ناخالص داخلی بدون احتساب نفت در 9ماهه سال 1395 نزدیک به 9 هزار و 300 هزار میلیارد ریال بود.
در این مدت صنعت فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای با فروش 45 هزار و 92 میلیارد و 225 میلیون ریال و اختصاص سهم 21.1 درصدی، بیشترین میزان فروش را در میان صنایع بورسی از آن خود کرد. سهم این صنعت در سال 1394 نزدیک به 14.3 درصد از کل فروش صنایع بود.
صنایع محصولات شیمیایی، خودرو و ساخت قطعات و فلزات اساسی به ترتیب با سهم 17.5 ،14.3 و 11.6 درصد در رتبه های بعدی قرار گرفتند.
در مجموع یک هزار و 380 میلیارد ریال یعنی 65 درصد فروش کل صنایع بورسی در اختیار چهار صنعت فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای، محصولات شیمیایی، خودرو و ساخت قطعات و فلزات اساسی است.
به گزارش ایرنا، تولید ناخالص داخلی یکی از مقیاس ‌های اندازه‌ گیری در اقتصاد و دربرگیرنده مجموع ارزش کالاها و خدمات نهایی است که در یک دوره زمانی معین، در یک کشور تولید می‌شود. 
در این تعریف منظور از کالاها و خدمات نهایی، کالا و خدماتی است که در انتهای زنجیر تولید قرار گرفته‌اند و خود آنها برای تولید و خدمات دیگر خریداری نمی ‌شوند._ایرانا

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر