کد خبر: 28062
A

براساس گزارش ۵ ماهه سازمان هدفمندی به مجلس در این ظرف زمانی حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان یارانه و بیش از ۲۲۰ میلیارد تومان سبد غذایی به دهک‌های پایین جامعه پرداخت شده است.

 دیده بان ایران:چندی قبل گزارش نماینده سازمان هدفمندی، دیوان محاسبات و مدیرکل خزانه درباره میزان تحقق درآمدهای هدفمندی یارانه ها در 5 ماه نخست سال جدید در مجلس ارائه شد.

سازمان هدفمندی یارانه ها در گزارش خود به کمیسیون بودجه اظهار داشت که از ابتدای سال جدید 5 ماه یارانه پرداخت کرده است.

در حالی که روزهای آتی هفتاد و نهمین مرحله یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود که نائی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه خبر از پرداخت 11 هزار میلیارد تومان یارانه در 5 ماه نخست سال جاری داده است.

این در حالی است که کل هزینه صرف شده در بخش هدفمندی یارانه‌ها در سال جاری به ۲۰ هزار و ۴۵۰ میلیارد تومان رسیده است.

از میان ۴۵۰ میلیارد تومان بودجه صرف شده در بخش هدفمندی در ۵ ماه ابتدایی سال حدود ۴۳۰ میلیارد تومان مختص بخش تولید، ۸۶۵ میلیارد تومان به وزارت بهداشت، ۱۷ هزار و ۲۳۰ میلیارد تومان یارانه نقدی پرداخت شد و ۲۲۰ میلیارد تومان بن و سبد کالایی به دهک‌های پایین جامعه پرداخت شده است و به علاوه یک هزار و ۶۸۰ میلیارد تومان از کل بودجه هدفمندی یارانه‌ها به بخش کمیته امداد امام خیمنی (ره) و سازمان بهزیستی اختصاص یافته و بند ب. ماده ۷ هدفمندی حدود ۳۰ میلیارد تومان بودجه به خود اختصاص داده است.

براساس گزارش خزانه از حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان یارانه ای که در بخش مصارف پرداخت شده حدود ۹ هزار و ۳۶۰ میلیارد تومان از محل اصلاح قیمت ها به دست آمده و حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان نیز از محل بودجه عمومی پرداخت شده، در حالی که براساس قانون هدفمندی باید ۲۰ درصد از منابع حاصل از هدفمندی به بخش تولید اختصاص یابد.
این در حالی است از این ۲۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان حدود ۹ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از اصلاح قیمت ها دریافت شده و ۱۱ هزار میلیارد تومان یعنی بیش از ۵۵ درصد این یارانه از محل بودجه عمومی پرداخت شده یعنی اگر این ۲۰ هزار میلیارد تومان به صورت کامل از اصلاح قمیت ها گرفته شده بود از این ۱۱ میلیارد تومان از بودجه عمومی استفاده نمی شد و به پروژه های عمرانی و تملک دارایی و سرمایه ای اختصاص می یافت.

گفتنی است در حال حاضر در ۵ ماه نخست سال ٩۶ حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان از بودجه عمومی برای پرداخت یارانه برداشت شده که این موضوع به این معنا بوده که اگر این روند ادامه یابد تا پایان سال باید حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان دیگر از بودجه عمومی برداشت شود، یعنی از ۴۵ هزار میلیارد تومان بودجه دولت ۵۰ درصد از بودجه عمومی استفاده شده در حالی که باید ۲۰ درصد از منابع حاصل از هدفمندی به بودجه دولت واریز شود.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر