کد خبر: 30189
A

سخنگوی دولت گزارشی از اجرای طرح مهار آب های مرزی و ایجاد ۲۷۰ هزار نفر شغل با اجرای این طرح ارائه داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده یان ایران، محمدباقر نوبخت در نشست هفتگی خود با  اصحاب رسانه با اشاره به آخرین وضعیت طرح‌های سرمایه‌گذاری گفت: روز گذشته جلسه‌ای در سازمان برنامه و بودجه برای آمایش آب‌های مرزی برگزار شد و ۶.۳ میلیارد دلار با اجازه رهبری برای مهار آب‌های مرزی سرمایه‌گذاری شد.

وی تاکید کرد: ما بر  مهار آب‌های مرزی  تاکید داریم که تا این مدت ۲۷ سد ساخته و ۱۵ سد آن آب‌گیری شد. ۱۱۰ کیلومتر سامانه آبی، ۱۳۰ کیلومتر تونل در ۳۶ شهر و هزار و ۳۳۶ روستا ساخته شد.

یکی از مهم‌ترین کارهای صندوق توسعه ملی مربوط به حوزه آب است

سخنگوی دولت ادامه داد: یکی از منابعی که بر آن تاکید داریم، صندوق توسعه ملی است و رهبری و رئیس‌جمهور هم با این امر موافقت دارند و بنا است ۲۰ درصد آن به بهره‌برداری برسد و ۸۰ درصد آن به صورت ارزی ذخیره شود.

وی یادآور شد: روزهایی که نفت به پائین‌ترین قیمت خود رسید بر خلاف کشورهای عربی که از ذخایر خود استفاده کردند، ما این کار را نکردیم.

نوبخت تاکید کرد: صندوق توسعه ملی باید کارهای مهمی انجام دهد که یکی از آن حوزه آب است.

وی افزود: ۱۱.۶ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای ۵ طرح بزرگ برای آب‌های مرزی اختصاص داده شد. ۱.۵ میلیارد دلار برای توسعه آب‌های استان بوشهر تخصیص یافت و همچنین ۵۰۰ میلیون دلار برای آب‌های استان سیستان و بلوچستان استفاده شد.

چرا بعضی‌ها سعی می‌کنند به دشمنان بیرون کشور گرا بدهند

سخنگوی دولت ادامه داد: تا روز گذشته ۲۰ هزار میلیارد تومان از سوی سازمان برنامه و بودجه به خزانه تخصیص داده شده است و تا این زمان بیش از ۵۰ درصد به استان‌های اعتبار تخصیص دادیم.

نوبخت با بیان این که ذخیره بانک مرکزی وضعیت  و صندوق توسعه ملی مطلوب است، گفت: در آخرین دیدار که کارگزاران دولت با رهبری داشتند، گفتند تعامل سازنده با کشورهای جهان داشته باشید و امروز شاهد هستید آمریکا منزوی است که نشأت گرفته از سیاست درست است.

وی ادامه داد: وقتی گفتیم رشد اقتصادی مثبت است عده‌ای گفتند که این رشد حاصل نفت است من نمی‌دانم چرا عده‌ای از این که مردم خوشحال هستند، غصه‌دار می شوند. در سه ماه نخست امسال مسکن رشد ۷ درصدی داشته است و این واقعیت ماست.

نوبخت خطاب به منتقدان دولت گفت: چرا بعضی‌ها سعی می‌کنند به دشمنان بیرون کشور گرا بدهند که خزانه ما خالی است؟ در شرایط تحریم ما رشد منفی اقتصادی را مثبت کردیم، باور کنید ما این قدرت را داریم که ایستادگی کنیم.

وی در ادامه با اشاره به خرید گندم از گندم‌کاران اظهار داشت: ۸ میلیون و ۸۷۰ هزار تن گندم به ارزش ۱۱ هزار و ۵۹۱  خریداری شده که تا این لحظه ۸ هزار و ۵۲۵ میلیارد پرداخت شده است و ۳هزار و ۶۶ میلیارد مانده است.

ربوده شدن لنج‌های ایرانی در سومالی را پیگیری می‌کنیم

نوبخت در پاسخ به سوال ایلنا درباره ربوده شدن لنج‌های ایرانی در آب‌های سومالی عنوان کرد:  مثل همه موارد دیگر  در این یک مورد هم پیگیری لازم صورت می‌گیرد.

سفر سردار سلیمانی به اقلیم کردستان و انسداد برخی مرزها در چارچوب مصالح نظام تعریف می‌شود

وی در پاسخ به سوال دیگر ایلنا درباره بسته شدن برخی از مرزهای مشترک ایران با اقلیم کردستان و ارتباط آن به سفر سردار سلیمانی گفت: ارتباط این امر در مجموعه مصالح نظام و کشور تعریف می‌شود.

سخنگوی دولت درباره نگرانی مرزنشینان در مورد فعالیت‌های اقتصادی بر اثر انسداد مرزها گفت: قبلا هم گفته‌ام این تغییرات موقتی است. دولت عراق شرایط خاصی دارد، بخشی از خاکش در اشغال جنایتکاران داعش است و از سوی دیگر برخی از مسائل در اقلیم‌هایش مطرح است و تلاشمان این است که با دولت قانونی عراق فعالیت‌های مرزی داشته باشیم.

سفر موگرینی به آمریکا برای بیان دیدگاه اتحادیه اروپا است

نوبخت در پاسخ به سوالی مبنی بر این که جزئیات نامه وزیر امور خارجه به ۵+۱ چه بوده است و سفر موگرینی به آمریکا برای چیست، گفت: گفت‌وگوهایی انجام شد اما برای اینکه بخشی از آن به عنوان سند باقی بماند، به صورت نامه نوشته شد.

وی ادامه داد: در تاریخ معاصر اولین بار بود که بعداز اظهارنظر آمریکا به ساعتی نکشید که موضع ضد این کشور گرفته شد و سفر خانم موگرینی برای بیان دیدگاه اتحادیه اروپا به ترامپ است.

وزرای علوم و نیرو به زودی معرفی می‌شوند

نوبخت درباره تغییر تقویم آموزشی عنوان کرد: دولت تصمیمی در این باره ندارد.

سخنگوی دولت درباره تعیین وزیر علوم و نیرو اظهار داشت : به زودی این نفرات هم اعلام می‌شوند.

هنر دیپلمات‌های ما است که توانسته‌اند آمریکا را منزوی کنند

وی درباره بیانیه سه کشور اروپایی برای حفظ برجام عنوان کرد: در حال حاضر یک موضوع مهم تحت عنوان برجام در سخنرانی آقای ترامپ و آمریکا وجود دارد که در این خصوص هم ایالات متحده تنهاست و مشاهده کردید که بلافاصله خانم موگرینی به صورت زنده جواب داد.

سخنگوی دولت ادامه داد: آلمان، انگلیس و فرانسه هم بیانیه‌ای دادند. دنیا طرف ایران است و حالا شاید نصف و نیمه اسرائیل و چند کشور قبیله‌ای کنار آمریکا باشند اما این هنر ایران است و آمریکا باید آن گوشه بماند و از گوشه صحنه سیاسی خارج شود و این هنر دیپلمات‌های ماست که توانسته‌اند آمریکا را منزوی کنند.

وی تاکید کرد: نام ترامپ با پرخاشگری و فحاشی، قرین و همزاد شده است، گذشت آن زمان که ایران یک طرف بود و دنیا و آمریکا یک طرف که کشورمان را به‌ سمت نفت در برابر غذا ببرند. این تجربه را آسان به دست نیاورده‌ایم.

سخنگوی دولت در پاسخ به خبرنگاری برنامه دولت برای تسریع در پاسخگویی به اعتراضات سپرده‌گذاران موسسات مالی گفت: پرونده این موسسات در حال حاضر در محاکم قضایی است و قانون چگونگی برخورد بانک مرکزی را مشخص کرده و بانک مرکزی در آن چارچوب‌ها عمل می‌کند. در بسیاری از موارد پرداخت‌هایی که تا سقف تعیین شده بود، صورت گرفته است مابقی هم ان‌شاءالله پرداخت خواهد شد. ما همه تلاشمان این است که هیچ یک از هم وطنانمان اندوخته‌شان از دستشان نرود.

وی درباره سفرهای استانی در دولت دوازدهم گفت: رییس‌جمهور همیشه ارتباطات مستمری با مردم دارد چه به صورت مجازی و چه به صورت حضور فیزیکی، ان‌شاءالله زمانی که این برنامه عرضه شد، اطلاع‌رسانی‌های لازم صورت خواهد گرفت.

سخنگوی دولت درباره اعتراض برخی گندم‌کاران به قیمت تضمینی گندم که کمتر از تورم موجود است، افزود: فکر می‌کنم گندم طی سه سال بیش از سه برابر شده است و ما نباید به بررسی یک سال اخیر بسنده کنیم. این قیمت باید با مقیاس بیشتر و ترجیحا قیمت جهانی گندم مقایسه شود.

نوبخت تصریح کرد: زمانی که حجم زیاد می‌شود تعهد دولت کاهش پیدا می‌کند. تلاش داریم تا با تدابیر اتخاذ شده این مشکل را برطرف کنیم.

سخنگوی دولت درباره تهیه زیرساخت‌ها برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها عنوان کرد: منظور از عدم وجود زیرساخت، زیرساخت‌های اجتماعی و فرهنگی است. ما فقط در دوران انتخابات این موضوع را مطرح نکردیم و همچنان هم ادامه دارد.

وی در خصوص رابطه بین ایران و عربستان و موضع‌گیری این کشور در ارتباط سخنرانی ترامپ گفت: ارتباط ما با عربستان فراتر از اظهارات ترامپ است، همین که هیچ یک از کشورهای جهان طرف ترامپ نیستند و آن را تائید نکردند، زحمت عربستان را زیاد کرده است.

سخنگوی دولت ادامه داد: عربستان در صفی ایستاده است که دوتا و نصفی آدم و کشور در آن جا می‌شود و این به آن معناست که تصمیم خوبی نگرفته‌اند باید خودشان را اصلاح کنند تا بتوانند با جمهوری اسلامی ایران ارتباط برقرار کنند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر