کد خبر: 31011
A

دبیرکل اوپک اعلام کرد این سازمان درصدد است پیش از نشست ۳۰ نوامبر درباره مدتی که توافق کاهش تولید نفت باید تمدید شود به اتفاق نظر دست پیدا کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، این اظهارات احتمال فزاینده تمدید توافق کاهش تولید نفت پس از پایان مدت اجرای آن در مارس سال میلادی آینده را نشان می‌دهد. نفت به بالاترین قیمت در بیش از دو سال گذشته رسیده اما مازاد عرضه در بازار هنوز به طور کامل ریشه کن نشده است.

محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک به خبرنگاران گفت: در حال حاضر رایزنی‌های گسترده‌ای در جریان است تا پیش از ۳۰ نوامبر درباره مدت تمدید توافق پس از مارس سال ۲۰۱۸ توافقی حاصل شود.

وی در ادامه افزود: من از هیچ یک از کشورهای مشارکت کننده نشنیده‌ام که با تمدید توافق مخالف باشند.

بارکیندو گفت: تولیدکنندگان در حال دعوت از سایر کشورها برای حضور در نشست ۳۰ نوامبر هستند تا شاید به توافق ملحق شوند اما وی به نام کشورها اشاره‌ای نکرد.

رویترز ماه گذشته به نقل از منابع آگاه در اوپک گزارش کرده بود که تولیدکنندگان این سازمان تمایل دارند مدت توافق کاهش تولید را ۹ ماه دیگر تمدید کنند، اما تصمیم در این باره ممکن است به اوایل سال میلادی آینده و بررسی شرایط بازار موکول شود.

دبیرکل اوپک اظهار کرد: افزایش اخیر قیمت‌های نفت منعکس کننده بهبود شرایط عرضه و تقاضا در بازار و پایبندی بالای تولیدکنندگان به توافق کاهش تولید است.

هدف از توافق کاهش تولید نفت، پایین بردن سطح ذخایر نفت کشورهای صنعتی عضو سازمان OECD به متوسط پنج ساله است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر