کد خبر: 33630
A

مدیربخش شتاب نگاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، برخط نبودن را مهمترین معضل شبکه شتاب نگاری کشور عنوان کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، «اسماعیل فرزانگان» امروز (چهارشنبه) در همایش یک روزه «ارایه دستاورد های تیم اعزامی به منطقه زلزله زده کرمانشاه» افزود: اگر شبکه شتاب نگاری برخط نباشد، نمی توان در لحظات اولیه برآورد درستی از بحران هایی مانند زلزله داشت.
وی اعلام کرد بیش از یک هزار دستگاه شتاب نگاری فعال در کشور وجود دارد که عمده آنها دیجیتال است. مبنای نصب دستگاه نیز لرزه خیز بودن منطقه است.
فرزانگان افزود: 27 دستگاه شتاب نگار فعال در منطقه کرمانشاه، زلزله را ثبت کرده بودند.
وی از ثبت 103 شتاب نگاشت بعد از زلزله تاکنون خبر داد و ادامه فعالیت شبکه شتاب نگاری را نیازمند بازسازی و نوسازی آن دانست.
به گزارش ایرنا، زلزله ای به بزرگی 7.3 ریشتر ساعت 21 و 48 دقیقه شامگاه یکشنبه (بیست و یکم آبان ماه) استان کرمانشاه و مناطقی از عراق را لرزاند.
این زلزله در استان کرمانشاه حوالی ازگله در عمق 11 کیلومتری زمین روی داد.
شدت این زمین لرزه به اندازه ای بود که در بیشتر استان ها و برخی کشورهای منطقه نیز احساس شد.
براساس آخرین اطلاعات اعلام شده از ستاد مدیریت بحران کشور، در این زمین لرزه 444 نفر جان باخته و 12 هزار و 386 نفر مصدوم شده اند.
پس لرزه ها هنوز ادامه دارد.
رییس بخش زلزله شناسی مهندسی و خطر پذیری مرکز تحقیقات راه و شهر سازی امروز اعلام کرد از شامگاه بیست و یکم آبان که زلزله اصلی کرمانشاه روی داد تا ساعت 3 و 52 دقیقه بامداد اول آذرماه، 878 پس لرزه در منطقه ثبت شد؛ ضمن آنکه این حادثه چهار پیش لرزه نیز داشت.
کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر