کد خبر: 33707
A

رییس جمهوری تقویت همکاری های تجاری و اقتصادی ایران و ترکیه را بسیار حائز اهمیت دانست و توسعه همکاری های بانکی ایران و ترکیه به ویژه در زمینه تجارت با پول ملی دو کشور و تشکیل پنجره واحد و فعالیت تمام وقت گمرکات دو کشور را در گسترش این همکاری ها مهم ارزیابی کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در حاشیه نشست سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه در سوچی در دیدار با رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه با اشاره به روابط رو به گسترش ایران و ترکیه بر استفاده حداکثری از توانمندی ها و ظرفیت های موجود در راستای توسعه مناسبات و همکاری های دوجانبه، منطقه ای و بین المللی دو کشور تاکید کرد.
روحانی با اشاره به روابط رو به گسترش تهران – آنکارا در بخش های مختلف اظهار داشت: توافقات فی مابین در راستای توسعه و تقویت همکاری های تجاری و اقتصادی دو کشور بسیار حائز اهمیت هستند و باید برای تسریع در اجرای کامل این توافقات تلاش کنیم.
رییس جمهوری توسعه همکاری های بانکی ایران و ترکیه به ویژه در زمینه تجارت با پول ملی دو کشور را در گسترش همکاری های تجاری و اقتصادی مورد اشاره قرار داد و از جمله بر ضرورت تشکیل پنجره واحد و فعالیت تمام وقت گمرکات دو کشور در این زمینه نیز تاکید کرد.
روحانی با اشاره به اهمیت ادامه روند همکاری ها و رایزنی های ایران، روسیه و ترکیه در راستای حل و فصل مسائل منطقه ای به ویژه در موضوع سوریه گفت: نشست سه جانبه سران سه کشور در سوچی نقش مهمی در توسعه و تقویت صلح و ثبات پایدار در سوریه و منطقه دارد.
رییس جمهوری با بیان این که باید تلاش‌ها و رایزنی های سه جانبه و بین المللی درباره حل و فصل سیاسی بحران سوریه ادامه پیدا کند، چرا که هنوز نگرانی هایی در این راستا وجود دارد، خاطر نشان کرد: امروز پایه های اصلی داعش در سوریه و عراق فروریخته است، اما هنوز تا محو کامل تروریسم از منطقه فاصله داریم.
روحانی با اشاره به رایزنی های ایران و ترکیه درباره مسائل مختلف منطقه از جمله در عراق و یمن نیز اظهار داشت: ایران و ترکیه باید برای تحقق اهداف مشترک خود به ویژه برقراری صلح و ثبات پایدار در منطقه مناسبات و همکاری های خود را افزایش دهند.
رییس جمهوری افزود: دیدارها و رایزنی های مقامات ارشد نظامی ایران و ترکیه نقش مهمی در توسعه روابط دو کشور داشته است.
رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه نیز در این دیدار ضمن تسلیت حادثه زلزله در کرمانشاه و ابراز همدردی دولت و ملت ترکیه با مردم ایران گفت: ترکیه برای توسعه و تعمیق همه جانبه مناسبات و همکاری ها با ایران اهتمام و جدیت دارد.
اردوغان خاطرنشان کرد: برای رسیدن به هدف 30 میلیارد دلاری در روابط تجاری و اقتصادی ایران و ترکیه باید در راستای توسعه تجارت ترجیحی و استفاده از پول ملی در مراودات تجاری تلاش کنیم.
اردوغان همچنین رایزنی ها و تلاش های ایران و ترکیه را در حل و فصل مسائل منطقه از جمله سوریه حائز اهمیت دانست و بر ضرورت توسعه همکاری های فی مابین در این راستا تاکید کرد.
کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر