کد خبر: 34559
A

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در نشست امروز این کمیسیون با مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی مشکلات این شرکت را بررسی کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، حسین امیری خامکانی در تشریح نشست امروز- یکشنبه- کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی در نشست امروز کمیسیون حضور یافت و گزارشی از تولیدات برق حرارتی و مشکلات و میزان مطالبات و بدهی هایی که هم اکنون صنعت برق دارد، به اعضای کمیسیون ارائه داد.
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه درحال حاضر صنعت برق به بانک ها، تولیدکنندگان قطعات و تجهیزات و تولیدکنندگان برق و پیمانکاران بدهی دارد، افزود: مشکلی که در چند سال گذشته برای صنعت برق به وجود آمد این موضوع بود که نیروگاه ها برای رد دیون واگذار شد درحالی که پیش از این وزارت نیرو؛ گاز را مجانی می گرفت و تبدیل به برق می کرد و به مصرف کننده ارائه می داد.
امیری خامکانی ادامه داد: دولت بابت رد دیون نیروگاه ها را به بخش خصوصی واگذار کرد، اما یک ریال به صنعت برق نداد اما در ازای آن صنعت برق باید برق همان نیروگاه هایی که تا دیروز تولید می کرد را می خرید.
عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه بین قیمت های تکلیفی و هزینه های تمام شده تفاوت وجود داشت، یادآور شد: متاسفانه دولت ردیف مابه التفاوت قیمت های تکلیفی و تمام شده را در ردیف بودجه نیاورده است و این برای صنعت برق مشکل ایجاد کرده است.
امیری خامکانی با اشاره به اینکه براساس احکام برنامه ششم توسعه دولت باید ظرفیت نیروگاه های تجدیدپذیر را به 5 درصد سبد انرژی کشور برساند، افزود: درمجموع باید 25 هزار مگاوات نیروگاه و 19 هزار مگاوات نیرو برق حرارتی در طول برنامه ششم احداث شود که در بخش حرارتی و تجدیدپذیر به سرمایه گذاری کلان نیاز داریم که بخش خصوصی داخلی و خارجی از طریق فاینانس باید برای سرمایه گذاری در این بخش ها ورود پیدا کنند.
به گزارش خانه ملت، عضوکمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، از بررسی مشکلات پیش آمده بین سندیکای صنعت برق و وزارت نیرو و مشکل قراردادهایی که پیش از سال 91 بسته شده و به دلیل تغییر نرخ ارز دچار بحران شده اند؛ در نشست امروز کمیته نیروی این کمیسیون خبر داد.
کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر