کد خبر: 35682
A

نایب رئیس کمیته مشورتی سیاسی خلق چین با پیشنهاد استفاده از ارزهای ملی در دادوستدهای اقتصادی میان چین و ایران گفت: طراحی سامانه‌ای برای استفاده از ارزهای رایج داخلی می‌تواند به توسعه تبادلات اقتصادی و بازرگانی میان دو کشور منجر شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، «چن یوآن» در دیدار علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی این مطلب را بیان کرد.
«چن یوآن» نایب رئیس کمیته مشورتی سیاسی خلق چین در این دیدار سابقه ارتباطات فرهنگی و تاریخی دو ملت چین و ایران را پشتوانه محکمی برای توسعه مناسبات فیمابین دانست و افزود: همکاری‌های خوب دو کشور در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی الگوی مناسب برای همکاری میان کشورهای در حال توسعه است.
«یوآن» با پیشنهاد استفاده از ارزهای ملی در دادوستدهای اقتصادی میان دو کشور تصریح کرد: طراحی سامانه‌ای برای استفاده از ارزهای رایج داخلی می‌تواند به توسعه تبادلات اقتصادی و بازرگانی فیمابین منجر شود.
نایب رئیس کمیته مشورتی سیاسی خلق چین بر تقویت و تحکیم مناسبات پارلمانی و اجرایی شدن تفاهمات امضاء شده فیمابین تأکید کرد.

**استقبال از پروژه احیاء جاده ابریشم توسط دولت چین
«علی مطهری» نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار با اشاره به پیشینه تاریخی ارتباطات خوب و مثبت دو کشور گفت: همواره در طول تاریخ روابطی دوستانه و براساس احترام متقابل میان ایران و چین برقرار بوده است.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: مجلس شورای اسلامی از هرگونه اقدامی در راستای توسعه و گسترش مراودات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی فی‌مابین استقبال و حمایت می‌کند.
مطهری با تاکید بر اهمیت رایزنی‌های مستمر و اشتراک نقطه نظرات دو کشور در موضوعات مهم منطقه‌ای و بین‌المللی، تصریح کرد: تعامل و توسعه همکاری‌های بین المللی میان جمهوری اسلامی ایران و چین می‌تواند به تقویت و تحکیم ثبات و آرامش در منطقه کمک نماید.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری با استقبال از پروژه احیاء جاده ابریشم توسط دولت چین و توسعه همکاری‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری‌های مشترک گفت: با تسهیل ارتباطات اقتصادی و رفع موانع بانکی می‌توان شاهد ارتقاء سطح مراودات میان بخش‌های خصوصی و دولتی در ایران و چین بود.
به گزارش خانه ملت، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی بر ضرورت برنامه‌ریزی دقیق جهت استفاده از ظرفیت‌های صنعتی و اقتصادی دو کشور در عرصه‌های مختلف بویژه در بخش انرژی تأکید کرد.
به گزارش ایرنا، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز روز گذشته با یوآن و هیات همراه او دیدار و گفت و گو کردند.
کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر