کد خبر: 35691
A

دبیر انجمن تولیدکنندگان زنجیره تولید گوشت مرغ گفت: دولت با حذف ارز مبادله ای نهاده های طیور مانند کنجاله سویا، موجب افزایش 20 درصدی قیمت نهاده های تولید شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، علی صابری امروز (یکشنبه) در نشست خبری «بیماری فوق حاد پرندگان؛ بایدها و نبایدها» افزود: در سه ماه گذشته دولت ارز مبادله‌ای کنجاله سویا را به ارز متقاضی تغییر داد و شوکی به بازار وارد شد.
وی قیمت گذاری دستوری را یکی از مشکلات صنعت طیور دانست و ادامه داد: دولت اگر قیمتگذاری دستوری را حذف کند، عرضه و تقاضا می تواند تعیین کننده قیمت این محصول باشد که در این صورت نه فقط مصرف کننده بلکه تولید کننده نیز متضرر نمی شود.
وی اضافه کرد: افزایش قیمت نهاده‌ها در حالی صورت گرفته است که قیمت ارز تغییری نکرده و قیمت‌های جهانی نیز افزایشی نداشته است.
به گفته وی، بخش عمده غذای طیور از محل واردات تامین می شود بنابراین نوسان قیمت ها موجب می شود تولید کنندگان درباره قیمت تمام شده محصولاتشان برآوردی نداشته باشند.
وی معتقد است، دولت باید با برداشتن قیمتگذاری های دستور موجبات تعیین قیمت ها را توسط عرضه و تقاضا بدهد و خود نظارت داشته باشد.


** پیشنهاد تامین جوجه یک روزه از محل واردات تخم مرغ نطفه دار
رییس هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور گفت: علی رغم تمام تلاش‌های صورت گرفته برای کاهش قیمت تمام شده جوجه یک روزه توسط اتحادیه مرغداران گوشتی و انجمن جوجه یک روزه، تاکنون موفقیتی بدست نیاورده ایم.
به گفته عطاءالله حسن‌زاده، اکنون قیمت جوجه یک روزه بسته به نژاد آنها 16 تا 18 هزار ریال است.
وی تاکید کرد به تامین ماهانه 130 میلیون قطعه جوجه یک روزه در کشور نیازمندیم که امکان تامین آن در کشور وجود ندارد.
حسن‌زاده افزود: به وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد کردیم بخشی از این کمبود از طریق واردات تخم‌مرغ نطفه‌دار تامین شود تا همانند پارسال دچار چالش نشویم.
کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر