کد خبر: 37876
A

رییس اتاق اصناف ایران گفت: ما قوانین متعارضی در حوزه تولید داریم و نبود حمایت واقعی از سوی مسوولان مشکل اصلی تولیدکنندگان است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، «علی فاضلی» امروز (یکشنبه) در حاشیه برگزاری آیین گشایش بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی لوستر ایران افزود: بیشتر دغدغه تولیدکنندگان صنعت لوستر و چراغ های تزیینی همچون سایر تولیدکنندگان، موانع تولید است که بارها در این زمینه پیشنهادهایی به مجلس شورای اسلامی و دولت ارائه کرده ایم و دولت می تواند لایحه ای تنظیم و تقدیم مجلس کند.
وی ادامه داد: اگرچه با ایده آل فاصله داریم اما با اقدام هایی توانسته ایم دست کشورهایی همچون چین را از بازار لوستر کوتاه کنیم.
فاضلی مالیات بر ارزش افزوده و تعرفه ها را از دیگر مشکلات تولیدکنندگان این صنعت دانست و سهم ایران از بازار 500 میلیارد دلاری دنیا در این زمینه را 250 میلیون دلار اعلام کرد.
به گفته وی، یکی از موانع اصلی در صنعت لوستر و چراغ های تزیینی فقدان شرکت های توسعه محور و صادرات گراست.
رییس اتاق اصناف ایران گفت: تلاش می کنیم تا 6 ماه آینده در بخش صنعت لوستر یک شرکت صادرات محور ایجاد کنیم.
وی در ادامه تصریح کرد: تولیدکنندگان صنعت لوستر از نظر تامین مواد اولیه مشکلی ندارند.
فاضلی اعلام کرد: اتاق اصناف ایران برای رفع موانع حوزه کسب و کار در حال تعامل با مجلس شورای اسلامی است و قول می دهیم تا هفت ماه آینده اقدام های خوبی در این زمینه انجام شود.

** کنترل و تنظیم عوارض صادراتی باید توسط دولت و مجلس
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین گفت: کیفیت محصولات لوستر و روشنایی قابل مقایسه با واردات این صنعت نیست اما متاسفانه مجموعه یا بنگاه قابل قبولی در این رسته نداریم.
«عبدالله رضیان» تاکید کرد باید بنگاهی تشکیل شود تا درباره محصولات روشنایی تبلیغ و ظرفیت صادرات را فراهم کند.
وی افزود: بالا بودن عوارض صادراتی یکی دیگر از مشکلات تولیدکنندگان لوستر و محصولات روشنایی است که باید این عوارض توسط دولت و مجلس کنترل و تنظیم شود؛ زیرا این صنعت ظرفیت بالایی برای اشتغال دارد.
نماینده قائمشهر در مجلس شورای اسلامی توضیح داد: عوارض صادراتی شامل مالیات، عوارض خروج از کشور و مشکلات تامین اجتماعی باید در یک بسته بررسی شود و با هماهنگی صنف مربوط برای رفع این مشکلات جلسه ای با وزارت صنعت، معدن و تجارت داشته باشیم.
رضیان تاکید کرد به دلیل کیفیت و ظرفیت بالای تولید محصولات روشنایی، امکان صادرات این محصولات وجود دارد و به کمک قوانین حمایتی می توان بسیاری از مشکلات این صنعت را برطرف کرد.
به گزارش ایرنا، ساماندهی واردات و صادرات و حمایت از خودکفایی در تولید کالاها از بندهای سیاست های اقتصاد مقاومتی است که در سال 1392 ابلاغ شد.
پس از آن، سال 1395 از سوی رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام گرفت و امسال نیز (1396) «اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال».
بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی لوستر، چراغ های روشنایی و تزیینی امروز (سوم دی ماه) در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران گشایش یافت.
این نمایشگاه تا ششم دی ماه از ساعت 12 تا 20 آماده بازدید علاقه مندان است.
کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر