کد خبر: 38752
A

برآورد قیمت 58 دلاری نفت برنت در سال 2018، نفت 66 دلاری مطلوب نیجریه، شرکت نفتی آرامکوی عربستان در اندیشه ساخت کشتی، توقف کشتی پانامایی حامل سوخت به مقصد کره شمالی، کاهش سطح ذخایر چین در پی رشد قیمت های نفت و افزایش قیمت سوخت درپاکستان، مهمترین عناوین خبرهای جهان انرژی در 24 ساعت گذشته بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، به نقل از رویترز انگلیس، تحقیقات انجام شده از سوی 15 بانک سرمایه گذاری جهانی نشان می دهد که میانگین قیمت نفت برنت در سال 2018 میلادی 58 دلار در هر بشکه خواهد بود که بالاتر از 54 دلار سال 2017 است.
این بانک ها انتظار دارند که میانگین قیمت شاخص نفت دبلیو. تی. آی آمریکا نیز در این مقطع به 54 دلار برسد اما این رقم در سال 2017، 51 دلار بود.
«جیووانی سریو» رئیس بخش تحقیقات گروه ویتول، بزرگترین تجارتخانه نفتی مستقل جهان گفت، در صورتی که تقاضای جهانی برای نفت در سال 2018 حدود یک میلیون و 600 هزار بشکه در روز افزایش یابد، بازار نفت در یک سال، به توازن خواهد رسید.

**شرکت نفتی آرامکوی عربستان کشتی می سازد
به گزارش روزنامه عرب نیوز چاپ عربستان، شرکت دولتی آرامکو که یکی از شرکت های بزرگ نفتی خاورمیانه به شمار می رود، شرکت ملی کشتیرانی این کشور، لمپرل امارات و هیوندای کره جنوبی قرارداد ایجاد یک شرکت مشترک برای ساخت تأسیسات بزرگ کشتی‌سازی در عربستان امضا کردند.
این پروژه در سال 2022 به اتمام می رسد و قرار است یکی از بزرگترین تاسیسات خدمات کشتیرانی در عربستان ساخته شود.
«عبدالله السعدان» معاون امور مالی توسعه و راهبرد و مدیر بخش دریانوردی بین‌المللی این شرکت گفت: قرار است این شرکت‌ها با همکاری یکدیگر نیازهای عربستان را برای تبدیل شدن به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان حامل‌های انرژی و محصولات شیمیایی تامین کنند.
این کنسرسیوم از سال 2019 تولید خود را آغاز خواهد کرد و در سال 2022 نیز به حداکثر ظرفیت تولید خواهد رسید.

**نفت 66 دلاری مطلوب نیجریه است
به گزارش پایگاه اینترنتی پانچ نیجریه، «دولاپو اونی» رئیس مرکز تحقیقات انرژی این کشور گفت که قیمت نفت 66 دلاری به طور قطع برای نیجریه مناسب است، زیرا با این قیمت، معادله درآمد نیجریه مثبت خواهد شد.
اونی افزود: ما در پیش بینی های خود تجدید نظر کرده ایم و حتی احتمال قیمت 75 دلار را نیز می دهیم که به این ترتیب می توانیم تولید نفت از میدان های پر هزینه را نیز آغاز کنیم.

**رشد قیمت های نفت از سطح ذخایر چین کاست
پایگاه خبری «اویل پرایس» به نقل از اداره ملی انرژی گزارش داد که چین با غنیمت شمردن افت قیمت های جهانی نفت، از ژوئن 2016 تا ژوئن 2017 میلادی سطح ذخیره سازی راهبردی خود را نزدیک به 14 درصد افزایش داده بود؛ اما در پی رشد اخیر قیمت این کالا در سه ماه سوم و چهارم سال 2017 میلادی، میزان ذخیره سازی ها در این کشور کاهش یافت.
بر اساس آمار اداره ملی انرژی چین، این کشور تا اواسط 2017 میلادی، 37 میلیون و 730 هزار تن ذخیره سازی نفت داشت در حالی که این میزان در پایان ماه ژوئن 2016 میلادی 33 میلیون و 250 هزار تن بود. اما پس از آن، رشد قیمت نفت به این کشور اجازه نداد به سطح ذخیره سازی ها بیفزاید.

**توقف کشتی پانامایی حامل سوخت به مقصد کره شمالی
رویترز به نقل از مقامهای نیروی دریایی کره جنوبی گزارش داد که یک فروند کشتی با پرچم پاناما را به اتهام نقض تحریم‌های بین‌المللی و فروش نفت به کره شمالی در دریا توقیف کرده‌اند.
این دومین کشتی است که کره جنوبی به ظن فروش دریایی (انتقال کشتی به کشتی) محصولات نفتی به کره شمالی، متوقف می‌کند. پیش از این نیز کشتی دیگری با پرچم هنگ کنگ به دلیل انتقال نفت به کره شمالی متوقف شده بود.
به دلیل آزمایش‌های موشکی و اتمی کره شمالی، تحریم‌های متعددی علیه این کشور از سوی شورای امنیت و آمریکا و متحدانش تصویب شده است.

**افزایش قیمت سوخت، عیدی سال نوی پاکستانی ها
به گزارش پایگاه خبری «اکسپرس تریبیون»، دولت پاکستان از روز نخست سال 2018 میلادی قیمت سوخت را در این کشور افزایش داد و قیمت بنزین را با افزایش 4.06 روپیه ای در هر لیتر(5.2 درصد) از 77.47 به 81.53 روپیه رساند.
بر اساس این گزارش، قیمت دیگر حامل های انرژی نیز افزایش سه تا پنج درصدی داشته است.
کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر