کد خبر: 42137
A
حاشیه ای بر انتقاد رییس بانک مرکزی احمدی نژاد از سیف:

آقای بهمنی امروز از روزهایی انتقاد می کند که خود بیشترین نقش را در آفرینش آنها داشته است. انتقاد از احمدی نژاد لااقل در این بحث بعد از انتقاد از بهمنی قرار خواهد داشت چرا که وی می توانست با اعلام عدم اختیارات لازم برای ادامه کار استعفا دهد. حتما امروز نام و نشان دیگری از بهمنی به یادها می ماند.

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ شهریور ماه سال 92 علی طیب نیا وزیر اقتصاد وقت؛ در مراسم تودیع و معارفه محمود بهمنی و ولی الله سیف به نقل از محمود بهمنی سخنانی گفت که جای تامل فراوان داشت.
 
وی به نقل قول محمود بهمنی اشاره کرد و افزود: «بهمنی به من گفت من فقط یک هفته رئیس کل بانک مرکزی بوده ام که آن هم در زمان روحانی بود». 
 
بهمنی بدون تردید موثرترین مرد اقتصادی محمود احمدی نژاد لااقل در دولت دوم وی بود. وی از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ با حکم محمود احمدی‌نژاد جانشین طهماسب مظاهری در منصب ریاست بانک مرکزی ایران شد.
 
در طول دوره ریاست وی، نرخ ارز ۳ برابر ، میزان تورم ۲ برابر و میزان نقدینگی از ۱۹۷ هزار میلیارد تومان به ۴۷۳ هزار میلیارد تومان رسید. اگرچه بهمنی وضع موجود را ناشی از هدفمندی یارانه ها و در نهایت نقش تحریم ها می داند. 
 
درباره نقش هدفمندی یارانه ها و تحریم در ونضعیت کنونی کشور کمتر کارشناسی را می توان پیدا کرد که تردیدی داشته باشد اگر چه بسیاری معتقدند اگر مدیریت درستی وجود می داشت وضعیت کنونی بوجود نمی آمد.
 
آنچه اما جای تامل دارد سخنان عجیب بهمنی است که وزیر اقتصاد آن را نقل کرده است. این سخنان نشان از آن دارد که آقای بهمنی در چهار سالی که رئیس کل بانک مرکزی کشور بود از حداقل های موجود برای ریاست نیز محروم بود. این موضوع با توجه به سابقه ای که رسانه ها از عملکرد و روحیه محمود احمدی نژاد سراغ دارند به هیچ وجه دور از انتظار نیست. آنچه اما جای سوال و گله دارد اینکه آقای بهمنی چگونه در سمتی با این اهمیت بدون داشتن اختیارات لازم فعالیت می کرده است؟ 
 
آیا نفس داشتن سمت رئیس کل بانک مرکزی برای ایشان کافی بود تا چهار سال بی اختیار در این سمت باقی مانده و دم نزده و با پایان دولت از احساس یک هفته ای خود در دولت روحانی سخن بگوید؟ 
 
آقای بهمنی امروز از روزهایی انتقاد می کند که خود بیشترین نقش را در آفرینش آنها داشته است. انتقاد از احمدی نژاد لااقل در این بحث بعد از انتقاد از بهمنی قرار خواهد داشت چرا که وی می توانست با اعلام عدم اختیارات لازم برای ادامه کار استعفا دهد. حتما امروز نام و نشان دیگری از بهمنی به یادها می ماند. 

بهمنی روز گذشته(سه شنبه 21 فروردین) هم در جریان حضور سیف در صحن علنی مجلس به رسانه ها گفت که  به سخنان آقای سیف اعتراض داشتم و گفتم چرا ارز ناشی از صادرات به داخل ایران نمی آید؟

سیف به این نکته هم اشاره کرده که در شرایطی که من مسئول بانک مرکزی بودم گزینه نظامی روی میز غرب بود اما هنوز که این اتفاق رخ نداده؛ وقتی نه برجامی به هم خورده و نه اتفاقی افتاده، چه عاملی سبب می شود که دلار به یکباره می شود 6000 تومان؟ به نظر من بخش اعظم این مسئله ناشی از یک بحث روانی است. متاسفانه ما اطلاع رسانی خوبی نداریم.

بهمنی بهتر از هر شخص دیگری می داند که دلایل افزایش قیمت دلار آنهم یک شبه چیست. چرا که خودش پیش از این ئر گفت و گو با خبرآنلاین اظهار کرده بود: یک شب تصمیم گرفتیم دلار را ۳۰۰ تومان ارزان کنیم، اما همان شب به سفارت انگلیس حمله کردند و فردایش دلار ۳۰۰ تومان گران شد! بعد هم اضافه کرد: در کشوری زندگی می‎کنیم که سیاست و اقتصادش به هم گره خورده، امام جمعه‎ای حرفی می‎زند و بعد تاثیرش را در اقتصاد و دیپلماسی می‎بینیم!

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر