کد خبر: 42171
A

گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: ماموران گمرک، پنج محموله جدید قاچاق انسان به ایران شامل ۱۷ نفر را کشف کردند.

به گزارش  پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، بنا به اعلام گمرک جمهوری اسلامی ایران، با کشف این محموله‌ها، تعداد محموله‌های قاچاق انسانی کشف  از ابتدای سال ۱۳۹۷ تاکنون به ۱۴ مورد رسیده که شامل ۴۳ نفر است.

مطابق گزارش گمرک ایران، در نهمین عملیات کشف قاچاق انسان، ۹ تبعه یکی از کشورهای همسایه، داخل یک دستگاه تریلی حامل بار پنبه مخفی شده بودند که ماموران گمرک بازرگان با دقت و هوشیاری این افراد را شناسایی کردند. مبدا این محموله تاجیکستان و مقصد آن ترکیه بود.

همچنین در عملیات دیگری، پنج تبعه یکی از کشورهای همسایه داخل کانتینر یک دستگاه تریلی ترانزیتی صادراتی حامل بار پلی وینیل کلراید (pvc) شناسایی شدند. این‌ محموله که مبدا آن ازبکستان و مقصد آن ترکیه بود، در گمرک بازرگان توسط ماموران گمرک کشف شد.

دو محموله دیگر قاچاق انسان شامل دو نفر نیز توسط ماموران گمرک کشف شد. این محموله‌های صادراتی از کشور ازبکستان و از طریق گمرک سرخس به کشور وارد شده و قصد خروج از کشور به ترکیه را داشتند. این دو فرد که یکی ایرانی و دیگری تبعه یکی از کشورهای همسایه هستند، یکی با مخفی شدن در بار نخ و دیگری در محموله پنبه قصد خروج از کشور را داشتند.

ماموران گمرک همچنین موفق شدند در عملیات دیگری، یک تبعه روسی را از داخل محفظه بار کامیون ترک حامل کالای ترانزیتی کشمش از کشور ترکمنستان شناسایی کنند.

طبق این گزارش، با الکترونیکی شدن گمرک و تجهیز این سازمان به دستگاه‌های کنترلی پیشرفته، کشفیات قاچاق انسان در دو سال گذشته رشد قابل توجهی پیدا کرده و ماموران گمرکات در این مدت موفق به کشف بیش از ۵۵۰ مورد قاچاق انسان شدند. بیشترین قاچاق انسان به صورت گروهی یا انفرادی در محموله‌های ورودی ثبت شده است و این افراد اغلب تبعه کشورهای همسایه هستند.

کشفیات متعدد قاچاق از سوی گمرک ایران، این سازمان را در رده یکی از موفق‌ترین کشورهای عضو سازمان جهانی گمرک قرار داده است. گمرک ایران توانست در سال گذشته مقام اول در کشفیات مواد مخدر و مقام دوم در کشف قاچاق کالا را به خود اختصاص دهد.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر