کد خبر: 44358
A
پشت پرده نرمش ترامپ مقابل شرکت ZTE که به دور زدن تحریم های ایران متهم است

چین 5 علامت تجاری جدید برای تجارت ایوانکا ترامپ دختر رئیس جمهور آمریکا را تأیید کرد.

دیده بان ایران:  چین 5 علامت تجاری جدید برای تجارت ایوانکا ترامپ دختر رئیس جمهور آمریکا را تأیید کرد. این در حالی است که دو روز پیش دولت ترامپ به قانونگذاران آمریکا اعلام کرده بود: «پس از موافقت شرکت تلفن همراه ZTE چین با پرداخت جریمه سنگین و تغییرات مدیریتی، به توافق رسیده تا این شرکت به کسب و کارش بازگردد.»

 تأییدیه این علامت های تجاری نگرانی های جدیدی را درباره مناقشات جدید در تجارت خانوادگی ترامپ افزایش می دهد.

5 علامت تجاری جدید ایوانکا ترامپ ،درحالی تأیید شد که درست چند روز قبل ترامپ اعلام کرده بود که در حال کار کردن روی یک معامله بحث برانگیز برای محدودیت ها علیه شرکت مخابراتی ZTE چین است.

بنا به گزارشها یک برند تجاری دیگر او نیز مجوز گرفته است. علائم تجاری ایوانکا ترامپ، حق انحصاری تجارت محصولاتی متنوع در بازارهای چین را به او می دهد که می تواند به میلیون ها دلار سوددهی برسد.

برنامه ها برای علائم تجاری از یک سال پیش در روز 7 ماه می ارائه و سپس ثبت برند شدند. فقط 5 روز بعد ترامپ اعلام کرد که در حال کار کردن روی قراردادی برای رفع تحریم ها و موانع تجاری علیه شرکت تلفن همراه ZTE چین است. در عین حال، حدود 72 ساعت قبل از پیامش درباره ZTE، چین بی سر وصدا برای اختصاص وامی 500 میلیون دلاری به پروژه پارک اندونزیایی که در آن رئیس جمهور شریک بود موافقت کرد. بانک های چینی نیز برای دادن وام 500 میلیون دلاری برای این پروژه موافقت کردند.

شهروندان از روی مسئولیت پذیری و اخلاق در واشنگتن دی سی،  گفتند که معامله علامت تجاری نگرانی ها درباره تجارت های بین المللی خانوادگی ترامپ و تنش ها در منافع آنها را افزایش می دهد.

یکی از خبرگزاری ها اعلام کرد که ایوانکا ترامپ به عنوان مشاور کاخ سفید در حوادث دیپلماتیک باوجود افزایش درگیری ها و منافع تجاری اش نشان داد که نماینده ایالات متحده است.

ترامپ روز جمعه اعلام کرد که با در نظر گرفتن جریمه 1.3 میلیارد دلاری برای شرکت ZTE «بزرگترین شرکت چندملیتی فعال در زمینه ساخت تجهیزات مخابراتی» که متهم به دور زدن تحریم ها علیه ایران و کره شمالی بوده به توافق رسیده است. این شرکت می تواند فعالیت های تجاری اش را در آمریکا از سربگیرد.

سناتور مارکو روبیو نماینده ایالت فلوریدا روز جمعه اعلام کرد که این معامله با دموکرات ها و جمهوری خواهان غیرممکن است و سبب خرد شدن شرکت های آمریکایی خواهد شد و از ما جاسوسی وسرقت خواهد شد.

چارلز شومر، رهبر اقلیت دموکرات سنا طی بیانیه ای گفت: ما همه می دانیم که چین در سرقت مالکیت معنوی ما دخیل است. اما هیچ راهی بهتر از ZTE برای ما وجود ندارد و ما قصد داریم اجازه دهیم آنها در اینجا فعالیت کنند و بادقت کارهای آنها را رصد کنیم و این وظیفه ما در کنگره است و وظیفه رئیس جمهور است که از ما حفاظت کند.

چاک شومر رهبر اقلیت دمکرات سنا نیز در توئیتی ضمن انتقاد از ترامپ از این تصمیم وی ابراز ناامیدی کرد. وی در توئیتی نوشت: «اگر دولت آمریکا به این توافق عمل کند، ترامپ در واقع بار دیگر به بزرگ شدن (اقتصاد) چین کمک می کند. صرف جریمه کردن و تغییر در اعضای تیم مدیریت این شرکت امنیت ملی یا اقتصاد آمریکا را حفظ نمی کند و این امر به مثابه پیروزی بزرگی برای رئیس جمهوری چین و عقب نشینی ترامپ خواهد بود. هر دو حزب اصلی آمریکا درکنگره باید برای توقف این توافق متحد شوند.»

ترامپ همچنین از «چاک شومر» سناتور آمریکایی و «باراک اوباما» رئیس جمهوری پیشین آمریکا به دلیل سیاست هایشان در قبال این شرکت چینی انتقاد کرد.

ترامپ در توئیت خود نوشت: «سناتور (دمکرات) چاک شومر و باراک اوباما به شرکت سازنده تلفن همراه ZTE اجازه دادند بدون هیچ نظارت امنیتی رونق پیدا کند. من این پرونده را بستم و بار دیگر آن را با سطح بالایی از ضمانت امنیتی، تغیییر در مدیریت و هیات مدیره و پرداخت جریمه 1.3 میلیارد دلاری به ازای خرید قطعات امریکایی باز کردم. دمکرات ها کاری به جز شکایت و مانع تراشی نمی کنند.»

فرازنه خوئینی / مترجم 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر