کد خبر: 45374
A

نوربخش در مورد بیمه مشاغل خانگی افزود: افرادی که در منازل کار می‌کنند و دارای کد کارگاهی نیستند با پرداخت حق بیمه تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار می‌گیرند. این کار علاوه بر افراد شاغل در خانه برای هنرمندانی که با خانه موسیقی، خانه تئاتر و ... تحت قرارداد هستند هم انجام می‌شود.

به گزارش دیده بان ایران؛ سیدتقی نوربخش در نشست خبری به مناسبت در پیش بودن هفته تامین اجتماعی در تیرماه، گفت: تمام تلاش ما این است که همانند سایر صندوق‌های بیمه‌ای به وجوهات عمومی و کمک دولت نیازمند نشویم.

نوربخش با بیان اینکه اقدامات سازمان تامین اجتماعی در سال حمایت از تولید داخلی در قالب طرح‌های مشوق اشتغال است، گفت: کارفرمایانی که مشمول این طرح‌ها بشوند به ازای هر دو نفری که به استخدام درمی‌آورند یک نفر از آنها از مزایای بیمه‌ای و یارانه‌های حمایتی برخوردار می‌شوند که این امر کمک بسیار بزرگی برای رونق اشتغال می‌کند.

نوربخش در مورد بیمه مشاغل خانگی افزود: افرادی که در منازل کار می‌کنند و دارای کد کارگاهی نیستند با پرداخت حق بیمه تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار می‌گیرند. این کار علاوه بر افراد شاغل در خانه برای هنرمندانی که با خانه موسیقی، خانه تئاتر و ... تحت قرارداد هستند هم انجام می‌شود.

وی در مورد توافقی که با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مورد بیمه کارکنان شرکت‌های دانش بنیان انجام شده است، گفت: این افراد از محاسبه ضرایب حق بیمه و حق  پیمان معاف هستند که این امر کمک به رونق گرفتن اشتغال از طریق شرکت‌های دانش بنیان می‌کند. همچنین ما مذاکراتی با وزیر ارتباطات برای کمک به استارت‌آپ‌هایی که ثبت شرکت شده‌اند انجام داده‌ایم. خدمات بیمه پایه مشمول کسانی می‌شود که سهامدار این شرکت‌ها هستند و رابطه حقوق دستمزدی  با کارفرمای مشخصی ندارد.

نوربخش افزود: ما همچنین با معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد به توافق رسیده‌ایم تا 12 هزار نفر از شاغلان رسانه‌ها را تحت پوشش خدمات بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی قرار دهیم. در مورد بیمه رانندگان باید بگویم که با مشکل عدم تامین منابع از سمت دولت مواجه هستیم و هم اکنون با مذاکراتی که با سازمان مدیریت در حال انجام است در حال برداشتن این موانع هستیم اگر تفاهم‌نامه‌ای در این راستا منعقد شد آن را اعلام می‌کنیم.

نوربخش با بیان اینکه مهلت بخشودگی جرائم بیمه‌ای کارفرمایان خوش‌حساب تا دهم تیرماه است، گفت: کارفرمایان از بخشودگی تجمیعی و تقسیط بدهی‌های خود به سازمان تامین اجتماعی برخوردار می‌شوند که البته مهلت مراجعه کارفرمایان تا دهم تیر است.

وی در پاسخ به این انتقاد که چرا سازمان تامین اجتماعی تاکنون اقدامی برای بیمه کولبران انجام نداده است، گفت: آنها صنف مشخصی که ثبت شده باشد ندارند. کارگری که مشمول خدمات تامین اجتماعی می‌شوند یا باید در استخدام کارفرمای مشخصی باشد یا اینکه در عضویت یک انجمن صنفی باشد. طبق قانون تامین اجتماعی کسی که می‌خواهد باید در کارگاهی کار بکند که کد مشخصی داشته باشد این بدان معنی است که هویت صنفی وی باید مشخص می‌شد.

نوربخش درباره واگذاری شرکت‌های زیرمجموعه شستا (شرکت سرمایه‌گذاری سازمان تامین اجتماعی) گفت: ما ملزم هستیم که از بنگاهداری خروج کنیم از طرفی سازمان تامین اجتماعی یک سازمان بین النسلی است لذا باید به ارزش دارایی‌های خود در صیانت از بیمه‌شدگان توجه داشته باشیم از این رو ما در حد 40 درصد سهامدار این شرکت‌ها خواهیم بود اما تا پایان سال 97 از بنگاهداری خارج می‌شویم. هم اکنون 54 بنگاه از 130 بنگاهی که در مالکیت سازمان تامین اجتماعی است در حال واگذاری است. منابعی که از این محل حاصل می‌شود تنها در سازمان تامین اجتماعی هزینه می‌شود.

نوربخش در مورد هزینه‌های سازمان تامین اجتمامی در سال 96 گفت: ما در سال 96 ، 74 هزار میلیارد تومان تجهیز منابع داشته‌ایم که از این میزان 52 هزار میلیارد تومان برای پرداخت مستمری‌ها هزینه کرده‌ایم که معادل نیمی از درآمد نفتی کشور است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی افزود: در سال 97 بودجه سازمان تامین اجتماعی 98 هزار میلیارد تومان است که معادل 24 درصد از بودجه عمومی است تمام این 98 هزار میلیارد تومان توسط سازمان تامین اجتماعی بدون اتکا به دولت تامین می‌شود. لذا برای ما مهم است که تعادل منابع و مصارف بر هم نریزد تا از پس تعهدات خود برآییم. نکته‌ای که باید بدان توجه داشت این است که دولت تعهداتی برای پرداخت حق سهم بیمه کارفرمایان دارد که رقم آن قابل توجه است. البته مجلس شورای اسلامی در تبصره 5 بودجه سال 98 و در بند و و ن آن 50 میلیارد تومان در قالب تهاتر تسهیلات بانکی برای پرداخت بدهی‌های دولت در نظر گرفته است که جای تقدیر دارد. من تاکید می‌کنم که سازمان تامین اجتماعی قرار نیست که به دولت وابسته شود البته این اتفاق برای صندوق‌های دیگر افتاده است اما ما به وجوه عمومی برای ایفای تعهدات خود نیاز نداریم از این رو از بدهکاران خود می‌خواهیم که مطالبات خود را پرداخت کنند تا در آینده با مشکلی در تامین منابع خود دچار نشویم همین حالا شهرداری‌ها هزار میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی بدهکارند که بخش قابل توجهی از آن مربوط به شهرداری تهران است.

نوربخش در مورد حذف دفترچه‌های تامین اجتماعی در مراکز ملی سازمان تامین اجتماعی افزود: سازمان تامین اجتماعی در سال 96 ، هفتاد میلیون نسخه الکترونیک صادر کرده است که از این محل 15 میلیارد تومان صرفه‌جویی شده است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه در بودجه سازمان تامین اجتماعی 600 میلیارد تومان برای سارژ کارت خرید بازنشستگان پیش‌بینی شده است، گفت: تلاش ما این است که قدرت خرید مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی بالا برود از این رو در سال 97 به صورت متمرکز برای این کار وارد شدیم و در بودجه خود رقم قابل ملاحظه‌ای را برای شارژ کارت خرید مستمری‌بگیران اختصاص دادیم.

نوربخش با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی تا پایان سال 98 آیین نامه قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را می‌نویسد در توضیح مبانی همسان‌سازی گفت: مبنای همسان ‌سازی این است که فاصله میان افراد حداقل مستمری بگیر و افرادی که در سایر سطوح قرار دارند کم شود. باید توجه داشت که ما امسال حداقل مستمری‌ها را 19.5 درصد و مستمری سایر سطوح را 13 درصد اضافه کردیم که این موجب می‌شود اختلاف این دو باهم کم شود لذا ما باید تلاش کنیم تا این اختلاف به صورت منطقی ثابت بماند. البته‌ عده‌ای می‌گویند که معنای همسان‌سازی این است که حداقلی‌بگیران به اندازه‌‌ای مستمری‌شان افزایش پیدا کند که به سقف‌بگیران برسند اما از نظر سازمان تامین اجتماعی و قانون تامین اجتماعی کسی که بیشترین رقم بیمه‌پردازی را داشته باید پس از بازنشستگی بالاترین مستمری را بگیرد و کسی که کمتری بیمه‌پردازی داشته مستمری کمتری بگیرد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: 50 هزار نفر از باربران تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند.

وی در ادامه افزود: براساس ماده 41 قانون تامین اجتماعی سازمان تامین اجتماعی از قراردادهایی که هنرمندان با تهیه‌کنندگان و کارگردانان دارند درصدی حق بیمه کسر می‌کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که هنرمندان همانند ایرج راد می‌گویند سازمان تامین اجتماعی در ازای حق‌بیمه‌ای که بر روی قراردادهای آنها حساب می‌شود خدماتی به هنرمندان ارائه نمی‌کند، گفت: ما طبق ماده 41 قانون ملزم هستیم که روی قراردهایی که بسته می‌شود درصد پیمان بزنیم. تلاش ما این است که رضایت هنرمندان از خدمات تامین اجتماعی افزایش پیدا کند.

نوربخش در ادامه با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی به نیمی از جمعیت کشور سرویس می‌دهد و در این راستا تلاش دارد که بوروکراسی‌های اداری خود را کاهش دهد، گفت: کاری که ما انجام می‌دهیم تقویت خدمات غیرحضوری است مثلا لیست‌های بیمه را به صورت الکترونیک دریافت می‌کنیم و از اول تیرماه هم اقدام به ایجاد میز خدمت در تمامی شعبات سازمان تامین اجتماعی می‌کنیم. افرادی که در میز خدمت حضور دارند به مراجعین مشاوره می‌دهند تا این گونه از سرگردانی آنها برای یافتن خدمات کاسته شود.

نوربخش در ادامه با اشاره به انتقادهایی که از حذف تصویر ابن سینا از روی دفترچه بیمه‌های سازمان تامین اجتماعی می‌شود گفت: ما می‌خواهیم تصاویر زیبای دیگری از ابن سینا بر روی دفترچه‌های تامین اجتماعی جایگزین کنیم پس چه دفترچه‌ها حذف بشود چه دفترچه‌ها حذف نشود ما از تمثال ایشان در جای دیگری و یا بر روی دفترچه‌ها استفاده می‌کنیم. ما به هر حال از نام ایشان تقدیر می‌کنیم.

وی در پاسخ به این انتقاد که هنرمندانی که کنسرت برگزار می‌کنند گلایه دارند که سازمان تامین اجتماعی از روی قراردادهای آنها حق بیمه کسر می‌کند، گفت: طبق قانون هر گونه قراردادی که بسته می‌شود باید بر روی آن ضریب پیمان اعمال شود. همچنین باید اضافه کنم که ما با خانه موسیقی قراردادهایی برای ارائه خدمات بهتر به افراد عضو این نهاد حمایت کننده خوانندگان و نوازندگان انجام دادیم.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به پایین بودن رتبه کسب و کار ایران در فضای بین الملل گفت: رتبه ایران در تحصیل کسب و کار در سطح جهان 143 است ما باید موانع موجود را برداریم تا کارفرمایان مشوق‌هایی برای سرمایه‌گذاری در حوزه اشتغال ارائه دهیم. همین حالا یک کارفرما باید رفت‌وآمدهای زیادی برای پرداخت م الیات، بیمه و موارد دیگر همچون مفاصا حساب داشته باشد لذا ما به کمک آنها می‌آییم تا رفت‌وآمدهای آنها کاسته و حضور در بازار کار برای آنها جذاب شود. این گونه رتبه فضای کسب و کار بهبود می‌یابد و رضایت حاصل می‌شود.

در این نشست همچنین امیرعباس تقی‌پور مشاور مدیرعامل و مدیر کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد: به مناسبت در پیش بودن هفته تامین اجتماعی که از 19 تا 25 تیرماه برگزار می‌شود 44 پروژه بیمه‌ای، درمانی و اقتصادی به مناسبت چهل و چهارمین سال تاسیس این سازمان افتتاح می‌شود.

وی افزود: ما همچنین برنامه گنجاندن فلسفه وجودی سازمان تامین اجتماعی را در کتاب‌های درسی داریم که در مورد آن به صورت یک نشست خبری به آن می‌پردازیم.

وی در مورد حضور خبرنگاران در طرح کرامت گفت: طرح کرامت که به منظور ارائه سفرهای زیارتی به بازنشستگان تدارک دیده شده است این فرصت را داده‌ایم تا در تورهای رسانه‌ای شرکت کنند که از نزدیک در جریان مشکلات بازنشستگان قرار بگیرند.

تقی‌پور گفت: توسعه تامین اجتماعی به عدالت اجتماعی می‌انجامد تاکید دارم که تئاتر پایه هنر سینماست و هنرمندانی که در این صنف فعالیت دارند برای سازمان تامین اجتماعی مهم است لذا باید به آنها توجه داشته باشیم./ایلنا

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر