کد خبر: 46497
A

رئیس هیئت‌مدیره سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت گفت: نظام اسلامی را کودتا و حمله نظامی تهدید نمی‌کند اما فساد اگر نهادینه شود می‌تواند هر نظامی را از پای درآورد و بزرگ‌ترین خطر است.

به گزارش دیده بان ایران؛ احمد توکلی،  رئیس هیئت‌مدیره سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت روز پنجشنبه در حسینیه حضرت علی‌اکبر(ع) قزوین گفت: نظام اسلامی را کودتا و یا حمله نظامی ساقط نمی‌کند اما اگر در جامعه فساد نهادینه شود می‌توان نگران بود که نظام در مسیر سقوط قرار گیرد.

توکلی تصریح کرد: منشأ بسیاری از انحراف و فسادها جناح‌گرایی و منافع حزبی است و در این مسیر سوءاستفاده از قدرت برای مقاصد شخصی، رانت‌خواری و ویژه خواری آسیب‌رسان است.

وی اظهار داشت: تجارت نفوذ از دیگر عوامل فساد در جامعه است و با شفافیت و دادن اطلاعات درست به مردم می‌توانیم از بسیاری از مفاسد جلوگیری کنیم.

رئیس هیئت‌مدیره سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت تصریح کرد: شفافیت یعنی این‌که مردم را در همه‌چیز قابل‌اعتماد بدانیم و چیزی را از آن‌ها پنهان نکنیم و آن‌ها را شایسته دانستن بدانیم.

نوسان قیمت ارز بسیار خطرناک است

توکلی بیان کرد: نوسان ارزی بسیار خطرناک است و باید جلوی آن گرفته شود زیرا نگاه غیر کارشناسی موجب شده تا تقاضا به‌شدت بالا برود و تداوم این روند نگران‌کننده است.

وی اظهار داشت: امروز بازار سفته‌بازی شده و مردم نگران هستند زیرا قیمت ارز روی کالاهای دیگر تأثیر می‌گذارد و باید میزان تقاضا را کنترل کنیم.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اقتصاد نابسامان و نوسان ارز با دعا که حل نمی‌شود و تیم اقتصادی باید برنامه داشته باشد که به نظر می‌رسد اصلاً نگاه کارشناسی ندارند.

وی اظهار داشت: باید در بازار دخالت و عرضه و تقاضا کنترل شود و اگر نتوانیم از رانت‌خواری جلوگیری کنیم آسیب‌ها بیشتر می‌شود.

توکلی اضافه کرد: نرخ تعیین‌شده برای ارز اصلاً علمی نیست و باید قیمتی تعیین شود که به نفع تولید باشد در غیر این صورت باید منتظر تورم و گرانی و بیچارگی بیشتر فقرا باشیم.

نرخ واقعی و علمی برای ارز ۳۵۰۰ تومان است

وی گفت: باید تیم اقتصادی دولت از دیدگاه صاحب نظران استفاده کند و قیمتی برای ارز تعیین کند که در بازار تلاطم ایجاد نشود و قیمت کنونی منطقی نیست و بهترین نرخ همان ۳۵۰۰ تومان است که می تواند به تولید هم کمک کند.

توکلی اضافه کرد: امروز بسیاری از کشورهای عاقل و منطقی با کارتهای هوشمند توانسته اند به فقرا کمک کنند تا زیر بار فشار فقر بیچاره نشوند و ماهم هیچ اشکالی ندارد امروز با دادن کوپن به برخی خانواده های نیازمند از فشار اقتصادی آنها کم کنیم.

امر به معروف و نهی از منکر را ترویج می کنیم

وی اظهارداشت: امروز باید امر به معروف و نهی از منکر را رواج دهیم و دیده بان شفافیت به دنبال شفاف سازی و امر به معروف است تا از تخلف جلوگیری شود.

توکلی تصریح کرد: باید همه گروهها وارد این تشکل شوند و اطلاعات خود را بدهند تا تاثیرگذاری این تشکل مردمی بیشتر شود.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر