کد خبر: 46853
A

در حال حاضر کیفیت خروجی از این سد بسیار ایده‌آل است و EC آب خروجی از این سازه به 600 میکرموس کاهش یافته است

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: در حال حاضر کیفیت خروجی از سد گتوند بسیار ایده‌آل است و EC آب خروجی از این سازه به ۶۰۰ میکرموس کاهش یافته است.

به گزارش دیده بان ایران؛ محمد حاج‌رسولیها در نشستی خبری، اظهار داشت: ماه‌های تیر و مرداد حساس‌ترین مقاطع زمانی برای تأمین آب شرب هستند، بارندگی‌های سال آبی تاکنون به 167 میلی‌متر رسیده است که در نهایت تا انتهای شهریورماه به 175 میلی‌متر خواهد رسید.

وی ادامه داد: این میزان بارش رتبه 47 نیم قرن اخیر را به خود اختصاص داده است که نسبت به سال آبی گذشته 26 درصد و در مقایسه با مدت متوسط درازمدت 30 درصد کاهش یافته است.

حاج‌رسولیها با بیان اینکه هشت استان بارندگی‌های به‌مراتب بهتری را نسبت به سال گذشته تجربه می‌کنند و مابقی استان‌ها نسبت به درازمدت با کاهش بارندگی مواجه هستند، افزود: پنج استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، بوشهر و فارس دارای وضعیت بحرانی هستند و بیش از 50 درصد کمبود بارش داشته‌اند.

وی با اشاره به کاهش چشمگیر روان‌آب‌های کشور گفت: در زمان حاضر نسبت به متوسط درازمدت کاهش 70درصدی تغییر نوع بارش از جامد به مایع داشته‌ایم و آثار این تغییر در استان‌های مختلف موجب شده تا آورد رودخانه به‌یک‌باره از یک مترمکعب در ثانیه به دویست لیتر تبدیل شود و منشأ تغذیه رودخانه از بین برود که دلیل اصلی این امر نیز کاهش جدی بارش برف در سال آبی جاری بوده است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با ابراز اینکه "منشأ جریانات سطحی برف است و کمبود بارش برف موجب شده تا در تابستان با کمبود شدید روان‌آب مواجه باشیم"، ادامه داد: جریانات سطحی ناشی از بارندگی و ذوب برف پشت سدها موجب شده تا ورودی به سدها 34 درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته باشد.

وی ادامه داد: حجم مخازن نیز نسبت به سال گذشته 16 درصد کاهش یافته است ولی با وجود این، پیش‌بینی می‌شود تأمین آب شرب از طریق این سدها با برنامه‌ریزی مناسب امکان‌پذیر باشد.

حاج‌رسولیها با اظهار اینکه "در سدهای تهران با توجه به مدیریت روی مخزن دغدغه‌ای جدی برای تأمین آب شرب نداریم ولی در برخی نقاط کشور با شرایط ویژه‌ای روبه‌رو هستیم"، افزود: حجم قابل بهره‌برداری از سد درودزن استان فارس 300 میلیون مترمکعب است که با توجه به اینکه موجودی فعلی این سازه 341 میلیون مترمکعب است، بنابراین تنها 41 میلیون مترمکعب آب قابل رهاسازی به پایین‌دست سد است. همچنین ورودی این سد نسبت به سال گذشته هم 53 درصد کاهش داشته است.

وی ادامه داد: حجم موجود سد کوثر کهگیلویه و بویراحمد به 244 میلیون مترمکعب رسیده است که ورودی به آن نسبت به سال گذشته کاهش بیش از 40درصدی داشته است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران از کاهش 56درصدی موجودی مخزن سد زاینده‌رود نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: سد استقلال در سال جاری ورودی خاصی نداشته است و کنار عدم ورودی به سد شمیل و نیان هرمزگان با شرایط ویژه‌ای در این استان مواجه هستیم. چاه‌های نیمه‌های سیستان و بلوچستان هم تنها سه میلیون مترمکعب ورودی داشته‌ است.

وی با تأکید بر اینکه شوری آب خرمشهر و آبادان ارتباطی به سد گتوند ندارد، گفت: در حال حاضر کیفیت خروجی از این سد بسیار ایده‌آل است و EC آب خروجی از این سازه به 600 میکرموس کاهش یافته است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران تصریح کرد: کیفیت آب خروجی سد گتوند در حالی است که EC آب پایین‌دست کارون به‌دلیل رهاسازی پساب صنایع، تخلیه فاضلاب و... به‌مراتب بیش از آب رهاشده از این سد است، بنابراین شوری آب خرمشهر و آبادان به هیچ عنوان ارتباطی به آب رهاشده از سد گتوند ندارد.

حاج‌رسولیها خاطرنشان کرد: پیش از این اثربخشی سد گتوند در شوری آب کارون حداکثر 25 درصد بوده است که در سال جاری به‌دلیل افزایش کیفیت آب خروجی از سازه، میزان اثربخشی سد گتوند در شوری آب کارون به‌مراتب کمتر از گذشته شده است.

وی در خصوص افت ورودی به چاه نیمه‌های سیستان و بلوچستان و ارتباط آن با کاهش رهاسازی حقابه سیستان از افغانستان به این استان، گفت: بخش زیادی از این ورودی مربوط به سیلاب‌های ماه‌های اسفند و فروردین این منطقه است که در سال آبی جاری با افت بی‌سابقه بارندگی، سیلاب‌های خاصی در این مقطع زمانی نداشته‌ایم.

حاج‌رسولیها با تأکید بر اینکه "شاهد کاهش ورودی کنترل‌شده از افغانستان نبوده‌ایم"، اضافه کرد: تمامی این کاهش ورودی ناشی از دبی‌های کنترل‌شده نیست؛ حجم زیاد ورودی به چاه نیمه‌ها مربوط به سیلاب‌هاست که در سال آبی جاری سیلابی بزرگی نداشته‌ایم.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با تأکید بر اینکه سال گذشته حدود 14 هزار حلقه چاه غیرمجاز مسدود شده است، تصریح کرد: در سال جاری به‌دلیل کاهش شدید بارندگی‌ها و افت منابع سطحی معیشت بخش‌های مختلف مورد توجه قرار گرفته و برای امسال تاکنون هزار و 400 حلقه چاه غیرمجاز مسدود شده است./تسنیم

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر