کد خبر: 46904
A

اسحاق جهانگیری روز سه شنبه در سفری یک روزه به اصفهان، ضمن حضور در آیین بهره برداری چند طرح مهم صنعتی و عمرانی با علمای این دیار دیدار و در سخنرانی های خود با تشریح سیاست های دولت نکاتی مهم در خصوص مسایل داخلی و خارجی بیان کرد.

دیده بان ایران- معاون اول رئیس جمهوری در جریان این سفر فشرده چهار سخنرانی و گفت و گو داشت؛ این سخنرانی ها که در برنامه های مجزا و متنوع از جمله در فرودگاه اصفهان، آیین بهره برداری از طرح توسعه فولاد سبا، راه اندازی خط 3 مترو و در نشست شورای اداری استان اصفهان بیان شد، حاوی مجموعه ای از پیام ها و نکته های مهم و مشترک بود که در12 محور به شرح زیر بیان شد و مورد تاکید وی قرار گرفت. 
1- آب مساله اصلی و مهم کشور است که باید به شکلی ملی مورد توجه قرار گیرد تا با کمک مردم و همفکری مسئولان، صاحب نظران و نخبگان به راهکارهایی برای حل مساله آب دست یابیم. 
2- باید شرایط جدید کشور را به صورت صادقانه به مردم اعلام کنیم و در این رابطه از نخبگان،‌ صاحب نظران و اندیشمندان کشور و به خصوص استان اصفهان انتظار داریم که به دولت کمک کنند و راهکارهایی ارایه دهند تا بتوانیم این دوران را با موفقیت پشت سر بگذاریم. 
3- رسیدن به درک مشترک و مناسب از شرایط پیش رو، چه در زمینه مشکلات داخلی و چه در خصوص مسایل خارجی، ضرورتی سیاسی و اجتماعی است زیرا حتی بین دستگاه های حکومتی و برخی مسئولان کشور درکی مناسب و یکسان نسبت به شرایط پیش رو وجود ندارد و عده ای نیز فکر می کنند که می توان راه حل های تکراری برای مشکلات در نظر گرفت. 
4- امریکا در اقدامی یک سویه و تنش آفرین از برجام به عنوان پیمان بین المللی خارج و وارد جنگ اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران شده و می خواهد با اعمال فشار در کشور ما تفرقه افکنی کند و برای این منظور توطئه جدی برای ایران تدارک دیده و بازار نفت، نظام بانکی و تجارت خارجی کشور ما را هدف گرفته است که با توجه به جنگ اقتصادی دشمن، شرایط جدیدی پیش روی ما قرار دارد و باید با تمام قوا مقابل این جنگ بایستیم. 
5 - گذر از این شرایط نیاز به انسجام سیاسی، فکری و ملی دارد و برای مقابله مستقیم با آمریکا باید اختلاف ها را کنار بگذاریم تا ایران از این میدان سربلند بیرون آید. 
6 - دولت در این شرایط به عنوان پیشران مدیریتی کشور عمل می کند و برای مقابله با جنگ اقتصادی دشمن، تدابیر لازم را اندیشیده و برای بدترین سناریو ها برنامه ریزی کرده است به همین دلیل اقدام امریکا برای متوقف کردن صادرات نفت حرکتی نافرجام و بی نتیجه است. 
7 - طرف های مذاکره کننده با ایران از پایبندی به توافق برجام صحبت می کنند، اما باید دید که در عمل تا چه اندازه به تعهدات خود پایبند هستند و تضمین آنها به چه نحوی است. 
8 - یکی از فرصت های حاصل از تحریم ها، این است که بار دیگر به ظرفیت های داخلی توجه کنیم و به تولید داخلی بیش از گذشته بها دهیم. 
9- تقویت، توسعه و ساماندهی سامانه حمل و نقل ریلی کشور و قطار شهری در همه کلانشهرها به خصوص تهران، اصفهان و دیگر شهرهای بزرگ به عنوان رهیافت زیست محیطی و خدماتی مورد توجه دولت قرار دارد؛ برقی کردن راه آهن تهران - مشهد و راه آهن گرمسار - اینچه برون، تکنولوژی جدید در کشور و راهی به سمت توسعه امکانات ریلی است. 
10 - صنعت فولاد به عنوان پیشگام عرصه تولید و صادرات غیرنفتی، باید در زمینه تولید و افزایش صادرات به طور جدی تلاش کند و این موضوع از انتظارات دولت است. 
11- گرچه در مقطع فعلی بخشی از بنزین مورد نیاز، از خارج کشور تامین می شود اما دولت به هیچ وجه دنبال افزایش قیمت این سوخت نیست. 
12- کسانی که در شرایط سخت فعلی به دنبال سودجویی، زدن جیب ملت و غارت منابع ملی هستند در صف دشمن قرار گرفته اند و با آنان بشدت برخورد می شود. 

**اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری سه شنبه گذشته برای سفری یک روزه وارد اصفهان شد، 
وی در مراسم بهره برداری از طرح توسعه فولادسازی و نورد پیوسته سبا از زیر مجموعه های شرکت فولاد مبارکه اصفهان حضور یافت. 
طرح توسعه فولادسازی و نورد پیوسته سبا با سرمایه گذاری حدود 220 میلیون یورو (146 میلیون یورو و 2 هزار و 536 میلیارد ریال) اجرا شده و با بهره برداری از آن، ظرفیت تولید محصولات فولاد سبا از 750 هزار تُن به یک میلیون و 600 هزار تُن در سال افزایش یافت. 
تولیدات این مجتمع شامل کلاف نورد گرم، ورق های فولادی و ورق آجدار است و با اجرای طرح توسعه آن برای 150 نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی می شود، پیمانکار اجرای این طرح یک کنسرسیوم داخلی و تامین کننده خارجی آن شرکت دانیلی ایتالیا است. 
معاون اول رئیس جمهوری پیش از ظهر سه شنبه در ادامه برنامه های سفر خود به استان اصفهان با حضور در بیت آیت الله محمد ناصری دولت آبادی با این عالم دینی پیرامون مشکلات کشور گفت و گو کرد. 
معاون اول رئیس جمهوری در این دیدار با بیان اینکه امروز مشکلات کشور افزایش یافته است و دشمنان دین و ملت قصد دارند که به کشور آسیب بزنند، گفت: امروز بیش از هر زمان دیگری به حمایت و دعای خیر علما و روحانیون کشور نیازمندیم تا بتوانیم از مشکلات عبور کنیم. 
جهانگیری همچنین در دیدار با آیت الله حسین مظاهری از مراجع تقلید و رئیس حوزه علمیه اصفهان گزارشی از برنامه‌ها و عملکرد دولت در مورد رفع معضلات اقتصادی و مقابله با توطئه‌های دشمنان نظام و نیز پیش‌بینی‌ها و اقدامات در دست انجام در زمینه حل مشکلات آب استان اصفهان ارایه کرد. 

** حضور در شورای اداری استان و رونمایی از درگاه سرمایه گذاری و برند گردشگری اصفهان 
آیین رونمایی از درگاه سرمایه گذاری و برند گردشگری اصفهان که همزمان با برگزاری نشست شورای اداری استان برگزار شد از دیگر برنامه های سفر معاون رئیس جمهوری به اصفهان بود. 
از طریق درگاه سرمایه گذاری، طرح های پیشنهادی استان اصفهان برای سرمایه گذاری مشخص شده است و سرمایه گذاران با استفاده از این درگاه نیازی به مراجعه حضوری ندارند، ضمن اینکه مجوزهای سرمایه گذاری در این درگاه به صورت بی نام صادر می شود. 
رونمایی از کتاب درگاه جامع سرمایه گذاری استان اصفهان و تمبر یادبود این پرتال نیز از دیگر بخش های این برنامه بود. 

** بهره برداری از خط یک متروی اصفهان 
بهره برداری از قطعه سوم خط یک متروی کلانشهر اصفهان به طول حدود 10 کیلومتر آخرین برنامه ای بود که با حضور معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد. 
همزمان با افتتاح رسمی این قطعه، 6 ایستگاه مترو شامل ایستگاه های امام حسین (دروازه دولت)، انقلاب، دانشگاه، کوی امام، کارگر و صُفه به بهره برداری رسید. 
با راه اندازی این ایستگاه ها و تکمیل تونل شرقی قطار شهری، از این پس شهروندان اصفهانی نیازی به تغییر قطار ندارند، پیش از این شهروندان برای عزیمت به ایستگاه صفه، در ایستگاه آزادی باید قطار خود را تغییر می دادند. 
طول خط یک متروی اصفهان بیش از 20 کیلومتر مشتمل بر 20 ایستگاه است و اکنون روزانه 40 هزار مسافر از این راه جا به جا می‌ شوند. 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر