کد خبر: 48503
A
پلاتز اعلام کرد

برخی نفتکش‌ها که رقبای کمتری برای حمل نفت ایران می‌بینند برای حمل نفت از ایران به اروپا قیمت 2 برابری طلب می‌کنند.

 به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی دیده بان ایران ؛ به نقل از پایگاه خبری پلاتز، برخی از مالکان کشتی‌ها با توجه به تهدید مواجه شدن با تحریم‌های آمریکا که تعدادی از رقبایشان را به کنار رانده است، حاشیه سود بسیاری از انتقال نفت خام ایران به اروپا کسب می‌کنند.

در دوره‌ای که درآمد شرکت‌های حمل کننده کالا، ناچیز است، برخی مالکان کشتی از هزینه کرایه کشتی‌شان به نرخی بیش از مبلغ معمول مسیر غرب آسیا به اروپا، حتی با وجود کاهش صادرات نفت از ایران به اروپا، سود می‌برند.

بر اساس آمار پلاتز، نرخ هزینه حمل بار برای نفتکش‌های سوئزمکس (نفتکش‌های بسیار غول‌پیکر) با ظرفیت حمل 140 هزار  تن یا یک میلیون بشکه نفت در مسیر دریایی غرب آسیا تا دریای مدیترانه اخیرا حدود 30 واحد در مقیاس جهانی (Worldscale 30) یا 6.94 دلار به ازای هر تن بوده است.

اما مالکان کشتی‌ها تمایل دارند تا نفت خام از جزیره خارک (پایانه صادراتی ایران) به دریای مدیترانه با هزینه بالای 65 واحد در مقیاس جهانی (65 Worldscale) یا 15 دلار به ازای هر تن را حمل کنند.

پیش از خروج آمریکا از برجام در 8 می، محموله‌های ایران به مقصد مدیترانه به نسبت مسیر معمول خلیج فارس – دریای مدیترانه از تخفیف Worldscale 10 برخوردار بود.

حجم بیشتر نفت صادراتی ایران با نفتکش‌های شرکت ملی نفتکش این کشور جابجا می‌شود و باقی این نفت با تعدادی کشتی‌های یونانی و ترکیه‌ای انتقال داده می‌شود.

به گفته منابع آگاه، حداقل 4 مالک کشتی در اروپا وجود دارد که هنوز به انتقال نفت ایران اشتغال دارند.

برخی از این مالکان کشتی به پلاتز گفتند تازمانی‌که آنها از تعهدات از پیش توافق شده در قراردادهای بیمه شان تخطی نکنند، مشکلی با پوشش بیمه کشتی هایشان ندارند.

شرکت‌های بیمه‌ای اکنون بند محدودیت و محرومیت تحریم در قراردادهای خود دارند که آنها را از تامین هرگونه پرداخت یا پوشش در موارد تخلف از تحریم‌های بین‌المللی معاف می‌کند.

به گفته منابع آگاه، تنها محموله های نفت خام قراردادهای پیش از 8 می با خطر مواجه شدن با تحریم‌های جدید روبرو نیستند.

یک مالک کشتی هنوز در مسیر جزیره خارک و دریای مدیترانه فعال است، گفت: «مالکان کشتی یک ضمانت از اجاره‌کننده نیاز دارند که نشان دهد این محموله ای که حمل می شود برای قراردادی پیش از 8 می است و به یک پالایشگاه خاص تحویل داده می‌شود.»

تحریم‌های آمریکا که بخش نفت ایران را هدف گرفته است از 4 نوامبر اجرایی می‌شود اما دور نخست این تحریم‌ها که بخش مالی ایران را هدف گرفته است از 6 آگوست شروع شد. یک تاجر نفت گفت: «من می‌بینم برخی اروپایی‌ها به دنبال کشتی هستند. اما فکر می کنم سپتامبر آخرین ماه است. حتی در آگوست، تاجران خرید نفت را بیشتر کاهش می‌دهند.»

به گفته منابع آگاه، صادرات نفت ایران به اروپا در آستانه تحریم‌های آمریکا شروع به کاهش کرده است اما پالایشگاه‌هایی که قرارداد سالانه با ایران دارند هنوز به قراردادهای خود پایبندند.

در نتیجه این قراردادها، مالکان کشتی‌ها می‌گویند که یافتن بیمه کشتی برای انتقال نفت ایران آسان‌تر است و نگران تحریم‌های امریکا نیستند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر