کد خبر: 51375
A

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از تأثیر تصمیمات جدید سران قوا و اختیارات بانک مرکزی در ثبات بازار ارز در هفته‌های آینده خبر داد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره جلسه مجلس با مسئولان گفت:امروز، یکشنبه 8 مهر مجلس بر اساس اعلام هیئت رئیسه جلسه غیرعلنی خواهد داشت که بخشی از جلسه به موضوعات اقتصادی با اولویت بازار ارز با توجه به شرایط کنونی اختصاص خواهد داشت.

به گزارش دیده بان ایران؛ وی افزود: در این جلسه، رئیس کل بانک مرکزی و وزیر صنعت، معدن و تجارت حضور خواهند داشت؛ یکشنبه بعد از ظهر نیز جلسه جداگانه‌ای برای بررسی وضعیت بازار ارز و بازار کالاها در کمیسیون اقتصادی مجلس خواهیم داشت؛ رؤسای اتاق بازرگانی، اتاق اصناف و تعاون نیز در این جلسه حضور خواهند داشت.

پورابراهیمی در ادامه درباره استمرار آرامش در بازار ارز گفت: با توجه به جایگاهی که بانک مرکزی دارد باید بتواند با توجه به مسئولیت و اختیارات در حوزه بازار ارز تصمیم‌گیری لازم را انجام دهد.

وی ادامه داد: در جلسه شورای اقتصادی با حضور سران قوا، بانک مرکزی پیشنهاداتی داشت که یکی از آنها این بود که بتواند بر اساس نظارت مداخله بر اساس چارچوب عملیات کنترلی را انجام دهد.

پورابراهیمی همچنین گفت: مجلس نیز با این پیشنهادات موافقت کرد و اختیاراتی به بانک مرکزی داده شد تا بتواند در خصوص مطلوب‌سازی بازار ارز عمل کند؛ تعهدات لازم برای صادرکنندگان کالا برای بازگرداندن ارز به سامانه نیما بر اساس مشوق‌های بانک مرکزی انجام خواهد شد. این مجموعه کارها به کاهش التهاب بازار ارز کمک خواهد کرد که مجلس شورای اسلامی نیز از این روند استقبال کرده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه درباره ارزیابی این تصمیمات در بازار گفت: مصوبات شنبه 7 مهر مجلس در خصوص ارز این بود که کمیته ارزی با مسئولیت بانک مرکزی تشکیل شود و با هماهنگی وزارت صنعت، سازمان برنامه و بودجه، وزارت نفت و جهاد کشاورزی با اشراف تصمیم‌گیری کند؛ این تصمیمات به بانک مرکزی برای اینکه بتواند با آرامش خیال در این حوزه با شرایط تعریف‌شده‌ای با اختیارات خود تصمیم‌گیری کند، کمک می‌کند.

او اضافه کرد: این بخش از اختیارات که به بانک مرکزی داده شد حتماً در کاهش التهابات بازار ارز کمک خواهد کرد و قطعاً بانک مرکزی با این ظرفیت‌ها باید به‌طور کامل پاسخگو باشد و هیجانات بازار را کاهش دهد، در این باره باید تا هفته‌های آینده صبر کرد تا نتایج را شاهد باشیم./تسنیم

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر