کد خبر: 54863
A

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: دیوان محاسبات بر اساس تخلف وزارت نفت حکم محکومیت صادر کرده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی دیده بان ایران ؛ صدیف بدری عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در تشریح نشست عصر  امروز این کمیسیون، گفت: اولین دستور کار امروز این کمیسیون، بررسی اعمال ماده 234 آئین نامه داخلی مجلس درباره اجرای احکام قوانین بودجه سال 94، 95، 96 و 97 در رابطه با تأمین قیر رایگان توسط وزارت نفت بود که این نشست با حضور اسلامی وزیر راه و شهرسازی، دادستان دیوان محاسبات، رئیس خزانه داری کل کشور، مدیر عامل شرکت ملی پالاش و پخش برگزار شد.

وی  افزود: در نشست امروز عملکرد وزارت نفت در تأمین قیر رایگان برای دستگاه‌های اجرایی مورد بررسی قرار گرفت و دادستان کل کشور گزارشی را درباره این مسئله ارائه کرد که بر اساس گزارش دادستان دیوان محاسبات، عملکرد وزارت نفت در سال 1394 منطبق با قانون بودجه برای تأمین قیر رایگان نبوده است، از این رو دیوان محاسبات بر اساس تخلف وزارتخانه حکم محکومیت صادر کرده است. البته مقرر شد که دیوان، نحوه اجرایی شدن حکم وزارت نفت را به کمیسیون عمران گزارش دهد.

نماینده اردبیل با بیان اینکه  بر اساس گزارش دادستان دیوان محاسبات، عملکرد وزارت نفت در سال 1394 منطبق با قانون بودجه برای تأمین قیر رایگان نبوده است، تصریح کرد: دیوان محاسبات بر اساس تخلف وزارتخانه حکم محکومیت صادر کرده است. البته مقرر شد که دیوان، نحوه اجرایی شدن حکم وزارت نفت را به کمیسیون عمران گزارش دهد.

بدری ادامه داد: در رابطه با اجرای قانون بودجه سال 97 و تأمین قیر رایگان نیز، مجلس معتقد است که در شرایط کنونی برای توزیع قیر رایگان، این محصول باید به قیمت سال گذشته قیمت گذاری و روند تأمین 4 میلیون تن صورت گیرد، البته وزارت نفت حدود 50 درصد از تعهد خود را تأمین و توزیع کرده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم گفت: البته در نشست امروز مقرر شد که برای تعیین نحوه تأمین قیر رایگان و زمانبندی برای توزیع آن، نشستی در هفته آینده با حضور رئیس کمیته حمل و نقل کمیسیون عمران، مدیر عامل شرکت ملی نفت، دادستان دیوان محاسبات و رئیس خزانه داری کشور برگزار شود.

وی افزود: یکی دیگر از دستور کارهای امروز کمیسیون عمران مجلس، بررسی اعمال ماده 234 آیین نامه داخلی مجلس درباره نحوه اجرای بند(ث) ماده 63 قانون برنامه ششم توسعه بود، بر اساس این بند، دولت مکلف است به منظور افزایش ایمنی و مقاوم‌سازی مدارس و فضاهای پرورشی و ورزشی وزارت آموزش و پرورش معادل ریالی مبلغ سه‌ میلیارد دلار در طول اجرای قانون برنامه از محل حساب ذخیره ارزی اختصاص دهد، اما متأسفانه تاکنون هیچ اعتباری از این محل تخصیص داده نشده است.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: بر اساس این بند، دولت باید دستور العملی را برای نحوه اختصاص اعتبار از حساب ذخیره ارزی تهیه کند، اما متأسفانه تاکنون این اقدام نیز محقق نشده است، از این در نشست امروز کمیسیون عمران مجلس مقرر شد که بانک مرکزی ورودی و خروجی و تعهدات دریافتی و هزینه‌ای حساب ذخیره ارزی را محاسبه کرده و گزارش را برای بررسی به دیوان محاسبات ارائه کند، از طرف دیگر تعیین شد که نشستی با حضور جهانگیری معاون اول رئیس جمهور برگزار شده و در این جلسه مسئله تأمین قیر رایگان تعیین تکلیف شود.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر