کد خبر: 62089
A

عظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری 9 هزار و 600 تا 9 هزار و 700 و مرغ آماده به طبخ در کشتارگاه 13 هزار و 500 تومان است.

به گزارش دیده بان ایران، عظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی، درباره آخرین تحولات بازار مرغ  گفت: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری 9 هزار و 600 تا 9 هزار و 700 و مرغ آماده به طبخ در کشتارگاه 13 تا 13 هزار و 500 تومان است.

وی با اشاره به اینکه مرغ در بازار کماکان 2 نرخی است، افزود: هم اکنون نرخ مصوب هر کیلو مرغ آماده به طبخ برای مصرف کننده 11 هزار و 500 تومان است که براساس ابلاغیه جدید دولت نرخ هر کیلو مرغ زنده باید 7 هزار و 500 تومان باشد که این نرخ علی رغم افزایش هزینه‌های تولید، تولیدکنندگان را دچار چالش کرده است.

حجت ادامه داد: با توجه به افزایش هزینه‌های کارگری، بیمه و ... در سال جدید انتظار می‌رود که ستاد تنظیم بازار، نرخ مصوب مرغ را برحسب هزینه‌های واقعی تولید اعلام کند و در غیر این صورت تولید برای مرغداران توجیه اقتصادی ندارد.

به گفته این مقام مسئول اگر مسئولان تنظیم بازار تمهیداتی برای نرخ مصوب مرغ برحسب هزینه‌های واقعی تولید به کار نگیرند، بدون تردید مرغداران تمایلی به جوجه ریزی نخواهند داشت که این امر میزان عرضه را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی از کمبود جوجه ریزی خبر داد و گفت: با اجرای نرخ‌های دستوری مرغداران تمایلی به جوجه ریزی ندارند، در حالیکه مرغداران از اجرای نرخ‌های دستوری براساس هزینه‌های واقعی تولید و احتساب سود تولیدکننده، استقبال می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه مرغداران از نرخ مصوب 7 هزار و 500 تومانی مرغ زنده گلایه‌مند هستند، بیان کرد: سال گذشته نرخ مصوب هر کیلو مرغ زنده 8 هزار و 500 و مرغ آماده به طبخ 11 هزار و 500 تومان بود، در حالیکه امسال علی رغم افزایش هزینه‌های تولید نرخ مصوب مرغ زنده تقلیل یافته است که ادامه این روند موجب شده است تا مرغدار انگیزه و نقدینگی لازم برای ادامه تولید را نداشته باشد.

حجت در پایان با انتقاد از آشفتگی بازار نهاده‌های دامی گفت: هم اکنون هر کیلو ذرت با نرخ یک هزار و 700 تا یک هزار و 800 و کنجاله سویا 4 هزار و 500 تومان در بازار آزاد به مرغداران عرضه می‌شود که این امر بر افزایش هزینه‌های تولید دامن زده است چرا که توزیع نهاده با نرخ مصوب از سوی پشتیبانی امور دام کل نیاز مرغداران را پوشش نمی‌دهد./ باشگاه خبرنگاران جوان

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر