کد خبر: 63553
A

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: گزارش تقاضای تحقیق و تفحص از سازمان هدفندی یارانه ها در نشست امروز کمیسیون بررسی شد.

به گزارش دیده بان ایران، زهرا سعیدی مبارکه نماینده مردم مبارکه و سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی  در تشریح نشست عصر امروز کمیسیون اقتصادی مجلس،  عنوان کرد:‌ تقاضای تحقیق و تفحص از سازمان هدفمندی یارانه ها در نشست امروز بررسی شد.

وی افزود: در این جلسه نظرات و گزارش های متفاوتی ارائه و مقرر شد هیأت تحقیق و تفحص از یارانه‌ها گزارشی تکمیلی دریافت و یکشنبه هفته آینده جلسه ای برای بررسی آن تشکیل دهد.

سعیدی با اشاره به جزئیات این نشست تصریح کرد:‌ میزان پرداخت یارانه به بخش تولید و ساماندهی اطلاعات خانوار در سازمان هدفمندی از دیگر موارد مورد بحث بود، افزود: حوزه تولید سهم کمی از یارانه ها داشته و فرآیند پرداخت آن کاملا مشخص نیست و ایراد این بخش از نحوه و چهارچوب پرداخت است.

وی ادامه داد: قرار نیست که سازمان هدفمندی یارانه ها سهم پول بخش تولید را پرداخت کند، بلکه این پول باید از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت و از طریق وزارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی پرداخت شود، بنابراین نحوه تخصیص باید چهارچوبی داشته باشد تا ابهامات آن رفع شود.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به دومین دستورکار کمیسیون اقتصادی،‌گفت:  بررسی عملکرد بانک توسعه تعاون در سال 97 نیز از موارد موارد مورد بحث بود که در این نشست موضوع پرداخت وام های اشتغالزایی این بانک در حوزه  مشاغل روستایی، عشایر و مشاغل خانگی مورد بررسی قرار گرفته و درباره مشکلات آنها شود.

وی با اشاره به اینکه در این نشست پیشنهاد شد برای رفع مشکلات بانک توسعه تعاون به میزان نیم تا یک درصد از سپرده سایر بانک ها به بانک های توسعه ای انتقال یابد، تا این بانک ها بتوانند به فعالیت و حیات خود ادامه دهند، افزود: در حال حاضر بانک های توسعه ای شرایطی دارند که نمی توانند در برابر بانک های تجاری رقابت کنند و این موضوع که بخشی از سپرده های سایر بانک ها در اختیار آنها قرار گیرد سبب می شود که دچار زیان نشده و بتوانند ادامه حیات دهند .

سعیدی مبارکه با اشاره به اینکه اینکه کل تسهیلات پرداختی  بانک توسعه تعاون طی سال 97 بیش از 9500 میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال 96 افزایش 53 درصدی داشته است، تصریح کرد: براساس گزارش های ارائه شده معوقات این بانک کاهش یافته، به هیچ وجه از خط اعتباری بانک مرکزی استفاده نکرده و حدود  80 درصد تعهداتی که داشته را پرداخت کرده است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر