کد خبر: 67315
A

دو هفته است که ثبت سفارش واردات توتون با تأخیر انجام می‌شود و اگر این رویه ادامه داشته باشد، تبعات آن به حوزه مصرف‌کنندگان برمی‌گردد و آن زمان است که دولت مجدد از تولیدکنندگان درخواست می‌کند که در این رابطه پاسخ دهند؛ اما وقتی مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان ثبت سفارش نمی‌شود، نباید از تولیدکنندگان درخواست کرد که بازار را تامین کنند.

به گزارش دیده بان ایران، رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی از تاخیر در ثبت سفارش واردات مواد اولیه ظرف دو هفته گذشته خبر داد و گفت: واردات سیگار کماکان ممنوع است.

 

 محمدرضا تاجدار گفت: دو هفته است که ثبت سفارش واردات توتون با تأخیر انجام می‌شود و اگر این رویه ادامه داشته باشد، تبعات آن به حوزه مصرف‌کنندگان برمی‌گردد و آن زمان است که دولت مجدد از تولیدکنندگان درخواست می‌کند که در این رابطه پاسخ دهند؛ اما وقتی مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان ثبت سفارش نمی‌شود، نباید از تولیدکنندگان درخواست کرد که بازار را تامین کنند.

 

رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی افزود: در کشور حدود نه هزار تن توتون استحصال می‌شود؛ در حالی که مصرف کشور 30 هزار تن است، بنابراین باید تدابیری اتخاذ کرد که کمبود تولید داخلی جبران شود تا جلوی واردات محصول نهایی به صورت قاچاق به کشور گرفته شود.

 

وی تصریح کرد: بعد از برقراری ارز 4200 تومانی و الزام همه تولیدکنندگان به استفاده از این ارز، تولیدکنندگان محصولات دخانی نیز تقاضای خود را اعلام کردند؛ اما ارزی به آنها تخصیص داده نشد، بنابراین سال 97 هم یک نخ سیگار وارداتی به صورت رسمی وارد کشور نشد و هر ارزی که دریافت شد، بابت تامین مواد اولیه بود.

 

به گفته تاجدار، تولید سیگار کشور 48 میلیارد نخ است که چنانچه میزان مصرف را محاسبه کنیم، با توجه به ممنوعیت واردات سیگار، مابقی نیاز داخلی از محل قاچاق تامین می‌شود؛ این در حالی است که دوازده میلیون مصرف کننده سیگار در کشور داریم که 55 تا 56 میلیارد نخ سیگار مصرف می‌کنند؛ بنابراین چیزی حدود 8 میلیارد نخ سیگار سالانه از مبادی غیررسمی وارد کشور می‌شود.

 

وی اظهار داشت: 2340 تا 240 میلیون دلار بابت واردات مواد اولیه تولید سیگار اختصاص یافته که اگر این کارتن‌ها از خارج وارد کشور می‌شد، به صورت میانگین به ازای هر کارتن سیگار 100 دلار باید هزینه می‌شد؛ بنابراین باید 480 میلیون دلار ارز از کشور بابت واردات این میزان سیگار هزینه می‌شد؛ در حالی که 15 هزار شغل هم ایجاد شده است.

 

به گفته تاجدار، قرار بر این است که کارخانه تولید توتون راه اندازی شود، اگرچه در قانون برنامه 5 توسعه تکلیف شده تا مرکز دخانیات نیاز داخلی را بعد از برنامه ریزی در داخل تامین و تولید کند، اما هنوز این اتفاق رخ نداده است.

 

وی از صادرات 30 هزار کارتن سیگار از کشور خبر داد و گفت: ما نمی دانیم پشت پرده واردات غیررسمی سیگار چه کسانی هستند؛ اما مبارزه با قاچاق موضوعی است که باید به صورت اقتصادی با آن برخورد کرد./ رویداد24

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر