کد خبر: 70866
A
بیژن زنگنه، وزیر نفت:

بیژن زنگنه، وزیر نفت، درباره‌ی تاثیر حادثه آرامکو در بازار نفت گفت: این آثار این حادثه کوتاه مدت خواهد بود.

به گزارش دیده بان ایران؛ بیژن زنگنه، وزیر نفت، در حاشیه جلسه امروز (چهارشنبه) هیات دولت در پاسخ به این پرسش که حادثه آرامکو چه تاثیری بر بازار نفت خواهدت داشت، گفت:‌ آثار این اتفاق کوتاه مدت خواهد بود، اما بر قیمت نفت همه کشورها تاثیر می‌گذارد.

 

وی در پاسخ به این پرسش که ما اکنون می‌توانیم نفت خود را راحت بفروشیم، تصریح کرد: ما نفت را می‌فروشیم، ولی نمی‌توانیم راحت بفروشیم.

 

وی درباره‌ی تلاش آمریکا برای عرضه‌ی نفت خود به بازار خاطر نشان کرد:‌ آمریکا با تولید نفت از طریق شل دنبال به دست آوردن بازار است و یک دلیل تحریم نفت ما هم همین بوده است. اما آنها نگران عرضه نفت هم هستند که ما در این زمینه همیشه گفته‌ایم از نفت نباید  به عنوان سلاح استفاده شود زیرا نفت یک کالای مورد نیاز همه است.

 

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا پس از تحریم ها روسیه و چین  در بازار نفت ایران سرمایه گذاری کرده‌اند اظهار کرد:‌ روس‌ها بهتر عمل کرده‌اند ولی چینی‌ها خیلی فعال نیستند.

 

زنگنه همچنین درباره‌ی افزایش تولید نفت از پارس جنوبی گفت: خوشبختانه از سال 97 برداشت ما از پارس جنوبی نسبت به قطر بیشتر شده است و برنامه ما هم افزایش تولید است .

 

 

وزیر نفت گفت: نفت سلاح نیست و نباید از آن به عنوان سلاح استفاده کرد.

 

بیژن زنگنه افزود: نفت کالایی عمومی و مورد نیاز بشریت است و باید اجازه داد به صورت آزاد در بازارها جریان داشته باشد.

 

وی درباره تلاش آمریکا برای جایگزینی نفت عربستان به جای ایران ادامه داد: آمریکا از خیلی وقت پیش دنبال این موضوع بوده است و همچنین استفاده از نفت شیل است و شاید یکی از دلایلی که نفت ایران را تحریم کرد همین موضوع باشد که آن را در ذهن خود می پروراندند.

 

وزیر نفت درباره حضور روسیه و چین در قراردادهای نفتی کشورمان هم گفت: فعلا روس ها بهتر عمل کرده اند ولی چینی ها خیلی فعال نیستند.


زنگنه ادامه داد: البته آنها نگران امنیت عرضه هستند موضوعی که همواره از سوی ایران مطرح شده و حرف ما این است که برای امنیت عرضه و برای منافع مصرف کننده و تولید کننده نباید از نفت به عنوان سلاح استفاده کرد.


وی در باره تداوم افزایش برداشت ایران از میدان گازی مشترک با قطر که برای نخستین بار سهم ایران پیشی گرفته است افزود: برداشت ایران از این میدان نفتی مدتی است که افزایش یافته به گونه ای که از سال 97 میزان برداشت روزانه ما از این میدان مشترک هموراه افزایشی بوده است.


زنگنه ادامه داد: این موضوع به دلیل تلاش برای تثبیت واحدهای دیگر و افزایش تولید از دریا تداوم خواهد داشت و تلاش می شود تا پایان امسال میزان برداشت روزانه‌مان به بیش از 750 میلیون متر مکعب برسد.

 

وی درباره چگونگی فروش نفت کشورمان هم افزود: به راحتی نمی توانیم نفت خود را به فروش برسانیم اما دست از تلاش هم برنخواهیم داشت.

 

منبع: ایسنا

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر