کد خبر: 74069
A
محمدباقر نوبخت:

رئیس سازمان برنامه و بودجه دلایل گران‌کردن بنزین توسط دولت را تشریح کرد و گفت: کسانی که یارانه معیشتی نگرفتند ولی درخواست این یارانه را دارند، به وزارت کار اعلام کنند.

به گزارش دیده بان ایران؛  محمدباقر نوبخت در یک برنامه تلویزیونی گفت: همان‌طور که پیشتر هم اعلام کرده بودیم، مبالغ حاصله از فروش و صادرات بنزین در سه مرحله به حساب ۶۰ میلیون نفر تحت ۱۸ میلیون خانوار واریز خواهد شد و شب گذشته مرحله سوم این اتفاق انجام پذیرفت.

او ادامه داد: طرح واریز یارانه سوخت (بنزین) برای ۶۰ میلیون نفر (۱۸ میلیون خانوار) بود، اما با تأکید آقای رئیس جمهور قرار شد هر کسی که از ۶۰ میلیون تا حدود ۸۴ میلیون جمعیت کشور متقاضی دریافت این یارانه بنزین باشند با توجه به سازوکار تعریف‌شده از سوی متولی این امر یعنی وزارت کار می‌توانند به‌صورت سامانه‌ای و غیرحضوری درخواست خود را اعلام کنند. پس از بررسی‌ها و کمتر از یک ماه نتیجه به سازمان برنامه و بودجه اعلام می‌شود و واجدین شرایط مشمول دریافت یارانه خواهند بود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: برای آن دسته افرادی که پس از بررسی مجدد مشمول دریافت یارانه بنزین می‌شوند در ماه آینده دو نوبت واریز صورت می‌پذیرد تا با دریافت کنندگان قبلی در یک سطح قرار بگیرند.

نوبخت گفت: در نظر داریم برای ایجاد نظم در پرداخت‌های یارانه‌ای و حقوق به مردم، ماه را به سه بخش تقسیم و در ۱۰ روز اول یارانه‌های حمایتی معیشتی را پرداخت کنیم، ۲۰ هر ماه یارانه‌های هدفمندی را پرداخت کنیم و حقوق‌ها را هم ۲۸ هر ماه بپردازیم البته زمان دقیق پرداخت‌ها به مردم اعلام خواهد شد.

چرا اصلاح قیمت بنزین به تاخیر افتاد؟

وی ادامه داد: دولت یازدهم دوبار افزایش قیمت بنزین را در سال ۹۳ و ۹۴ انجام داد که این نرخ را از ۴۰۰ تومان به ۷۰۰ و ۷۰۰ تومان به ۱۰۰۰ تومان رساند. وقتی دولت دهم قیمت بنزین را از ۱۰۰ به ۴۰۰ تومان رساند حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان به طور متوسط درآمد کسب شد. قانون اعلام کرده بود که ۵۰ درصد این رقم بین مردم و ۳۰ درصد این مبلغ نیز به اشتغال و تولید اختصاص یافته و ۲۰ درصد به خزانه برود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه توضیح داد: دولت نهم و دهم این رقم را ۱۲ هزار میلیارد تومان از خزانه دولت به ۳۰ هزار میلیارد حاصل از افزایش قیمت بنزین اضافه و بین مردم تقسیم کردند. مشکل این بود که بودجه عمومی کافی نبود و باید ۱۲ هزار میلیارد را پرداخت می کردیم و در دو مرحله قیمت بنزین را افزایش دادیم و سعی کردیم این رقم را باز به مردم و البته خانواده های تحت نظر بهزیستی و کمیته امداد برگردانیم و پرداخت یارانه این خانواده ها ۳ تا ۶ برابر افزایش یافت.

 

نوبخت تاکید کرد: سال ۹۵ افزایش انجام نشد اما مقرر کردیم سال ۹۶ این اتفاق را انجام دهیم و در لایحه بودجه در این سال اعلام کردیم اما مجلس اجازه نداد قیمت بنزین را افزایش دهیم و سال ۹۶ را از دست دادیم.

سال ۹۷ که نخستین سال تحریم و بی ثباتی ارز بود، سال مناسبی برای انجام تصحیح قیمت نبود. امسال که ارز ثبات دارد و انبارهای ما پر از کالاست و نگرانی سال گذشته را نداریم این تصحیح قیمت انجام شد. امسال برای آنکه در سال های بعد به واردات نیفتیم این کار را به رغم انتقادات انجام دادیم.

وی افزود: شورای عالی هماهنگی اقتصادی برای شرایط تحریم است و نام این شورا، هماهنگی اقتصادی است و قوا در برخی موارد باید با هم هماهنگ باشند و فکر کنید این اتفاق را اگر انجام می دادیم و مجلس و قوه قضاییه همراه نمی شدند اتفاق نمی افتاد. رهبر معظم انقلاب نیز اجرای این مهم را منوط به تأیید سه قوه کردند. برای هماهنگی در این کار بزرگ، این کار را به انجام رساندیم و به یاری خداوند حواسمان روی این مهم است که واردات بنزین نداشته باشیم و همه این هزینه را به مردم برمی گردانیم. ما یک روز حقوق ها را به تأخیر نینداختیم. لایحه بودجه ۹۹ را از سوی سازمان برنامه و بودجه به دولت دادیم و این مهم را نیز در این لایحه آورده ایم.  

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه مردم نگران نباشند؛ چراکه در سازمان برنامه ریزی پرداخت ها را بموقع انجام خواهیم داد، توضیح داد: در سال آتی ۱۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای کاهش فقر اختصاص دادیم و مازاد را به جامعه هدف می پردازیم.

 تورم کاهش یافته است

او با بیان اینکه بحمدالله تورم کاهش یافته است ادامه داد: این جمله بدان معناست که روند افزایش تورم کند و آهسته شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: اگر درآمد دولت از محل آزادسازی نرخ سوخت بیشتر از ۳۱ هزار میلیارد تومان شد بدون آنکه ریالی از آن به بودجه وارد شود مستقیم به حساب مردم واریز خواهد شد.

نوبخت با بیان اینکه مصرف روزانه بنزین در کشور حدود ۸۹ میلیون لیتر است افزود: حدود ۶۳ میلیون لیتر روزانه به‌صورت سهمیه‌ای با نرخ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه می‌گردد آنچه باقی می‌ماند و با نرخ ۳ هزار تومان آزاد عرضه می‌شود ۲۵ میلیون لیتر می‌باشد که با اجرای طرح سوخت یارانه‌ای می‌توانیم روزانه ۶ میلیون لیتر صرفه‌جویی کنیم.

او تصریح کرد: در حال حاضر مصرف بنزین در کشور به‌صورت تصاعدی رو به افزایش است در سال ۹۵ مصرف روزانه بنزین ۷۴ میلیون لیتر بود که در سال ۹۶ به ۷۷ میلیون لیتر افزایش یافت، سال ۹۷ هم به ۸۸ میلیون لیتر و امسال هم به بیش از ۹۰ میلیون لیتر رسیده است پیش‌بینی می‌شود این رقم تا پایان سال به ۹۶ میلیون لیتر هم برسد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: مردم باید بدانند که انگیزه دولت از اجرای طرح بنزین یارانه‌ای، جبران کسری بودجه نبود، زیرا آقای روحانی به این شرط طرح را پذیرفت که ریالی از درآمد طرح به بودجه واریز نشود.

او ادامه داد: اگر با همین روند افزایش مصرف روزانه بنزین پیش برویم سال ۱۴۰۰ به واردکننده بنزین تبدیل می‌شویم تا آن زمان هم که دیگر دولت فعلی به انتهای خود رسیده است، اما دولت بعدی هم برادران ما هستند و نباید کار را برایشان دشوار سازیم.

نوبخت ادامه داد: دشمن خبیث ما (آمریکا) بعد از سال ۱۴۰۰ اجازه واردات بنزین به ما نمی‌دهد تصور کنید اگر دشمنان ما به همین شدت که گوشت و دارو را تحریم کرده‌اند بنزین را هم تحریم می‌کردند چه اتفاقی رخ می‌داد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: ما اگر بنزین را ۵۰ سنت بفروشیم درآمد حاصله را به حساب مردم واریز می‌کنیم، ولی دیگر واردکننده نخواهیم بود به این ترتیب کشور را هم از عوارض واردات بنزین نجات داده‌ایم.

اگر به یکدیگر رحم کنیم مشکلات حل می‌شود

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: اگر در کشورمان به یکدیگر رحم کنیم دیگر نیازی نیست بالا سر هر فرد یک مأمور و بازرس قرار دهیم.

محمدباقر نوبخت  اضافه کرد: در کشورمان به‌اندازه کافی ظرفیت و توان نظارتی وجود دارد، دولت هم به‌قدر کافی برای جلوگیری از تورم و افزایش قیمت‌ها اراده منسجم دارد.

او ادامه داد: برخی معتقدند دولت با اجرای فلان کار می‌خواهد کسری بودجه خود را جبران کند، حقیقت این است که دولت هیچ نیازی به ریالی ندارد و رقمی عاید دولت نمی‌شود و هر آنچه هست به مردم برمی‌گرداند حال چه در طرح‌های عمرانی‌، چه طرح‌های تولیدی یا حقوق و درآمدهای کارمندی، یکی از عوامل مؤثر بر افزایش حقوق و دستمزد کارمندان افزایش درآمد دولت از طریق مالیات است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون ۲۹ هزار میلیارد تومان از بودجه صرف طرح‌های عمرانی شده است افزود: اگر درآمد دولت از مالیات بیشتر می‌شد می‌توانست ارقام بالاتری را به بخش‌های عمرانی و آبادانی کشور اختصاص دهد تا افراد بیشتری مشغول به کار و اشتغال شوند پس یکی از درآمدهای سالم دولت، مالیات است.

نوبخت با اعلام اینکه "تا پایان سال امسال کسری بودجه نخواهیم داشت" عنوان کرد: امروز پیش‌نویس بودجه سال ۹۹ را تقدیم دولت کردیم.

او با اشاره به اوضاع ارز و ثبات بازار گفت: با توجه به همت دوستان ما در بانک مرکزی امید می‌رود که باز هم بتوان نرخ ارز را کنترل و ثبات بازار ارز را حفظ نمود خوشبختانه از حیث ارزی وضع خوبی داریم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: آنچه گفته شد که قرار است با تک‌نرخی کردن ارز، رقم ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی را بالا ببریم صحت ندارد، آقای رئیس جمهور دستور داد که سال آینده هم همه اقلام اساسی کشور با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی وارد گردد.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر