کد خبر: 83400
A

طی ده سال گذشته نوسانات باور نکردنی در بازار ایران رقم خورده است. قیمت اقلام ضروری و غیرضروری، ارزشمند و غیرارزشمند به صورت چشمگیری افزایش یافته و استثنایی در کار نبوده است.

به گزارش دیده بان ایران؛ طی ده سال گذشته نوسانات باور نکردنی در بازار ایران رقم خورده است. قیمت اقلام ضروری و غیرضروری، ارزشمند و غیرارزشمند به صورت چشمگیری افزایش یافته و استثنایی در کار نبوده است.
رشد باورنکردنی قیمتها در ده سال
طی ده سال گذشته نوسانات باور نکردنی در بازار ایران رقم خورده است. قیمت اقلام ضروری و غیرضروری، ارزشمند و غیرارزشمند به صورت چشمگیری افزایش یافته و استثنایی در کار نبوده است.
به گزارش «مردم سالاری آنلاین» وقتی قیمت‌های سال ۸۹ را مرور می‌کنیم، گویا چون اصحاب کهف، سیصد سال را در غاری به خواب رفته بودیم! روزی که به خواب رفتیم، بخشی از طبقه متوسط جامعه بودیم و با امید به آینده بخشی از درآمد خود را پس‌انداز می‌کردیم، اما حالا که بیدار شده‌ایم می‌گویند پس انداز شما به هیچ کار نمی‌آید و هر روز که گذشته بی‌ارزشتر شده است!
اگر در سال ۸۹ با ۳۵ هزار و ۷۸۰ تومان می‌توانستیم یک گرم طلای ۱۸ عیار خریداری کنیم، امسال درست ده سال بعد، برای هرگرم طلای ۱۸ عیار باید بیش از ۶۴۰ هزار تومان بپردازیم.
یک سکه تمام بهار آزادی ۴۱۷ هزار تومان بوده و حالا بیش از ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد.
یک دستگاه خودرو سمند lx سال ۸۹، ۱۵ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان در کارخانه به فروش می‌رسید اما حالا همان سمند، خودروی ملی خودمان ۶۶ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان در کارخانه قیمت دارد و در بازار آزاد بیش از ۱۲۰میلیون تومان معامله می‌شود.
امروز پس از گذشت ده سال، با پس اندازی که برای برای خرید یک خودرو کنار گذاشته بودید، می‌توانید یک گوشی موبایل یا یک سکه تمام بهار آزادی خریداری کنید، با پولی که برای خانه‌دار شدن کنار گذاشته بودید می‌توانید یک خودرو داشته باشید. خانه و خانه‌دار شدن که حالا رویایی بیش نیست و به نظر می‌رسد با پس‌انداز و درآمد که حتی امروز داریم باید خانه‌دار شدن را فراموش کرد و با همان رویا زندگی کنیم.
تغییرات قیمت‌ها به اندازه بیدار شدن از خوابی سیصد ساله است، اما هیچ یک از ما در ده سال گذشته نه در غار بوده‌ایم و نه خواب استراحت می‌کردیم، بلکه هر روز بیش از روز قبل برای تامین زندگی بهتر تلاش کرده‌ایم، بسیاری از ما حتی در دو شیفت کاری به امید ساخت آینده‌ای بهتر برای خود و خانواده از آرامش و تفریح و فراغت چشم پوشی کرده‌ایم. سفر و میهمانی‌های غیر ضروری را کنار گذاشته‌ایم، اما نه تنها چیزی به دست نیاورده‌ایم، بلکه ارزش دارای‌هایمان را نیز از دست داده‌ایم.
در آخر جالب است بدانید، تنها رقم ثابت مانده در تمام این ده سال ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه ماهانه‌ای است که به هر نفر تعلق می‌گیرد! به فرض اینکه شخصی در تمام این ده سال یارانه خود را پس‌انداز کرده باشد حالا ۵ میلیون و ۴۶۰ هزار تومان پس انداز دارد که برای خرید یک سکه بهار آزادی هم کفاف نمی دهد! اینجاست که باید گفت: «تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل…»

منبع: مردمسالاری

photo_2020-05-09_17-29-28

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر