کد خبر: 8426
A
هادی حق شناس اقتصاد دان در گفت و گو با دیده بان ایران:

حق شناس اقتصاددان گفت ما در ایران نه تنها تورم سه رقمی نداریم بلکه یک رقمی است و همچنین مردم در حمل پول نیز مشکل هم ندارند.بنابراین تغییر واحد پولی تاثیری بر روند اقتصادی ندارد.

هادی حق شناس" اقتصاددان در گفت و گو با پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران با اشاره تغییر واحد پولی اظهار داشت: حذف یک صفر و یا تغییر واحد پولی کشور تاثیری بر شاخصه های کلان اقتصادی نخواهد داشت اما قبل از اینکه به بررسی این موضوع به پردازیم به نکته باید اشاره کرد.

وی ادامه داد: اساسا در دنیا هدف از حذف صفر و تغییر واحد پولی این است یا مردم برای حمل پول برای خرید روزانه مشکل دارند دقیقا همان مشکلی که در کشور ونزوئلا وجود دارد و دیگر اینکه تورم سه رقمی وجودد داشته باشد.

این اقتصاددان افزود:  ما در ایران نه تنها تورم سه رقمی نداریم بلکه یک رقمی است و همچنین مردم در حمل پول نیز مشکل هم ندارند.

حق شناس گفت: حداقل در یک دهه گذشته به دلیل استفاده از کارت پول ضرورتی برای حمل و نقل پول وجود ندارد لذا حذف صفر و یا تغییر واحد پولی مشکلی را حل نخواهد کرد.

وی با اشاره به تاثیر حذف صفر در بازار، تصریح کرد:  حداقل در میان مدت تاثیری ندارد و نرخ تورم و رشد اقتصادی تغییری ایجاد نخواهد کرد بنابراین به نظر می رسد امروز اولویت ایران تغییر واحد پولی نیست بلکه می تواند افزایش رشد اقتصادی، کاهش بیکاری، افزایش حذف مالیات و کنترل هزینه های جاری کشور باشد.

حق شناس خاطر نشان کرد: این موضوع در حد مصوبه دولت و آن هم یک ماده از لایحه بانکداری است و باید برای تصویب به مجلس برود لذا راه طولانی در پیش دارد.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر