کد خبر: 90067
A

آقای رئیس جمهور درحالی از مخالفت با دلار ۴۲۰۰ تومانی سخن می‌گوید که روایت رئیس کل وقت بانک مرکزی از جلسه رونمایی دلار ۴۲۰۰ بیانگر موضوع دیگری است و نشان می دهد قیمت این ارز با توصیه روحانی اعلام رسمی شده است ؛ البته طبیعی است که این روزها شمار مخالفان دلار ۴۲۰۰ تومانی در دولت زیاد شود.

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ دلار ۴۲۰۰ تومانیاز همان ابتدا با انتقادهای فراوانی همراه بود و بعد از گذشت چند سال از شب معروف رونماییِ دلار جهانگیری هنوز هم دولتی ها سعی دارند از زیر بار مسئولیت و پذیرش تبعات آن شانه خالی کنند.
 
تقریباً اکثر افرادی که در آن جلسه حضور داشتند بعداً در مصاحبه‌هایی اعلام کرده‌اند که مخالف دلار ۴۲۰۰ تومانی بودند ولی در جلسه تصمیم جمع به تصویب نهایی رسیده است.
 
دیروز اما آقای روحانی روایت جدیدی از جلسه معروف تصمیم گیری برای دلار ۴۲۰۰ تومانی مطرح و اعلام کرد که مخالف تعیین دلار ۴۲۰۰ تومانی بوده ولی چون تمام اعضای جلسه موافق بودند در نهایت مصوب شد.
 
رئیس جمهور گفته است: دولت تقریبا موافق بود و من با این نظر تک نرخی کردن ارز مخالف بودم. جلسات متعددی را معاون اول در این زمینه گذاشت و بعد به من گفتند ما به جمع بندی رسیدیم. جلسه‌ای برگزار شد و همه اقتصادی‌های دولت و بیرون دولت در جلسه حضور داشتند؛ من آنجا گفتم اگر اجماع دارید ارز تک نرخی باشد، من با وجودی که مخالفم، اما می‌پذیرم؛ که در آنجا همه آنها یکپارچه گفتند ما موافق ارز تک نرخی هستیم.
 
این اظهارات آقای روحانی درحالی مطرح می شود که چندی قبل ولی الله سیف رئیس کل وقت بانک مرکزی روایتی دیگر از جلسه تعیین تکلیف ارز ۴۲۰۰ تومانی مطرح کرده و گفته بود:  (در آن مقطع جمع بندی اینگونه بود که نرخ ارز باید یک نرخ باشد و از آن طرف تقاضای ارز کنترل شود. این بهترین راه است و حساسیت به نرخ ارز هم به تدریج کاهش می‌یابد. به‌تدریج این پیشنهاد مورد توجه قرار گرفت و جمع‌بندی انجام شد و بر این اساس برای نهایی کردن تصمیم با آقای رئیس جمهور جلسه‌ای گذاشتند. گفتیم جمع‌بندی این است که یک نرخ باید داشته باشیم؛ آقای رئیس جمهور گفت: باشد، ۳۸۰۰ تومان.
 
خبرنگار از سیف سوال کرده بود که ۳۸۰۰ تومان برای نرخ ارز از کجا آمد؟ و رئیس کل وقت بانک مرکزی در جواب گفته بود: همین‌طوری. سیف همچنین در مرور خاطرات جلسه تولد دلار ۴۲۰۰ تومانی گفته بود: نرخ ۳۸۰۰ تومان نمی‌توانست مناسب باشد ولی آقای رئیس جمهور اصرار داشتند. بانک مرکزی و بعضی از اعضای جلسه توضیحاتی در مورد نامناسب بودن نرخ ۳۸۰۰ تومان دادند و بیان شد همین الآن نرخ در بازار نزدیک ۵۰۰۰ تومان است با ۳۸۰۰ تومان قطعا به تعادل مورد نظر نمی‌رسیم. البته  ۴۸۰۰ تومان پیشنهادی ما به شدت با مخالفت روبرو شد و یکی دو نفر از اعضای دولت سعی کردند از ۴۲۰۰ تومان نرخ را بالاتر ببرند که آقای رئیس جمهور گفت دیگر حرفش را نزنید، تمام شد.)

 

با این حال اما اظهارات دیروز آقای روحانی نشاندهنده آن بود که ایشان احتمالاً سعی داشته مسئولیت را از دوش خودش بردارد و این موضوع را تا حدی به جهانگیری و سیف نسبت دهد.

 

روحانی البته توضیح نداده که آنچه نهایتاً مصوب شد دقیقاً همان جمع بندی بود یا تفاوت‌هایی داشت اما تأکید دارد که اگر مراقبت لازم را درباره ارز ۴۲۰۰ تومانی کرده بودیم تخلف و سوءاستفاده نمی شد.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر