کد خبر: 90866
A

نماینده مردم سپیدان در مجلس گفت: بخشی عمده ای از نوساناتی که در بازار وجود دارد به دلیل این است که بازار گردانی خوبی توسط حقوقی ها انجام نشده است.

به گزارش دیده بان ایران؛ نماینده مردم سپیدان در مجلس گفت: بخشی عمده ای از نوساناتی که در بازار وجود دارد به دلیل این است که بازار گردانی خوبی توسط حقوقی ها انجام نشده است. حقوقی ها اگر روزهای خوب بازار را تجربه کرده اند لازم است که در روز های بَد هم به کمک بیایند و بازار را کنترل کنند. که حتما لازم است در همین رابطه جلسه ای را با حقوقی ها برگزار کنیم تا اگر از انجام این کار سر باز زدند ما به عنوان نمایندگان مجلس حتما عملکرد آنها را در بازار سرمایه مورد ارزیابی و تحقیق و تفحص قرار خواهیم داد.

محسن علیزاده، عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس با اشاره برخی خبر های مبنی بر احضار رئیس سازمان بورس به مجلس گفت: کمیسیون اقتصادی به هیچ وجه رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار را احضار نکرده است و این موضوع صحت ندارد و طبق برنامه از پیش تعیین شده آقای قالیباف اصل رئیس سازمان بورس روز گذشته در کمیسیون اجتماعی مجلس حضور یافتند.

وی با توجه به بازار سرمایه گفت: ما دیروز جلسه ای در کمیته بازار و سرمایه کمیسیون اقتصادی مجلس با حضور تعدادی از فعالین، نمایندگان و مدرسان بازار سرمایه برای شنیدن دغدغه ها و نگرانی های فعالین بازار برگزار کردیم که در این جلسه موضوع های علمی و کاربردی خوبی از سوی فعالان بازار سرمایه مطرح شد که این موارد را جمع بندی کردیم و به دنبال آن هستیم مواردی که مورد تاکید فعالان بازار سرمایه است را در کوتاه ترین زمان ممکن توسط مجلس دنبال و پیگیری کنیم.

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس تصریح کرد: از جمله مواردی پیشنهادی در این جلسه، تشکیل کانون صنفی برای سهامداران خرد بود که نمایندگان هم از سوی مجلس اعلام آمادگی کردند تا هر چه سریعتر با تهیه پیش نویس اساسنامه این کانون آنرا در شورایعالی بورس بررسی کنیم و در نهایت با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی این کانون تشکیل شود تا این صنف حقوقی مدافع آنان باشد. بنده هم به عنوان عضو ناظر این اطمینان را به مردم می دهم که تا تشکیل این کانون صنفی، این موضوع را پیگیری نمایم.

محسن علیزاد گفت: در هفته های گذشته سقف اعتباری ۵ درصد بود که بعد از اتفاقاتی که در بازار صورت گرفت به ۲۰ درصد رسید. روز سه شنبه با پیشنهاد فعالان بازار سرمایه سقف اعتباری کارگزاری ها به ۵۰ درصد افزایش یافت.

وی خاطرنشان کرد: ما نمی توانیم شرکت ها را ملزم به تجدید ارزیابی کنیم اما شرکت ها را می توانیم به تجدید ارزیابی تشویق می کنیم و البته قصد داریم برای آن دسته از شرکت هایی که تجدید ارزیابی انجام می دهند آیتم های تشویقی در نظر بگیرم. به طور مثال در خصوص مالیات برای شرکت هایی که تجدید ارزیابی کرده اند تخفیف مالیاتی در نظر گرفته شود.

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس گفت: بر اساس پیشنهاد فعالان بازار سرمایه از بانک مرکزی درخواست کردیم تا خط اعتباری برای سهامداران حقیقی و حقوقی در نظر بگیرند. در شرایط فعلی که بانک ها از بازار سرمایه سود خوبی می کنند حتما یک خط اعتباری برای خرید بیشتر شکل بگیرد.

وی ادامه داد: با مذاکراتی که با سازمان بورس و اوراق بهادار کردیم، سازمان بورس این قول را داده است که در کوتاه ترین زمان ممکن بخشی از درآمد خود را برای فرهنگ سازی و آموزش اختصاص دهند که با انعقاد قراداد بین سازمان بورس و سازمان صداوسیما یک کانال تلویزیونی ۲۴ ساعته برای آموزش بورس راه اندازی شود.

نماینده مردم سپیدان در مجلس گفت: بخشی عمده ای از نوساناتی که در بازار وجود دارد به دلیل این است که بازار گردانی خوبی توسط حقوقی ها انجام نشده است. حقوقی ها اگر روزهای خوب بازار را تجربه کرده اند لازم است که در روز های بَد هم به کمک بیایند و بازار را کنترل کنند. که حتما لازم است در همین رابطه جلسه ای را با حقوقی ها برگزار کنیم تا اگر از انجام این کار سر باز زدند ما به عنوان نمایندگان مجلس حتما عملکرد آنها را در بازار سرمایه مورد ارزیابی و تحقیق و تفحص قرار خواهیم داد.

وی در خصوص دست کاری دولت در بازار سرمایه گفت: دستکاری که رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس توسط دولت در بازار سرمایه مطرح کردند همان بازار گردانی است که در بازار وجود ندارد. حقوقی ها یک سهم را در قیمت سقف می فروشند و بعد می خواهند همان سهم را در قیمت کف جمع بکنند که این ایراد و اشکال است نباید این اتفاق صورت گیرد. نباید حقیقی های بازار سرمایه برداشت کنند که دولت بازار را دستکاری و مدیریت می کند. خیلی از این حقوقی ها شرکت های دولتی هستند و باید بازار گردانی کنند که اگر انجام ندهند حتما از ابزار های نظارتی خودمان که یکی از این ابزار ها تحقیق و تفحص است استفاده خواهیم کرد.

محسن علیزاده در پایان خاطر نشان کرد: توصیه ما به مردم این است که در بازار سرمایه صبور باشند و عجله نکنند. سهام خود را بیرون نکشند. کسی که امروز سرمایه خود را بیرون می کشد قطعا فردا ضرر خواهد کرد که چرا امروز سهام خود را با این ارزش فروخت. ما نگران سرمایه های مردم هستیم و با تمام توان تلاش می کنیم.

منبع: مدآرا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر