کد خبر: 9783
A
گزارشی از یک زمین خواری؛

خبرها از تخلفات صورت گرفته در مناطق آزاد ادامه دارد. رییس سازمان بازرسی کل کشور روز گذشته از به سرانجام رساندن مبارزه با یک فساد که مربوط به ١٤ سال پیش بود خبر داد

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی دیده بان ایران؛ خبرها از تخلفات صورت گرفته در مناطق آزاد ادامه دارد. رییس سازمان بازرسی کل کشور روز گذشته از به سرانجام رساندن مبارزه با یک فساد که مربوط به ١٤ سال پیش بود خبر داد. ناصر سراج دیروز پرده از یک تخلف برداشت که برخلاف همه تخلفاتی که در این منطقه از کشور رخ می‌داد و زمین‌ها به کمتر از قیمت واقعی فروخته می‌شد این‌بار ٢٤٠ هکتار زمین به ارزش ٢٠ هزار میلیارد تومان در منطقه کیش به صورت رایگان در اختیار یک فرد ایرانی که تبعه چند کشور دیگر هم بوده است داده شده بود. این اما همه ماجرا نیست. گویا علاوه بر این ٢٤٠ هکتار زمین این اجازه به فرد مورد نظر هم داده شده بوده است تا دریا را خشک و پیشروی هم کند. یکی از بندهای این قرارداد هم این بوده است که نیروهای انتظامی و نظامی حق ورود به این منطقه را نداشته‌اند. با این حال ماه گذشته و پس از ١٤ سال این قرارداد میلیاردی که فرد خریدار هیچ پولی بابت آن پرداخت نکرده بود باطل و زمین مورد نظر به منطقه آزاد کیش تحویل داده شده است.

به گزارش دیده بان ایران، قاضی ناصر سراج از ابطال قرارداد ۲۴۰ هکتاری که در سال ۸۱ در گل شرق کیش امضا شده بود، خبر داد. وی در تشریح جزییات این خبر گفت: قرارداد ٢٤٠ هکتاری در سال ٨١ در کیش امضا شد و یک فرد ایرانی که تبعیت بعضی از کشورها را داشت این تفاهمنامه را امضا کرده بود. رییس سازمان بازرسی کل کشور تصریح کرد: متاسفانه این قرارداد مشکلات جدی برای کشور ایجاد کرده بود که متممی برای آن قرار داده بودند که بر اساس آن زمین تقریبا مجانی شد. همچنین در این قرارداد ذکر شده بود که نیروهای انتظامی و نظامی حق ندارند وارد این ملک شوند. قاضی سراج تصریح کرد: این فرد قرار بود مبلغ سنگینی را وارد کشور کند که متاسفانه این اتفاق رخ نداد و این ملک به اتباع خارجی واگذار شد. وی ادامه داد: طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران واگذاری ملک غیرمنقول به کشورهای خارجی ممنوع است که با پیگیری‌های صورت گرفته در ماه گذشته این قرارداد و متمم آن نیز ابطال شد و ٢٤٠ هکتار زمین به عنوان شرق کیش به کشورمان بازگشت. رییس سازمان بازرسی خاطرنشان کرد: در آینده نزدیک اجرای احکام این اراضی را به منطقه آزاد کیش تحویل خواهد داد که ارزش آن ٢٠ هزار میلیارد تومان برآورد شده است. همچنین سراج تاکید کرده است: « ملک ٢٤٠هکتاری با عنوان گل شرق در سال‌های قبل و طی قراردادی با افراد تبعه یک کشور خارجی و با این اختیار که هر چه توانستند دریا را خشک و پیشروی کنند واگذار شد. وی افزود: حتی نیروهای امنیتی و نظامی حق ورود به این ملک را نداشتند و قرار بود طی این قرارداد حدود ٢میلیارد یورو وارد کشور شود که متاسفانه بعد از چند سال به غیر از اندکی پول چیزی وارد کشور نشد و این ملک به یک کشور خارجی واگذار شد. سراج بیان داشت: بعد از مدتی طرفین به قرارداد یک متمم هم اضافه کردند.

فروش سه هکتار زمین، متری ٤٠ هزار تومان

همچنین روز گذشته در بحثی که مجلس در مورد وضعیت مناطق آزاد داشت یک نماینده مجلس هم آمار جالبی در ارتباط با تخلفات صورت گرفته در کیش ارایه داد. حسن نوروزی، نماینده رباط کریم در این مورد گفت: «من زمانی که بازپرس مناطق ویژه کیش بودم سه هکتار زمین را که متری ٣ میلیون تومان قیمت داشت با اقساط ٩ ساله متری ٤٠ هزار تومان فروختند که این مساله خود می‌تواند فسادانگیز باشد. »

ارسال سه گزارش از آلودگی هوا به سران قوا

رییس سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با پرونده آلودگی هوا گفت: تا امروز سه گزارش به روسای سه قوه فرستادم و اخیرا هم گزارشی تهیه کردیم و سازمان‌هایی که در موضوع آلودگی هوا ذی‌ربط هستند به مراجع معرفی شدند. وی در رابطه با پرونده سانحه قطار سمنان بیان داشت: گزارشی برای پرونده سانحه قطار تهیه و برای رییس‌جمهور ارسال شد که رییس‌جمهور در این رابطه دستور بسیار خوبی دادند که نتیجه نهایی در دادگاه اعلام می‌شود. سراج افزود: در این سانحه هم خطای انسانی و هم خطای atc دخیل بود.

منبع: اعتماد

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر