کد خبر: 140337
A

روغن موتور خودرو و نکاتی درباره آن

روغن موتور از ترکیب روغن پایه نفتی و مواد افزودنی به دست می آید و عملکردهای مهمی از جمله: روانکاری (کاهش اصطکاک بین قطعات)، کاهش سایش قطعات موتور، شستشوی فضای داخلی موتور و حفظ قطعات داخل آن را دارد. موتور بدون دوده و ترکیبات تجزیه.

روغن موتور خودرو و نکاتی درباره آن

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ روغن موتور از ترکیب روغن پایه نفتی و مواد افزودنی به دست می‌آید و عملکردهای مهمی مانند روان‌کاری، کاهش سایش قطعات موتور، شستشوی فضای داخلی موتور و غیره دارد.

اگرچه وقوع اصطکاک در مواردی مانند افروختن آتش در دوران سکونت در غارهای نخستین انسان‌ها امری مطلوب و دوست‌داشتنی تلقی می‌شد، اما وجود این مشکل زمانی تأثیر منفی خود را نشان می‌دهد که این بخش‌های حساس و پیچیده باشند که در کنار هم موتور را تشکیل می دهند. یک ماشین درست کردند.

مجاورت قطعات فولادی به یکدیگر که گاه به اندازه یک میلیمتر می رسد از یک سو و سرعت بالای فعالیت آنها در محیطی بسته به نام بلوک موتور از سوی دیگر نیازمند وجود مایع است. که در سریع ترین زمان ممکن بین اجزای موتور قرار می گیرد و وظیفه روغن کاری را انجام می دهد. به نظر می رسد انجام این مجموعه ضروری تر باشد.

روغن موتور از ترکیب روغن پایه نفتی و مواد افزودنی به دست می آید و عملکردهای مهمی از جمله: روانکاری (کاهش اصطکاک بین قطعات)، کاهش سایش قطعات موتور، شستشوی فضای داخلی موتور و حفظ قطعات داخل آن را دارد. موتور بدون دوده و ترکیبات تجزیه. روغن و رسوبات بین قطعات، آب بندی کامل بین سیلندر و پیستون، خنک کردن قطعات داخلی موتور، عملکرد بهینه قطعات متحرک موتور در دماهای مختلف و محافظت از قطعات موتور در برابر خوردگی و ضربه؛ همه اینها سنگ بنای یک ماشین است!

طبیعی است که کیفیت روغن موتور را وابسته به مواد افزودنی آن بدانیم.

چرا روغن موتور را عوض کنیم؟

شاید بارها شنیده باشید یا خوانده باشید که روغن موتور  در خرید لوازم یدکی ام وی ام 530   باید هر 5000 تا 10000 کیلومتر یا بیشتر تعویض شود. دلیل ذکر این اعداد برای عملکرد روغن چیست و چرا برای روغن های مختلف متفاوت است؟ از زمانی که موتور روشن می شود، روغن در معرض اکسیداسیون و تجزیه حرارتی قرار می گیرد و روغن پایه آن آلوده و کیفیت آن کاهش می یابد و افزودنی های استاندارد آن مانند مواد افزودنی پاک کننده نیز مصرف می شود. در این حالت از خاصیت روانکاری، پاکسازی و جذب ذرات معلق و ناخالصی ها کاسته می شود.

روغن موتور مشکی؟

این تصور که سیاه شدن روغن نشانه زوال و کیفیت پایین است صحیح نیست. اگر روغن موتور خودرو پس از مدتی تغییر رنگ نداد و سیاه نشد باید هر چه سریعتر تعویض شود زیرا سیاه شدن روغن به دلیل خاصیت پاک کنندگی دوده ناشی از احتراق و جذب آن است. جامدات معلق. ذرات و ناخالصی های روغن موتور در غیر این صورت ذرات کثیفی و دوده روی قطعات متحرک موتور می نشینند و از انتقال حرارت، سایش زودرس قطعات، روغن سوزی و کاهش راندمان و قدرت موتور جلوگیری می کنند.

وظیفه اصلی روغن موتور چیست؟

روغن موتور عملکردهای زیادی دارد. از سایش تمام سطوح فلزی موتور و فرسایش آنها در اثر اصطکاک جلوگیری می کند و گرمای سیکل احتراق را تخلیه می کند. علاوه بر این، روغن تمام محصولات جانبی احتراق مانند سیلیس (اکسید سیلیکون) و اسیدها را در حالت تعلیق نگه می دارد. در نهایت، روغن موتور تماس با اکسیژن را به حداقل می رساند و در نتیجه از اکسید شدن در دماهای بالا جلوگیری می کند. روغن تمامی این وظایف را تحت حرارت و فشار زیاد انجام می دهد.

روغن‌های معمولی معمولاً در بیشتر موتورهای مدرن وقتی گرم می‌شوند نرم‌تر کار می‌کنند و باعث می‌شوند انواع بیشتری از روغن وارد شوند. ایده ساده است - از علم و فیزیک استفاده کنید تا روغن پایه در هنگام گرم شدن آسان تر کار نکند. عدد قبل از حرف W درجه ویسکوزیته "سرد" روغن و عدد بعد از W درجه ویسکوزیته "گرم" روغن موتور است. بنابراین، روغنی با شماره 5W40 روغنی است که وقتی سرد است مانند روغن معمولی درجه 5 عمل می کند، اما در گرما بیشتر از روغن درجه 40 جریان نمی یابد. هرچه عدد زمستان (یعنی W) کمتر باشد، موتور آسان‌تر روشن می‌شود و در روزهای سرد سال به کار خود ادامه می‌دهد. جزئیات بیشتری در این مورد در بخش SAE Viscosity و Particle Size وجود دارد.

مرگ سیاه موتور خودرو اولین بار در اوایل دهه 1980 ظاهر شد، زمانی که یک ماده سیاه و چسبنده به عنوان عامل اصلی خرابی و خرابی بسیاری از موتورها در اروپا شناسایی شد. برای صاحبان خودرو بسیار آزاردهنده بود زیرا نه فروشنده و نه مکانیک نمی دانستند چه کار کنند. مرگ سیاه موتور خودرو در بیمه نامه ها لحاظ نشده است - مالکان باید هزینه تعمیر خودرو را خودشان بپردازند. بسیاری از خودروها از این مشکل رنج برده‌اند، اما خودروهای فورد و واکسهال (GM) بیشترین آسیب را دیده‌اند. آنها دلایل زیر را برای این مشکل ذکر کردند: جاده‌هایی با محدودیت سرعت بالاتر، دمای زیربنای بالاتر، تحمل‌های مهندسی سخت‌تر و روغن‌های موتور پرکار. این روغن ها نتوانستند تقاضا را برآورده کنند و تحت فشار، ترکیب شیمیایی خود را به یک ماده چسبناک قیر مانند تغییر دادند. این امر باعث مسدود شدن کانال های روغن در موتور، آسیب به آنها به دلیل عدم روغن کاری مناسب و در نهایت باعث گرفتگی آنها می شود.

شما می توانید در قیمت لوازم یدکی ام وی ام 550 این جلوه را با ماهیتابه، روغن سرخ کردنی و مشعل/مشعل دمنده بازسازی کنید، اما ما آن را توصیه نمی کنیم!!! روغن سرخ کردنی بسیار داغتر از آن چیزی است که برای آن طراحی شده است و در نهایت در تابه به قیر سیاه تبدیل می شود. اگر این کار را انجام دهید، آشپزخانه شما ممکن است آتش بگیرد. برای همین گفتم این کار را نکن!

با این حال، مرگ سیاه موتور خودرو علاوه بر آتش زدن آشپزخانه، کاتالیزوری برای تولید روغن‌های جدیدتر و بهتر بود که بسیاری از آنها مصنوعی بودند تا معدنی.

تعویض روغن موتور

با پیشرفت در تکنولوژی ساخت موتور، شرایط کار موتور از نظر افزایش دور در دقیقه، نسبت تراکم بالا، دمای احتراق بالاتر و فشار بیشتر بر یاتاقان های ثابت و متحرک افزایش یافته است.

به همین دلیل، تولیدکنندگان روغن موتور، تولید روغن های متناسب با تکنولوژی موتور یا زمان تعویض را ضروری کرده اند. امروزه طبق استانداردهای زیست محیطی تبخیر و کاهش سطح روغن موتور محدود شده و سرریز روغن نیز برای پرکردن کسری روغن موتور کاهش یافته است.

از آنجایی که انواع روغن با درجه و کیفیت متفاوت در بازار وجود دارد، پیشنهاد می شود با مراجعه به دستورالعمل سازنده خودرو، از روغن پیشنهادی استفاده و با توجه به نکات ذکر شده به موقع آن را تعویض نمایید.

انتخاب روغن موتور مناسب

برای انتخاب روغن موتور خوب باید عوامل و پارامترهای مختلفی را در نظر گرفت. روغن موتور مرغوب دارای ویسکوزیته مناسب و ضریب اصطکاک بسیار پایین بوده و قابلیت روانکاری قسمت های مختلف و قسمت های متحرک موتور را دارد. علاوه بر این روغن موتور علاوه بر سازگاری با ترکیبات پلیمری موجود، باید اثرات بازدارندگی خوبی در برابر زنگ زدگی، خوردگی، اکسیداسیون و سایش داشته باشد.

اساس ویسکوزیته روغن: ویسکوزیته مقاومت سیال در برابر جریان است. روغن ها از نظر ویسکوزیته به دو قسمت تقسیم می شوند.

الف) روغن های مونوگراد: روغنی است که فقط در دماهای بالا یا پایین قابلیت کارکرد دارد.

ب) روغن های مولتی گرید یا چهارفصل: به اصطلاح روغن های چهارفصل قابلیت کارکرد همزمان در دماهای بالا و پایین را دارند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر