کد خبر: 101232
A

معاون وزیر دفاع ژاپن امروز سه شنبه گفت، کشورهای دموکراتیک جهان در صورتی که در پاسخ‌شان به کودتای اخیر در میانمار مجاری ارتباطی با ژنرال‌های قدرتمند این کشور حزوه جنوب شرق آسیا را ببندند، با ریسک کشیده شدن این کشور به آغوش چین مواجه می‌شوند.

به گزارش دیده بان ایران؛  یاسوهیده ناکایاما، وزیر مشاور در امور دفاعی دولت در مصاحبه‌ای به رویترز گفت: اگر رویکرد ما به این مورد خوب نباشد، میانمار ممکن است از کشورهای دموکراتیک و با آزادی سیاسی دورتر شده و به لیگ چین بپیوندد.

 

او تاکید کرد، ژاپن باید با هم‌پیمانانش به بحث در خصوص یک استراتژی مشترک بپردازد.

 

روز دوشنبه ارتش میانمار قدرت را در این کشور تصاحب کرده و به اعلام وضعیت اضطراری پرداخته و آنگ سان سوچی، رهبر منتخب این کشور را همراه با دیگر مقام‌های دولتی دستگیر کرد.

 

ارتش میانمار حزب لیگ ملی برای دموکراسی متعلق به سوچی را متهم به کسب پیروزی قاطع در انتخابات هشتم نوامبر همراه با "تقلب انتخاباتی" کرد.

 

ژاپن، از اهداکنندگان عمده کمک به میانمار که روابط طولانی مدت نزدیکی با این کشور دارد، در پاسخ به این رخداد خواستار آزادی سوچی و اعضای دولت غیرنظامی او و بازیابی دموکراسی شد.

 

ناکایاما خاطرنشان کرد، هر گونه اقدامی در جهت معلق کردن برنامه شراکت ژاپن با ارتش میانمار می‌تواند منجر به افزایش نفوذ بیشتر از سوی چین و تضعیف بالقوه امنیت در منطقه شود.

 

ناکایاما اظهار کرد: اگر ما توقف کنیم، روابط ارتش میانمار با ارتش چین قدرتمندتر خواهد شد و آنها از کشورهای آزاد از جمله آمریکا، ژاپن و انگلیس هر چه بیشتر فاصله خواهند گرفت.  من فکر می‌کنم این ریسکی را متوجه امنیت منطقه می‌کند.

 

ناکایاما که منتقد علنی چین بوده گفت، اقدامات چین در دریا را بعد از آنکه پکن با تصویب یک قانون جدید به گارد ساحلی خود اجازه شلیک به سمت کشتی‌های خارجی را داد، با هوشیاری رصد می‌کند.

 

منبع: ایسنا

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر