کد خبر: 101606
A

در پی اظهارات جو بایدن رئیس جمهوری جدید آمریکا در مصاحبه با شبکه خبری سی بی اس در مورد فعالیت های غنی سازی ایران، خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی و بدون ذکر نام این مقام توضیح داد منظور بایدن این است ایران باید غنی سازی فراتر از محدودیت های برجامی را متوقف کند.

 به گزارش سایت دیده بان ایران؛ در پی اظهارات جو بایدن رئیس جمهوری جدید آمریکا در مصاحبه با شبکه خبری سی بی اس در مورد فعالیت های غنی سازی ایران، خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی و بدون ذکر نام این مقام توضیح داد منظور بایدن این است ایران باید غنی سازی فراتر از محدودیت های برجامی را متوقف کند.

رئیس جمهوری جدید آمریکا در نخستین مصاحبه خود شبکه خبری سی بی اس که از او پرسید: « آیا آنها ابتدا باید غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کنند»، به علامت تایید سرش را تکان داد.

مصاحبه بایدن با شبکه آمریکایی سی بی اس روز جمعه گذشته ضبط و عصر روز یکشنبه، چند ساعت پس از بیانات رهبر معظم انقلاب منتشر شد.

پس از اظهار نظر بایدن در مورد فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم ایران ، خبرگزاری انگلیسی رویترز به نقل از یک مقام ارشد آمریکا که نام آن را بیان نکرد، گفت که منظور بایدن در مصاحبه با سی بی اس این است که ایران باید میزان غنی سازی را فراتر از محدودیت های توافق هسته ای متوقف کند.

بایدن همچنین در پاسخ سوال «نورا اودونیل» خبرنگار این شبکه خبری آمریکایی که پرسید: «آیا ایالات متحده ابتدا می‌تواند تحریم‌ها را لغو کند تا ایران را به میز مذاکره برگرداند»، گفت: "نه".

خبرگزاری رویترز به نقل از مقام ارشد دولت بایدن نوشته است هیچ تغییری در موضع آمریکا به وجود نیامده است. آمریکا می خواهد ایران به تعهدات برجامی خود بازگردد و اگر اینگونه عمل کند، آمریکا همین کار را انجام خواهد داد.

آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح یکشنبه در دیدار جمعی از فرماندهان نیروی هوایی و پدافند هوایی ارتش با اشاره به اظهارنظر مقام‌های اروپایی و آمریکایی درباره برجام و تحریم‌ها تأکید کردند: آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها حق هیچ‌گونه شرط‌گذاری ندارند زیرا تعهدات برجامی خود را نقض کردند و آن طرفی که باید شرط بگذارد جمهوری اسلامی است زیرا به تعهدات خود پایبند بود.

ایشان خاطرنشان کردند: ایران هنگامی به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت که آمریکا همه تحریم‌ها را در عمل و نه در حرف یا بر روی کاغذ، لغو کند و این لغو تحریم‌ها مورد راستی‌آزمایی ایران قرار گیرد. این، سیاست قطعی و غیرقابل برگشت جمهوری اسلامی و مورد اتفاق همه مسئولان است و هیچکس از آن عدول نخواهد کرد.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر