کد خبر: 114677
A

تصاویر منتشر شده در فضای اجتماعی نشان می دهد که گروه طالبان وارد دفتر استاندار ننگرهار شده و افراد مسلح طالبان در اطراف ضیاالحق امرخیل قرار دارند.این واقعه پس از سقوط مزارشریف رخ داد.

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ تصاویر منتشر شده در فضای اجتماعی نشان می دهد که گروه طالبان وارد دفتر استاندار ننگرهار شده و افراد مسلح طالبان در اطراف ضیاالحق امرخیل قرار دارند.این واقعه پس از سقوط مزارشریف رخ داد.

 لحظاتی پس از توئیت ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان مبنی بر پیشروی به طرف مقر استانداری و فرماندهی پلیس، تصاویر طالبان در دفتر استاندار ننگرهار در فضای  مجازی منتشر شد و افراد طالبان در اطراف استاندار دیده می شود.

از دیروز تاکنون شهرهای شرنه در پکتیکا، گردیز در پکتیا، اسعدآباد در کنر، مرکز استان لغمان، مزارشریف در شمال و فاریاب به تصرف طالبان در آمد و صبح امروز نیز شهر جلال آباد سقوط کرد.

اما وضعیت در کابل پایتخت آرام است و شب گذشته شورشی در زندان مرکزی پلچرخی کابل رخ داد اما وزارت دفاع ساعت ۳ بامداد اعلام کرد که شورش خاموش شد و زندانیان به سلول های خود برگشتند.

عطامحمد نور فرمانده نیروی مردمی در استان بلخ پس از سقوط بدون جنگ شهر مزارشریف از یک توطئه بزرگ خبر داد و نوشت که تمام تجهیزات و سلاح های دولت با یک توطئه بزرگ به طالبان واگذار شد و قصد به دام انداختن و ی و ژنرال دوستم را نیز داشتند.

اما هشدار داده است که چنین توطئه برای سران کابل نیز چیده شده و آنها باید متوجه خود باشند.

پیشروی سریع طالبان کشورهای خارجی و مردم افغانستان را حیرت زده ساخته است و همه افغان سراسیمه شده اند و در وضعیت کنونی نمی دانند چه کنند.

شهرهای بزرگ افغانستان یکی پس از دیگری به تصرف نیروهای طالبان در می‌آیند که در آخرین مورد آن شهر مزار شریف مرکز ولایت بلخ به دست این نیروها سقوط کرد.

در حال حاضر علاوه بر خروج نیروهای نظامی خارجی، برخی از سفارتخانه‌ها نیز فعالیت خود را متوقف کرده‌اند یا کاهش داده‌اند با این حال محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در یک پیام ویدیویی به مردم این کشور اطمینان داد که از گسترش بیشتر خشونت و آوارگی در این کشور جلوگیری می‌کند.

از سوی دیگر پنتاگون روز گذشته اعلام کرد که کابل، پایتخت افغانستان با «تهدید قریب الوقوع» روبرو نیست. این سخنان در حالی مطرح شده است که طالبان با حضور در ولسوالی چهار آسیاب به ۱۱ کیلومتری جنوب کابل رسیده است.

5596273

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر