کد خبر: 114853
A

سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به تحولات افغانستان اظهار کرد: تحولات بزرگی در اوضاع افغانستان رخ داده و ما به تمایل و انتخاب مردم این کشور احترام می گذاریم.

به گزارش دیده بان ایران؛ هوا چون اینگ روز دوشنبه در نشست خبری روزانه در پکن اظهار داشت: جنگ و بی ثباتی افغانستان برای بیش از ۴۰ سال ادامه یافته و اتمام جنگ و تحقق صلح خواسته قلبی جمعیت بیش از ۳۰ میلیون نفری افغانستان و همچنین مورد انتظار مشترک جامعه بین المللی و کشورهای منطقه است.

 

او تصریح کرد: روز گذشته طالبان ضمن اعلام پایان جنگ در افغانستان اعلام کرد از طریق مشورت یک حکومت اسلامی باز و فراگیر را تاسیس خواهند کرد و مسوولیت تامین امنیت شهروندان و هیات های خارجی در این کشور را بر عهده خواهند گرفت.

 

 

این مقام چینی در ادامه تاکید کرد: چین انتظار دارد این گفته های طالبان اجرا شود و آنان علاوه بر تضمین انتقال باثبات اوضاع افغانستان و مهار و پیشگیری از هر نوع اقدام تروریستی و جنایی و با دور کردن جنگ و درگیری از مردم افغانستان، به آنها اجازه دهند خانه زیبای خود را بازسازی کنند.

 

نیروهای گروه طالبان روز گذشته وارد کابل شده و کنترل کامل افغانستان به دست این گروه افتاده است.  

 

با ترک پایتخت از سوی محمد اشرف غنی خلاء قدرت در کابل حاکم شد و در نتیجه هرج و مرج شهر را فرا گرفت و در پی آن رسانه‌های افغانستان نیز انتشارات عادی خود را متوقف کرده اند./ ایرنا


 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر