کد خبر: 121411
A

اردن و اسرائیل روز دوشنبه قراردادی را امضا کردند که بر اساس آن، این کشور عربی انرژی خورشیدی را برای همسایه خود تامین می‌کند و اسرائیل هم در مقابل آب شیرین برای اردن می‌فرستد.

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ اردن و اسرائیل روز دوشنبه قراردادی را امضا کردند که بر اساس آن، این کشور عربی انرژی خورشیدی را برای همسایه خود تامین می‌کند و اسرائیل هم در مقابل آب شیرین برای اردن می‌فرستد.

این توافقنامه روز دوشنبه ۲۲ نوامبر و در حاشیه اکسپو دبی و با حضور جان کری نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در امور تغییرات اقلیمی به امضا رسید.

جان کری در بیانیه‌ای به این مناسبت منتشر کرده از امضای این توافقنامه استقبال کرد و نوشت: «خاورمیانه در خط مقدم بحران آب و هوایی است. تنها با همکاری میان کشورهای مختلف منطقه است که خاورمیانه می‌تواند این مسئله را مدیریت کند.»

امارات متحده عربی هم که در سال گذشته روابط خود را با اسرائیل عادی کرد، قرار است نیروگاه خورشیدی تولید کند.

کارین الحارار وزیر انرژی اسرائیل امضای این توافقنامه با اردن را مهمترین اتفاق میان دو کشور از زمان امضای پیمان صلح در سال ۱۹۹۴ دانست. او در ادامه افزود: «مزیت این توافق تنها محدود به انرژی‌های سبز یا بهبود وضعیت آب نیست بلکه باعث تقویت روابط با همسایه‌ای می‌شود که دارای طولانی‌ترین مرز با اسرائیل است.»

قرار است مطالعات امکان‌سنجی برای اجرای این پروژه از سال آینده میلادی آغاز شود. اردن یکی از کشورهای جهان است که از مشکل کمبود آب رنج می‌برد و در مقابل اسرائیل در سرزمینی گرم و خشک قرار دارد اما تکنولوژی پیشرفته، این فرصت را برای این کشور فراهم کرده تا بتواند آب شیرین خود را به کشورهای دیگر بفروشد.

بیانیه دو طرف می‌گوید قرار است یک مجموعه تولید انرژی خورشیدی در اردن با ظرفیت ۶۰۰ مگاوات برق سبز به اسرائیل صادر کند و در مقابل اسرائیل هم تا ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب شیرین برای اردن بفرستد.

کارشناسان می‌گویند همکاری‌های دو طرف در زمینه موضوعات انرژی و آب می‌تواند بهبود روابط دو میان دو کشور کمک کند. بر اساس پیمان صلح سال ۱۹۹۴ دولت یهودی نظارت اردن بر اماکن مقدس اسلامی در شرق اروشلیم که از سال ۱۹۶۷ توسط اسرائیل اشغال و بعدها به این کشور الحاق شد، به رسمیت می‌شناسند. با این حال اغلب در اردن تظاهراتی ضد اسرائیلی و در حمایت از مردم فلسطین برگزار می‌شود.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر