کد خبر: 121424
A

خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی با عنوان "بازرسان هسته ای آژانس بین المللی انرژی اتمی در آستانه مذاکرات وین به سفر ایران پایان دادند" خبر از شکست و بی نتیجه بودن مذاکرات رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی هسته ای داده است.

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی با عنوان "بازرسان هسته ای آژانس بین المللی انرژی اتمی در آستانه مذاکرات وین به سفر ایران پایان دادند" خبر از شکست و بی نتیجه بودن مذاکرات رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی هسته ای داده است.

بنابر گزارش دیده بان ایران؛ بلومبرگ همچنین در ادامه گزارش،خود مدعی شده است:

"بازرسان هسته‌ای سازمان ملل روز سه‌شنبه به مذاکرات با دیپلمات ارشد ایران پایان دادند؛ این مذاکرات نتوانست نگرانی‌ها در مورد دسترسی به سایت‌های حساس هسته‌ای را حل کند و می‌تواند بر مذاکرات ایران با قدرت‌های جهانی(۱+۵) که هفته آینده از سر گرفته می‌شود، تاثیر بگذارد."

این خبرگزاری آمریکایی در ادامه گزارش نوشته است: بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه ایران، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران و رافائل ماریانو گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، متعهد شدند در ماه‌های آینده برای حل «مسائل فنی» همکاری کنند.

گزارشگر بلومبرگ نوشته است: ایران همچنین «اراده جدی خود را برای تعامل سازنده» با ناظر هسته‌ای ابراز کرد، اما گفت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «باید از اتخاذ مواضع سیاسی» در مورد برنامه هسته‌ای این کشور اجتناب کند.

گروسی گفت سفرش به تهران نشانه «تمایل به گفتگو و درک یکدیگر» است، قرار است به وین برگردد، جایی که انتظار می‌رود دیپلمات‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را که این هفته برای گفتگو درباره برنامه هسته‌ای ایران تشکیل می‌دهند، توضیح دهد.

بر اساس گزارش بلومبرگ؛ دبیرکل آژانس پیشتر با محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار کرده بود.

بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این ماه گزارش دادند که ایران به تلاش‌های خود برای توضیح منشأ آثار اورانیوم چند دهه‌ای کشف‌شده در مکان‌های اعلام‌نشده ادامه می‌دهد. ایران همچنین از نصب تجهیزات نظارتی در یک کارگاه سانتریفیوژ توسط مانیتورها جلوگیری کرد و گفته می‌شود که برخی بازرسان را با اعمال تدابیر امنیتی به دنبال خرابکاری در یک کارخانه غنی‌سازی اورانیوم در سال گذشته ادامه داده است.

بلومبرگ در پایان گزارش خود مدعی شده: "دیپلمات‌های غربی برای ماه‌ها هشدار داده‌اند که عدم همکاری ایران با بازرسان می‌تواند منجر به صدور حکم از سوی شورای حکام  شود، اقدامی که این پتانسیل را دارد که پرونده هسته‌ای این کشور را به شورای امنیت سازمان ملل بازگرداند. ایران می‌گوید چنین اقدامی احتمال رو به کاهش احیای توافق هسته‌ای تاریخی 2015 خود موسوم به برجام را با چین، فرانسه، آلمان، روسیه، بریتانیا و ایالات متحده کاهش می‌دهد."

ترجمه: دیده بان ایران

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر