کد خبر: 122065
A

رئیس جمهور فرانسه، انگلیس را کشوری بزرگ خواند که از طرف یک دلقک اداره می‌شود. پس از اینکه دست کم ۲۷ مهاجر در آبراهه میان فرانسه و انگلیس جان باختند، هر دو دولت تلاش کردند با بهره برداری سیاسی از این فاجعه، دیگری را بد و خود را خوب نمایش دهند و نخست وزیر انگلیس، در اقدامی کم نظیر، نامه خود به رئیس جهمور فرانسه را در توئیتر منتشر کرد تا دولت فرانسه را بیشتر زیر فشار قرار دهد.

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ پس از اینکه رئیس جمهور فرانسه گفت بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس یک دلقک است، اعضای حزب حاکم محافظه کار انگلیس به این موضوع واکنش نشان دادند..

پس از اینکه رئیس جمهور فرانسه در یک گفتگوی خصوصی، نخست وزیر انگلیس را دلقک نامیده و گفت بوریس جانسون، "به هیچ دردی" نمی‌خورد. محافل سیاسی و رسانه‌ای انگلیس هم همچون فرانسه به این موضوع پرداختند موضوعی که به نوشته رسانه‌ها در انگلیس، الیزه در قبول یا رد اظهارات مکرون که از جلسه خصوصی به بیرون درز کرده هنوز واکنشی نشان نداده است.

اگرچه اختلافات میان فرانسه و انگلیس به صد‌ها سال پیش باز می‌گردد و این دو کشور، قرن‌ها با یکدیگر جنگیده اند، جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا، موسوم به برگزیت (Brexit)، این اختلافات را آشکارتر کرده است.

اکنون دو کشور بر سر مسائل گوناگون از جمله ماهیگیری در آبراهه میان دو کشور، مرز در جزیره ایرلند، همکاری سه کشور آمریکا، استرالیا و انگلیس در ساخت زیردریایی هسته‌ای و کنار گذاشتن فرانسه از این قرارداد، کشته شدن پناهجویان در آبراهه مانش و آینده روابط تجاری، با یکدیگر اختلاف دارند.

پس از اینکه دست کم ۲۷ مهاجر در آبراهه میان فرانسه و انگلیس جان باختند، هر دو دولت تلاش کردند با بهره برداری سیاسی از این فاجعه، دیگری را بد و خود را خوب نمایش دهند و نخست وزیر انگلیس، در اقدامی کم نظیر، نامه خود به رئیس جهمور فرانسه را در توئیتر منتشر کرد تا دولت فرانسه را بیشتر زیر فشار قرار دهد.

به نوشته یک نشریه فرانسوی، مکرون در زاگرب، پایتخت کروواسی به مشاورانش گفته است بوریس جانسون، به جای گفتگوی معقول، همشه سیرک راه می‌اندازد و حیف است که کشوری بزرگ را یک دلقک اداره کند.

روزنامه دیلی میرور نوشت: جرج فریمن (George Freeman)، عضو هیات دولت انگلیس گفت که سخنان رئیس جمهور فرانسه درباره بوریس جانسون، "کمک کننده" نیست و ما را ناامید می‌کند. وی تاکید کرد: "البته که نخست وزیر ما، دلقک نیست. "

به نوشته این روزنامه؛ تریزی کافی (Therese Coffey)، وزیر کار انگلیس هم گفت که از شنیدن نظر رئیس جمهور فرانسه در گفتگوی خصوصی درباره بوریس جانسون، شگفت زده شده است. پیش بینی‌ها از تداوم واکنش‌ها به اظهارات مکرون حکایت دارد.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر