کد خبر: 122724
A

اتحادیه اروپا از تحریم گروه نظامی «واگنر» که در جنگ اوکراین، سوریه، لیبی و دیگر کشورها مشارکت دارند، خبر داد.

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ اتحادیه اروپا از تحریم گروه نظامی «واگنر» که در جنگ اوکراین، سوریه، لیبی و دیگر کشورها مشارکت دارند، خبر داد.

بر اساس بیانیه روز دوشنبه ۲۲ آذر اتحادیه اروپا، گروه واگنر همراه با پنج فرد و سه نهاد مرتبط با آن تحت تحریم اتحادیه اروپا قرار گرفتند. دارایی‌های این افراد و نهادها در اروپا توقیف شده و آن‌ها حق سفر به این اتحادیه را نخواهند داشت.

این بیانیه می‌گوید گروه واگنر با استخدام، آموزش و اعزام نیروهای شبه‌نظامی به مناطق جنگی مختلف در جهان، باعث افزایش خشونت، غارت منابع طبیعی و ارعاب غیرنظامیان شده که در تضاد با قوانین بین‌المللی، از جمله حقوق بشر است.

دولت روسیه مدعی است که گروه واگنر ارتباطی با نیروهای نظامی رسمی این کشور ندارد و یک شرکت خصوصی نظامی است.

اتحادیه اروپا می‌گوید گروه واگنر به لیست سیاه حقوق بشری این اتحادیه اضافه می‌شود: نقض حقوق بشر توسط این گروه شامل شکنجه، اعدام و کشتارهای فراقانونی و خودسرانه و بر هم زدن امنیت مناطقی در جهان از جمله منطقه دونباس اوکراین، سوریه، لیبی و جمهوری آفریقای مرکزی است.

این بیانیه می‌گوید واگنر همچنین نفوذ مخرب خود را در دیگر مناطق، از جمله منطقه ساحل صحرا در آفریقا گسترش داده و به تهدیدی علیه مردم دیگر کشورها و حتی اتحادیه اروپا تبدیل شده است.

اتحادیه اروپا می‌گوید هدف از تحریم گروه واگنر ارسال پیامی قوی و نمایش عزم جدی اروپا در محافظت از ارزش‌ها و منافع خود در منطقه و دیگر مناطق جهان و اتخاذ اقدامات ملموس علیه کسانی است که صلح و امنیت جهانی را به خطر می‌اندازند و قوانین بین‌المللی را نادیده می‌گیرند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر