کد خبر: 123972
A

در پی ادامه ناآرامی‌ها در قزاقستان و پس از درخواست قاسم ژُمارت توکایف روسیه نخستین واحد نظامی را با عنوان «حفظ صلح» و به‌منظور مقابله با معترضان به این کشور بحران‌زده اعزام کرد. قزاقستان از شامگاه یکشنبه، دوم ژانویه صحنه اعتراض‌های گسترده به افزایش بهای گاز طبیعی است.

به گزارش سایت دیده بان ایران ؛ به نقل از یورونیوز، در پی ادامه ناآرامی‌ها در قزاقستان و پس از درخواست قاسم ژُمارت توکایف روسیه نخستین واحد نظامی را با عنوان «حفظ صلح» و به‌منظور مقابله با معترضان به این کشور بحران‌زده اعزام کرد.

این خبر در حالی اعلام می‌شود که پیش از این پلیس قزاقستان از کشته شدن ده‌ها معترض در جریان درگیری چهارشنبه شب و بامداد پنجشنبه در این کشور خبر داده بود.

به گفته پلیس این افراد تلاش می‌کردند تا ساختمان‌های دولتی را «اشغال» کنند.

سلطنت آذربیک، سخنگوی پلیس قزاقستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد نیمه شب گذشته نیروهای افراطی تلاش کردند ساختمان‌های اداری، مرکز پلیس شهر آلماتی و همچنین اداره‌های محلی و کلانتری‌های را اشغال کنند. ده‌ها مهاجم حذف شدند.»

ویدیوهای منتشر شده در رسانه‌های محلی و شبکه‌های اجتماعی نشانگر هجوم معترضان به ساختمان‌های دولتی و اشغال آن‌ها و همچنین تسلیم شماری از نیروهای امنیتی در برابر مخالفان است.

قزاقستان از شامگاه یکشنبه، دوم ژانویه صحنه اعتراض‌های گسترده به افزایش بهای گاز طبیعی است. با وجود انحلال کابینه از سوی قاسم ژمارت توکایف، رئیس جمهوری این کشور، تظاهرات مخالفان همچنان ادامه دارد. در پی ناکامی دولت در مدیریت بحران و سرکوب معترضان، آقای توکایف از اعضای پیمان امنیت جمعی، سازمانی متشکل از جمهوری‌های اتحاد جماهیر شوروی سابق، درخواست کمک کرد.

شامگاه چهارشنبه رسانه‌های محلی و نهادهای بین‌المللی دیده‌بان دسترسی به اینترنت از کاهش سرعت و همچنین قطع اینترنت در مناطقی از قزاقستان از جمله آلماتی، پایتخت اقتصادی این کشور خبر دادند.

روسیه، بزرگ‌ترین متحد قزاقستان روز گذشته خواستار گفت‌وگو میان معترضان و دولت شد. رئیس جمهوری قزاقستان در شهر «نورسلطان» پایتخت جدید این کشور به سر می‌برد.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر